• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Povišene gredice i kap na kap bez vode :)

RenatoC

Novi član
Tu od
15 Ruj 2021
Poruka
1
Pozdrav svim (po)vrtlarima. S obzirom da smo nedavno kupili vikendicu (bez struje i vode), sav sam u raznim poslovima. Ovo je sad bila druga godina da smo sadili vrt i prinosi su bili nekakvi i nikakvi.. s obzirom na količinu vlage.. ništa neočekivano. E sad, nagodinu bi napravio 2 povišene gredice.. cca 60 cm visoke 240x120. Osnovni problem je voda.
Okvirni plan napada je nabaviti 1000l tank i podignuti ga na nekakvo postolje. Znam da je veca visina tanka uvijek bolja, ali ne zelim pretjerivati, a ni nepotrebno nagrđivati okoliš. Dignuo bih tank na nekih 50..100cm i razvukao onaj tanki 16mm okiten, te iz njega na svaku gredicu one tanke cjevčice i kapaljke za navodnjavanje.
Što me zanima, da li će 50cm visine tanka progurati vodu kroz te kapaljke? Koliko mogu očekivati da će tank trajati ako je otvoren 24h (nisam svaki dan gore) i ako imam ukupno nekih 15m cijevi, odnosno ajmo reci 100 kapaljki? Ako su one 2l/h ispada da ce za 5h tank biti prazan? To mi je onda bezveze... Ili da stavim one jednogodisnje busene cijevi (mekane) za kap po kap navodnjavanje?

Nije mi ni riješenje svaki tjedan voziti 1000l vode , prepumpavati i sl.. u konačnici mi to povrće bude preskupo...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Na ta pitanja vjer nećeš dobit neki odgovor. To moraš sam sve testirati pa ćeš znati kako treba
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
osnove navodnjavanja...
za solidno navodnjavanje je dovoljno 10 litara po kvadratu...gdje ti misliš istočiti 1000 litara za mene je nepoznanica... 🤭
koje kulture ti stvaraju probleme i kak se ti problemi manifestiraju?
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Imam povišene gredice i ne trošim ni blizu toliko vode.
Na tank montiraš sat za navodnjavanje i programiraš ga da pušta vodu kad hoćeš i koliko dugo hoćeš. Sat mora ima ventil raspona od 0 bara.
Ne znam koje biljke misliš saditi pa ti je možda porozno crijevo za navodnjavanje dobra opcija. Obično ga imaju najjeftinije u Lidlu na proljeće.
Visina postolja ti mora biti tolika, da kad na tank staviš sat i razvodnik za svaku gredicu, izlaz mora biti viši od gredice bar 30 cm.
Što se tiče gredica visine 60 cm i širine 120 cm, nađi nešto tih dimenzija (makar poslaži kartonske kutije), probaj dohvatiti sredinu i ostani u tom položaju neko vrijeme da vidiš možeš li plijeviti, okopavati, saditi, a da ti ne pati kralježnica.
 
Na vrh