• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pošast divljeg sirka

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Pozdrav! Neznam jeli ovo pravilan podforum za ovu temu nadam se da jest. Imam veliki problem svake godine sa divljim sirkom. Obrađujem jednu malu zemlju od 600 m2 još sam mlad pa učim preuzeo sam njezino obrađivanje a neznam što da učinim po ovom pitanju.Sadim niski grah krumpir i luk na toj zemlji. Na proljeće i jesen uredno frezam motokultivatorom. Između redova prolazim rajcerom oko redova okapam ručno motikom kada bilje izrastu. E sad nakon sjetve prije nicanja kako piše u uputama primjenio sam herbicid "stomp aqua" kojeg mi je susjed preporučio u nadi da ce zaustaviti rast korova. Suzbio je neke korove no ne djeluje nažalost na divlji sirak iz rizoma. E sad ja izvadim te rizome kad vidim da raste sirak no nakon prve kiše poslije okapanja taman kad pomislim da sam počistio zemlju na stotine novih nikne. I tako sve do jeseni. Neznam šta da učinim na kraju se to pretvori u kaos i cijela zemlja prepuna bude toga jer jednostavno ne stignem iskopavat taj sirak kolko brzo raste pogotovo u sedmom mjesecu. Onda ga mogu samo kositi a to nista neznaci. Sta trebam uciniti tocno? Jeli sad vec prekasno na proljece ako jest sta mogu napravit da ga usporim i da barem onda druge godine napravim kako spada. Svaka pomoc je cijenjena. Da ne zaboravim ucestalost okapanja i rajcanja frezom je svaka 2 tjedna. Ocito ne koristim ispravno herbicid ili možda ako postoji neki prirodni preparat to bi bilo super.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Možeš poprskati u grahu s nekim graminicidom tipa targa,fusilade,focus i sl.kad sirak naraste nekih 20cm,za luk treba provjeriti ali mislim da ide i u njega.To je vatrogasno rješenje u vegetaciji,pravo rješenje je prskanje totalom u kasno ljeto jer tada se uništava i rizom,njiva mora biti prazna od drugih usjeva.Freza još bolje širi sirak jer usitni rizom pa iz svakog komadića raste nova biljka.
 

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Možeš poprskati u grahu s nekim graminicidom tipa targa,fusilade,focus i sl.kad sirak naraste nekih 20cm,za luk treba provjeriti ali mislim da ide i u njega.To je vatrogasno rješenje u vegetaciji,pravo rješenje je prskanje totalom u kasno ljeto jer tada se uništava i rizom,njiva mora biti prazna od drugih usjeva.Freza još bolje širi sirak jer usitni rizom pa iz svakog komadića raste nova biljka.
Hvala na odgovoru. Sada ču okapat kolko mogu i vaditi ih kolko stignem. Na jesen se odlučujem onda na prskanje totalom. E sad pitanje još jedno. Nakon što poprskam totalom smijem li frezat na jesen ili zemlja mora mirovat do proljeća da ti rizomi uginu do kraja?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Dovoljno je 21 dan da prođe od tretmana.Nemoj štediti na dozi jer total nije skup,bitan je trenutak tretmana,mora sav sirak biti vani i cirkulacija sokova mora biti intenzivna(obično trenutak kad se pojavljuje metlica na sirku)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Poprskaj prije nego se osjemeni i ne gledaj ga barem 10 dana.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Mora narasti do faze kad ga je najlakše uništiti.Malo mi je upitno da li će poslije graha i luka stići toliko izrasti.To se obično radi poslije strnih žitarica jer ima cijelo ljeto da naraste.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,648
Moja preporuka..u širokolisnim kulturama..prskati s FocusUltra,,sprži i rizome..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ili fusilade forte, radio sam to davno u zelju i kelju...očisti njivu potpuno od sjemenskog, a preko 90 posto uz rizoma...

ustvari i focus i fusilade rade na istom principu...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Napisao sam to u prvom postu ali čovjek izgleda neće da tretira dok je usjev na njivi.
 

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Nebudu da. Zelim onda ici sa pravim rijesenjem koje je napisano u prvom postu. Total nakon sto njiva ostane prazna a sirak bude dobio metlice.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
nikak ne metlice uzgajat, to je odmah zasijavanje novog sirka...
 

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Samo da nakratko još ponovim jednom da budem siguran. Znači ovako na njivi sada trenutno mučim muku sa sirkom ali i poljskim slakom, ambrozijom pirikom i jos nekim korivima koje neznam ime ali svi su veoma invanzivni i brzo rastući. E sad kad krajem 8 pocetkom 9 mjeseca vise necu imat nista od usjeva pospricat cu cijelu njivu Total herbicidom i ostavit preko zime tako. E sad na proljece me ceka frezanje motokultivatorom no jeli potrebno ponovno onda tretirat njivu herbicidom ponovno i to kojim ili ovo na jesen ce znacajno smanjiti zakorovljenost pa nema potrebe za prskanjem na proljece prije sadnje. Nebi ipak htio previse koristiti glifosat al rjesenja drugog ne vidim posto ta njiva nikad nije bila tretirana snaznim herbicidom pa ima valjda 10 vrsta korova.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Totalni herbicid djeluje samo preko lista, nije to zemljišni.

Ako prije frezanja ne bude novog korova ne trebaš prskati ponovno.

Problem je što će se do tada ti svi korovi osjemeniti. Bilo bi dobro da to možeš riješiti prije osjemenjivanja, a onda svakako na jesen kad bude slobodna zemlja, ono što je ostalo poprskati.
 

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Redovito kosim trimerom da korov ne naraste prevelik i tako ne otiđe u sjeme.
Znači dok ću prskat prskat ću pokošeni korov koji još nije otišao u sjeme do kraja
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Bitno da ima zelene mase da ima gdje povući otrov, ali nedaj da se osjemeni.
 
Na vrh