• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pomoc za buduceg (da li da napisem seljaka da ne uvredim nekog)

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
E sad zašto Vam ovo pišem .
Treba mi savjet . Ispalo je da moram zidati objekat za stoku pa me zanima koliko minimalno mogu biti njegove dimenzije ?

Kunići bi bili u kavezima , koke i prepelice isto. Koze bi bilo i istom objektu odvojeno sa otvorenim dijelom i ogradjenim .
Moguće da bi tu jos nešto od sitnih životinja bilo .
Kakav je Vaš predlog za štalu a da prodjem najjeftinije moguće .
U dvorište ne mogu da budu jer veći dio je za povrće a ostatak za pse .

Hvala opet
I ne zamjerite na možda glupim pitanjima , kao što vidite iskustvo NULA
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prvo i osnovno - pse i ostale životinje morati ćeš sprijateljiti i naučiti ih na obiteljski suživot - a od svih njih skupa odijeliti povrtnjak jednom lijepom jednostavnom ogradicom.
Životinje preko ljeta van - i zecove i koze i koke - prepelice će pobječi, ali njih možeš riješiti na drugi način. Za kozice i zečeve zajedničku štalicu za preko zime, za kokoši odvojeno, makart u istoj prostoriji..

Uživaj, i ja bih tako, ali ja moram raditi svakodnevno zbog opstanka, pa mi ne izgleda privlačno svakodnevna briga - dok to više ne budem morala - iz zadovoljstva. Možda u budučnosti promjenim mišljenje.

Ne znam koliko će te staja koštati, ali znam da za sve što napraviš preko dva kvadrata trebapš građevnu dozvolu.
Zato kupi imanje sa već izgrađenim gospodarskim zgradama i jednu jednostavno prilagodi potrebama.
 

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
Kupovina za sada je na čekanju . Ovdje se cijene mjere u stotinama hiljada evra . Zato sam našao da iznajmim kuću sa oko 700m2 placa . Trenutno nije prošao DUP pa mogu bez građevinske dozvole zidati .

Mala je kvadratura placa nažalost pa će životinje morati biti zatvorene sem jednog ispusta za koze koji će biti ograđen .
Stotinjak kvadrata planiram oko kuće onako za uživanje , sjenik , roštilj , psi i tako to . Ostali dio sam već pregradio gdje će biti povrće .
Želje su mi velike ali ne mogu ih za sada ispuniti . Ako se ukaže prilika da iznajmim veće domacinstvo onda ću lako .
 

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
Red je da napišem neke utiske posle dvije godine na selu .
Našli smo kucu sa pola hektara okucnice i 15-ak hektara njiva livada i sume . Jeftinije bilo tako djuture da se kupi . Sve taman koštalo koliko garaža u Budvi . Nerealno ali takva je cijena bila .
To je više zaseok nego selo . Kuca u stanju da se potpuno renovirala . Postavljena ograda . Napravljena stala za tri rade koza i za kravu . Boksovi za živinu , bazenčići za patke i slično .put katastrofa ali lada nova je zakon . Internet samo mobilni i to 2g . Potočić i bunar na placu . Veći dio dvorišta je bio za pse i tu su već počele priče već pretpostavljate kakve . Kaf smo stavili u svaku prostoriju klimu uključujući i štalu to je već od par njih pocelo da biva zavist i mržnja . Posto se ne stidim da kažem da nešto ne znam i da to pitam , lijepo sam otišao u Francusku na dvonedeljni kurs za pravljenje kozjeg sira . Švajcarska bila mnogo skuplja . Vani sam nabavio tri plus jedan od tri rase koza , platio profesora sa fakulteta da mi ih odabere . Za kravu isto . Za zamorce nisam uspio dobiti dozvolu uvoza ni od Srbije ni od Crne Gore .
Sve hektare viska tj can dvorišta smo dali u najam . Tako da smo posle godinu imali hrane i drva za grejanje .
Naručili stotine raličitih vrsta bakterija i svega za sireve i uglavnom se sa tim igrali . Pa recimo da nije se mnogo bacalo .
Sve je to išlo odlično ali !
Uvjek jedno ali koje sreću curi kvari .
Čitava okolina nema više id dvestotinak ljudi e od svih njih desetak su počeli da prave probleme . Od peckanja sto cd klima za koze i slično do pokušaja trovanja pasa . E sad posto mi je svaki pas jako vrijedan na to nisam mogao ocutati . Prvi put sam samo rekao da se ne igraju a posle drugog pokušaja sam tom liku posao u kucu i sa snimkom sa kamere gdje se vidi šta pokušava rekao da lijepo uzme i da to pojede pisto je tvrdio da nema otrova . Bilo je toga još , postavljanje eksera po putu .
I neki zaključak . Zbog desetak ljudi koji svoje bihedne promašene živote žive tako sto zlo rade mnogi kojima smo bili dragi i koji su imali korist id nas . Id mlijeka sira i svega jer šta smo supruga i ja mogli potrošiti od tolike bašte voća i stoke a plus sto sam svaki mjesec kupovao kravu ili bika za pse .
Ali eto uspjeli li su da nas otjeraju . Naravno mogli smo mi to lako rešiti . Njima dvojici trojici polomiti kosti i bili bi ko bubice ali nismo htjeli tako .
Suma sumarum posle rasprodaje živine i stoke ostali smo mekih pedesetak hiljada u minusu . Ali dobro to je cijena . Lično noje nam zao upoznali smo divne ljude kojima smo ostavili da sve to brz centa koriste ali uz opomenu svima koji imaju ideje kao mi neka obavezno uzmu u obzir sitne duše , neuzivljene bitange , mangupe koji to nisu ali znaju ko zadnje ,,,,, iza ledja pričati i raditi .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
šteta...mene takve sitne duše dodatno motiviraju, gotovo da bi bilo dosadno na selu bez njih...ali, svatko zna svoje...
 

Drazenn

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
191
Prijatelju ako imaš imalo pameti nemoj postati seljak. To je zanimanje gdje radiš min. 15 sati a novca nukad nemaš. Pokreni bilo što osim poljoprivrede.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Budva...ja te razumijem, u današnjem svijetu gramzljivosti, čudaci ispadaju ljudi kojima je dovoljno malo.
Moraš biti svjestan da će ti uz takav način života biti teže, ali ljepše. Ako nisi još siguran za napraviti prvi korak, moj savjet ti je da počneš s jednim parom zečeva, jednom kozom, i tak...pomalo, pa ćeš vidjeti i isplativost i koliko je potrebno vremena za sve te poslove. Samo si nemoj odjedanput sve natovariti, jer onda si gotov.
U svakom slučaju imaš moju podršku i sretno ti bilo.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
ZGseljak On je to sve probal i nakon svega odustal zbog budala. Ja takve pošaljem u k.. i 3 ljepe p.m., malo pizdim ali nastavim dalje. Žao mi je što ste odustali i to još zbog drugih. :=:)
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,622
Ma najbolje je čim dalje od ljudi...samo da žena oće otići s menom tak nekam, ode ja na neko brdo di nema ljudi u krugu 10 km.
Čul sam jedanput jednu uzrečicu, a glasi ovako: "Drvo prepiliš, kamen razbiješ, željezo rastopiš, al čovjeka nikak obraditi!
 

Najnoviji postovi

Na vrh