• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Porez na zrak

H

hydra

Guest
Možda vas vaša knjigovodstva još nisu stigla obavjestiti,ali naša draga vladajuća ekipa nas je sve koji još nešto proizvodimo u ovoj državi, odlučila parafiskalno "rasteretiti" ,u vidu još jednog novog nameta na "zrak"...koji su stručno nazvali općekorisna funkcija šuma-a svi znamo da je to proizvodnja zraka kojeg udišemo,shodno tome porez na zrak je tu,narode.....

U svojoj nakaradnosti su toliko daleko otišli da se ta bezobraština plaća za u nazad,retroaktivno za lanjsku godinu....ovaj harač se tiče koliko sam shvatio svih koji imaju registrirane obrte, OPG....


OPIS:
Naknada za općekorisne funkcije šuma

Odlukom Ustavnog suda RH broj: U-I-1408/2010 objavljenom u NN 68/12 od 26.06.2012. ukinuta je odredba Zakona o šumama po kojoj fizičke osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost nisu obveznici plaćanja naknade za općekorisne funkcije šuma, nego samo pravne osobe.

Time su od 26.06.2012. obvezane i fizičke osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost na plaćanje naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma u visini od 0,0265% od ukupnog prihoda.

Budući da je obveza plaćanja naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma za obrtnike nastala objavom presude, dakle od 26. lipnja 2012., ovu naknadu obrtnici će iznimno za 2012. obračunati za 188 dana. Prema informaciji iz Hrvatskih šuma utvrđivanje djelomične obveze za 2012. treba utvrditi s primjenom smanjene stope na ukupno ostvarene primitke evidentirane u knjizi primitaka i izdataka bez PDV-a, koja iznosi 0,0136% (0,0265 x 188) : 366).

Obračun se iskazuje na Obrascu OKFŠ, koji se do 30. travnja za prethodnu godinu, dostavlja na adresu: Hrvatske šume d.o.o., LJ. F. Vukotinovića 2, Zagreb.

U istom roku (do 30.04.) treba uplatiti godišnju naknadu (odnosno razliku od uplaćenih akontacija do obračunatog iznosa).

Naknadu se uplaćuje na račun Hrvatskih šuma:

1001005-1700055099 ili IBAN HR8210010051700055099
model: 67
poziv na broj: OIB -GGGG (godina sa 4 znamenke)

Predujmove utvrđene prema Obrascu OKFŠ treba uplaćivati tromjesečno u sljedećim rokovima: 30.04., 30.06., 30.09. i 31.12. u godini.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moj Hydra,šta se čudiš i zgražaš,da ćemo zrak plačati to smo već odavno bili svijesni,samo smo čekali kada će nekome ideja pasti na pamet.Dozvoliti ću su sada malo nepristojnosti,iako mi nepristojnost ne leži,pa ću reći i ovo-uvedena je zakonska odredba-ako pretučeš ženu,slijedi ti kazna od 3000 kn.Što je dobro,iako je za obitelj,a time i za pretučenu ženu loše,jer po zakonskoj odredbi da je u braku imovina zajednička-svatko ima pola dijela-žena premlačivanje plača 1500 kn.Ima i ljepše.Isto tako je donjeta odredba da se svako skretanje sa prometnica na poljske puteve,i šumske,naravno,koji nisu obilježeni kao odmorišta uz cestu plača 5000 kn kazne.Pa ako se slučajno odlučiš sa curom otići u noćnu šumsku ili poljsku idilu,ili ako nemaš para za hotel, uhvate li te u vršenju određenih aktivnosti na nedozvoljenom mjestu,eto ostaješ kraći za 5000.Imaš mogučnosti odmah ostati bez osam,ako te uhvate sa ljubavnicom,pa ti bijesan dođeš doma i zbog toga premltiš ženu,eto državnom proračunu osam tisuća.
Zato-nikako seks na poljskim i šumskim stazama.Oprez!!!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
uskoro bude ko u doba franje tahija... porez na dimnjak,prozor,žireve...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
uskoro bude ko u doba franje tahija... porez na dimnjak,prozor,žireve...

Srećom ova naša nesretna Bosna je još jako daleko od EU i njenih zakona.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
procitao sam jedanput tu na forumu izjavu jednog clana da su nasi izmislili ono cega nema ni u eu,i s tim se potpuno slazem. Sto mozemo? Dopustili smo da nam drzavu pljackaju 20 godina,i sad to treba nadoknaditi.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
E moj Hydra,šta se čudiš i zgražaš,da ćemo zrak plačati to smo već odavno bili svijesni,samo smo čekali kada će nekome ideja pasti na pamet.Dozvoliti ću su sada malo nepristojnosti,iako mi nepristojnost ne leži,pa ću reći i ovo-uvedena je zakonska odredba-ako pretučeš ženu,slijedi ti kazna od 3000 kn.Što je dobro,iako je za obitelj,a time i za pretučenu ženu loše,jer po zakonskoj odredbi da je u braku imovina zajednička-svatko ima pola dijela-žena premlačivanje plača 1500 kn.Ima i ljepše.Isto tako je donjeta odredba da se svako skretanje sa prometnica na poljske puteve,i šumske,naravno,koji nisu obilježeni kao odmorišta uz cestu plača 5000 kn kazne.Pa ako se slučajno odlučiš sa curom otići u noćnu šumsku ili poljsku idilu,ili ako nemaš para za hotel, uhvate li te u vršenju određenih aktivnosti na nedozvoljenom mjestu,eto ostaješ kraći za 5000.Imaš mogučnosti odmah ostati bez osam,ako te uhvate sa ljubavnicom,pa ti bijesan dođeš doma i zbog toga premltiš ženu,eto državnom proračunu osam tisuća.
Zato-nikako seks na poljskim i šumskim stazama.Oprez!!!
Je kak ne johabice,dobro moje godine su prošle hodanja po putevima sa strane ali zamisli ti majstora da ide raditi prijavu kad dvoje mladih se prepusti brojanju zvijezda i onda ih taj prasac od službene osobe prekida,slučajno mu netko iz auta gurne pod nos dugu 9 ili neki drugi kalibar,mislim da to ne bude zaživilo,ali i ako bude netko bude nekog utamanio za prvi put:icon_hang::icon_hang::icon_pidu::icon_pidu:,tako bude i za druge stvari,da vidim tko mi bude zabranio šlajfanje po šumi,:icon_mrgreen::icon_mrgreen:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
zar? hahaha,ovo je vec presmiješno! kako se to službeno zove?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ovo oko OFKŠ se ne treba brinut prejako, jer HŠ nisu u stanju zračunat ni neke bitnije stvari, a kamo pak to...
uostalom, nek se prime posla i nek svakom zračunaju koliko im je dužan, imaju sve podatke u statistici....:(giggle):
dotle budu i moji unuci već imali svoje firme...:(happy):
 
H

hydra

Guest
ovo oko OFKŠ se ne treba brinut prejako, jer HŠ nisu u stanju zračunat ni neke bitnije stvari, a kamo pak to...
uostalom, nek se prime posla i nek svakom zračunaju koliko im je dužan, imaju sve podatke u statistici....:(giggle):
dotle budu i moji unuci već imali svoje firme...:(happy):

velika greška kolega....pitajte vlasnike poduzeća,koji su to sve plaćali i do sada...hrvatske šume tu ništa ne izračunavaju,već samo harače u skladu sa zakonom jer pare im direktno sjedaju na njihov račun....,to zaračunava vaše knjigovotstvo(pročitajte zakonski okvir još jednom),prema donešenom zakonu.neplaćanje u skladu sa odredbom donosi kamate ili mogu blokirati vaš račun,odnosno to će učiniti vjerovatno porezna na kraju godine..uplata je u rangu važnosti sa uplatama za mirovinsko ili zdrastveno..nisam siguran da li se odredba odnosi samo na opg u sustavu pdv-a ili na sve u sustavu dohotka,ali pouzdano znam samo da sam platio na osnovu uplatnice harač za prošlu godinu(retroaktivno) i akontaciju za prvo tromesječje....
 
H

hydra

Guest

haha,ha,tko još njima nešto vjeruje taj je zbilja naivan...da su zbilja ozbiljno mislili izvući državu iz problema a time i privredu iz recesije ne bi toliko povećali poreznu presiju stanovništvu i nakotili toliko novih parafiskalnih nameta ekonomiji...
njihovom logikom gledajući,da bi nam svima jednom bilo bolje moramo se najprije uvaliti do grla u govna i pritom ih se dobro valjda najesti...mnogo nastrano sa njihove strane..

što se konkretnog poreza na zrak tiče ,pardon" općekorisne funkcije šuma" to je neviđen bahatluk i lopovluk od strane onih koji su tu haračinu ozakonili jer direktno tjeraju privredne subjekte da sufinanciraju državnog monopolista i njegove dubioze koje su počinili njihovi nepotistički i politički dovođeni "kriminalci" pardon "direktorčić" koji su za svoj i tuđi račun isprodali drvne mase "ispod tezge" u stotinama milijuna vrijednosti...
 
H

hydra

Guest
..prema najnovijim saznanjima iz knjigovodstvenih krugova ovo "dobrovoljno parafiskalno sponzoriranje hrvatskih šuma" odnosi se na apsolutno sve privredne subjekte prema tome i na OPG koji nisu u sustavu pdv-a....
 
Na vrh