• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Porez na kupnju poljoprivrednog zemljišta.

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
915
Nisam našao odgovarajuću temu pa sam otvorio.
Planiram kupnju poljuprivrednog zemljišta pame zanima porez na kupnju daliga ima i kolikije?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Naravno da ga ima a platit ćeš onoliko koliko ti porezna odredi. Mislim da nema jedinstvene tarife za to.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Meni su uzeli referentnu cijenu iz kupoprodajnog ugovora..probaj malo manju staviti u ugovor.ako se i druga strana slaže...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Možeš stavit cijenu koju hoćeš, oni rade po svome.
Najprije platiš ovih 4% kako je @ZJ napisao i onda nakon nekog vremena dobiješ za platit neku razliku. Tako su nama napravili prošle godine. Ako je to poljoprivredno zemljište npr. u građevinskoj zoni kak je i naše onda budi siguran da će te se ponovno sjetiti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ja sam kupio građevinu sa građevinskom parcelom i nastavno na poljoprovrednu parcelu,2 su čestice..dobio uplatnicu na 4% od cijene iz ugovora i to je bilo to.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Prije je bilo 5%, a sad je valjda 4%.

Pri nama je najmanja procjena je oko 1/2€ po m2 (za parcele oko 1ha), dok je za manje parcele oko 1€, kaj god napisali u ugovoru (naravno manje od tih vrijednosti), tak da se plaća na tu njihovu procjenu.
Ne znam kak bi se mogli naknadno sjetiti i to nije u redu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
izdaju ti privremeno riješenje na osnovu ugovora, i to odmah.

onda imaju vremena 2 godine da ti pošalju konačno riješenje prema njihovoj procjeni...po tome ispada najpametnije da kupiš zemlju za 100 kuna (sve) jer njihove tarife variraju od službenika do službenika...

imao sam slučaj da su mi poslali takva konačna riješenja, ali da ima neki obrazac u cijeni zemljišta...nema...

šumsko zemljište sam u istoj poreznoj plaćao po 3 kune, po 0.7 kuna i po 1.5 kunu...sve relativno blizu, ista kategorija šume, pa sad ti budi pametan...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Čudno mi je to i nisam baš doživel da je takva praksa pri nama. Onda se mogu sjetiti napisati bilo kaj.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Da, tako je bilo kod nas. Izdaju to privremeno porezno riješenje i onda nakon nekog vremena dođe konačno. Imas pravo žalbe ali ju po običaju ne uvaže.

Sad je takav slučaj kod nas imao jedan od večih poljoprivrednika u ovom kraju( Blažić). Znam da se je i kroz medije žalio na takvu praksu porezne.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
on je kupio poljoprivredno zemljište koje je prekategorizirano prostronim planom u građevinsko i tu su ga opržili gadno...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da, tako je bilo kod nas. Izdaju to privremeno porezno riješenje i onda nakon nekog vremena dođe konačno. Imas pravo žalbe ali ju po običaju ne uvaže.

Da upravo kako je kolega @mane napisao tako su mene oderali,,,
U ugovoru smo stavili malu cijenu i na nju sam po privremenom rjesenju platio 5% poreza da bi nakon gotovo dvije godine doslo konacno rjesenje sa nadoplatom,,,
Na njega sam se naravno zalio (argumentirano, sa analizom tla itd.) ali uzalud, odbili su zalbu i morao sam nadoplatiti iznos koji su odredili,,,,
U razgovoru sa sluzbenicom objasnjeno mi je da se gleda vrijednost zemljista u okolini ili ukoliko je u okolini rađena neka procjena vrijednosti oni se toga drze kao pijan plota,,,
Zato dolazi do razlika u vrijednosti zemljista i naravno u visini poreza za isto,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Da se ispravim...od ove godine je 3%.
Dodatni se porez može očekivati ako se dobije Privremeno porezno rješenje, tj. ako oni iz nekog razloga ne procjene po svojim tablicama pri izdavanju rješenja.
Ako izdaju Porezno rješenje, onda nema kasnije naplate.
 
Na vrh