• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

(Povlaštene i naše) mirovine - penzije

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Ovih se dana jako raspravlja o teškoj sudbini Ante Kostelića, koji se eto odlučio umiroviti u 82. godini života. Izjavio je da smatra da je mirovina od 2500 KN premala za njega, jer ipak je on bio vrhunski, a ne prosječan trener...

Zašto?

- zašto se nije umirovio ranije, sa 65, 70..., koji je razlog bio, dobar dotok novca ili?
- zašto je za vrijeme obilnog dotoka novca na račune prijavio sebe i obitelj da stanuju u jednoj drugoj poreznoj oazi, zašto nisu bili prijavljeni u HR?
- zašto sada ne traži mirovinu od te porezne oaze, nego traži svoj dio od ostale sirotine u HR?
- zašto je moja sada pokojna mama primala samo par stotina kuna i morala je moči živjeti, ili moj otac "iz teške industrije" mora živjeti s jednakom mirovinom kao skijaš Ante?
- gdje su nestale njegove premije i milijuni kao nagrade za "ostvarene sportske rezultate", i od te obitelji, kamo je nestao obraz, gdje je nestao čovjek, ako je toga i bilo?
- da li je isto godine provoditi kao ljeta na moru trenirajuči zarone od djece, ili skijati se na glečerima jeduči špek i sarme, (a biti prijavljen u poreznoj oazi) ili godinama i godinama rintati u HR u teškoj i prljavoj industriji, ili na HR poljoprivrednoj zadruzi, na minimalcima i onda soliti pamet o "ugroženosti egzistencije s premalom penzijom od 2500 kuna" ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
@plus,pa nemoj tak. Nije on naviknut na takve male mjesečne iznose.
Nikad to nibe probal, pa ne zna kaj bi z tim.

Oni koji su naviknuti znaju i ne treba im više :unsure: 🤣
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ovih se dana jako raspravlja o teškoj sudbini Ante Kostelića, koji se eto odlučio umiroviti u 82. godini života. Izjavio je da smatra da je mirovina od 2500 KN premala za njega, jer ipak je on bio vrhunski, a ne prosječan trener...

Zašto?

- zašto se nije umirovio ranije, sa 65, 70..., koji je razlog bio, dobar dotok novca ili?
- zašto je za vrijeme obilnog dotoka novca na račune prijavio sebe i obitelj da stanuju u jednoj drugoj poreznoj oazi, zašto nisu bili prijavljeni u HR?
- zašto sada ne traži mirovinu od te porezne oaze, nego traži svoj dio od ostale sirotine u HR?
- zašto je moja sada pokojna mama primala samo par stotina kuna i morala je moči živjeti, ili moj otac "iz teške industrije" mora živjeti s jednakom mirovinom kao skijaš Ante?
- gdje su nestale njegove premije i milijuni kao nagrade za "ostvarene sportske rezultate", i od te obitelji, kamo je nestao obraz, gdje je nestao čovjek, ako je toga i bilo?
- da li je isto godine provoditi kao ljeta na moru trenirajuči zarone od djece, ili skijati se na glečerima jeduči špek i sarme, (a biti prijavljen u poreznoj oazi) ili godinama i godinama rintati u HR u teškoj i prljavoj industriji, ili na HR poljoprivrednoj zadruzi, na minimalcima i onda soliti pamet o "ugroženosti egzistencije s premalom penzijom od 2500 kuna" ?
Ih, dotakao si se teme koja se u javnosti ne spominje, a stara je otprilike koliko i Država Hrvatska, a nisam sigurna da nije i više, bila aktuelna još i u SFRJ.
Zapravo se ne mogu točno sjetiti kada sam prvi puta dobila saznanja o povlaštenim mirovinama te vrste, ali mislim da je dvadesetak i više sigurno.
Javno se periodično o njoj kratko govori pa utihne na par godina. Zadnjeg čega se sjećam je bila blamaža sa povlaštenim mirovinama estradnjaka - zapravo ne mirovinama nego zdravstvenim i mirovinskim doprinosima - što sljedom toga vodi prema mirovini kada za to dođe vrijeme - koje država uplaćuje istaknutim glazbenicima, samostalnim glumcima, književnicima, sportašima, likovnjacima, sportašima,...- ne mogu reći koje još kategorije tu idu, ali se nakon blamaže sa estranjacima broj takvih drastično smanjio - mislim da se prepolovio.
Naime, netko je - ne sjećam se više tko - objavio popis pjevača koji su bili u to vrijeme na "državnoj sisi", a koji su za nastupe na novogodišnjim koncertima kasirali po 100 000 kn, odrađivali koncerte svako malo. Ako se dobro sjećam, bila je tu Badrička, Dragojević, ma, da ne lupam na pamet - uglavnom sve visoki kalibri po godišnjim prihodima od svoga zanata.
Nakon te zadnje javne objave neki su skinuti sa liste i koliko sam popratila, oko pedeset posto iz svih profesija je selektirano i smanjeno.
I sada - isto bi bilo dobro provjeriti prije nego se nagorušimo iak je i ovo za nagorušiti se - sve mi se vrti brojka u sjećanju od nekih dvadesetak tisuća - "posebno zaslužnih" kojima Republika Hrvatska uplaćuje mirovinski staž i zdravstveni doprinos, i naravno, dobiti će temeljem toga i mirovine.

Tko ima volje, bilo bi dobro, kada je tema već otvorena, pronaći točne podatke da vidimo tko i koliko njih zarađuje samostalnim radom, a mi mu plaćamo lječenje i buduću mirovinu.
Bilo bi dobro vidjeti i postoji li neki cenzus, granica visine godišnje zarade nakon kojeg uskače država ili je dovoljna "zasluga"


Nešto iz 2009. :
Zarađuju 35.000 € za noć, a država im plaća doprinose.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo, našla sam Pravilnik koji je sredinom 2015. donio ministar Berislav Šipuš u kojem je navedeno koje sve kategorije i pod kojim uvjetima ostvaruju "kruha na naš račun":

Pravilnik o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike HrvatskePravilnik o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske

Pravilnik o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske


DIO 3.
članak 13.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
@plus,pa nemoj tak. Nije on naviknut na takve male mjesečne iznose.
Nikad to nibe probal, pa ne zna kaj bi z tim.

Oni koji su naviknuti znaju i ne treba im više :unsure: 🤣
Dobro kolega ZJ, onda nebum tak.
Da onda probam ovak:
Kostelić je od svoje dvoje djece napravil vrhunske skijaše, koji su u svijetu postigli vrhunske rezultate. I to je to, kaj budu sad njegovi mladi dalje delali?

Ali vrag nek nosi Kosteliće ;) :) , svejedno imam ja još jedno pitanje.
Kaj s onim roditeljima koji su tu, doma, cijeli život delali maltene za minimalce, ali su usprkos tome postavili na noge - školovali po dvoje, ili troje djece, sve do završenih fakulteta? Stjecajem okolnosti neki od te su djece bila "vrhunska", te su postigli itekakve rezultate recimo iz matematike, pa informatike, ali ne samo u vlastitoj Državi, nego i u Europi i u Americi... Kaj sad, imaju li i ti roditelji pravo na priznanje "vrhunskih trenera" - vrhunskih roditelja, naravno uz recipročno pravo na "povlaštenu visoku mirovinu", ili oni moraju primati samo Kosteliću premalih 2500 kuna ili čak i manje?

Ono na kaj se kolegica johabica osvrnula, ova djeca, koju sam ja spomenuo, nisu estradnjaci, ili prodavači magle, več su danas itekavi mladi "uspješni umovi", mlade lokomotive, oni su oni koji ovdje rade, tu plaćaju poreze, doprinose, osiguravaju posao i egzistenciju i mnogim drugima, te tako doprinose kakvoj takvoj privrednoj uspješnosti "naše zaista jadne Države".
Za razliku od mladih Kostelića, ta djeca budu morala prodavati svoje znanje i rezultate svojega rada četrdesetak godina u kontinuitetu. Kostelići su se "vrhunski" skijali ipak puno manje...

Nadam se da pišem "razumljivim" riječima za večinu...
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
iz moje perspektive, mene bi bilo sram tak nekaj prigovarat državi...
kaj bi sad ja trebal, nemam nikakvih prihoda pa trčat ko cigan u socijalu da mi daju pomoć?
sramota bi me bila da sa svoje dve zdrave ruke nemorem zaradit za sebe i svoju familiju..
kad budem star, očekujem od svoje djece (a ne od države) da mi pomognu, i to samo ako već sam ne budem sposoban financirati svoje životarenje (dužni su to i prema zakonu)
...kažem životarenje, jer živil doma ili u domu za starce, nebum sposoban stvarati neku novu vrijednost, već trošiti resurse koje mi eventualno da država (imam 15 let staža zasad i bil sam 7 i pol mjeseci u ratu) i za koje sam se sam pobrinul da ih imam (trenutno 18 rali šume, ali radim aktivno na tome da popravim površinu).
zato mislim da je jedna Australija daleko po tom pitanju iznad nas, ako imaš milijun dolara u kešu ili imovini, penzije nema...jebi se...ti si bogataš...
a kod nas u zlatu, dionicama, imovini ili koječemu možeš imat i cijelu Australiju, ali jeba te država koja neda više od 2500 penzije...
fuj, gadi mi se... :poop:
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Državni sistem davanja para(mirovina,socijala itd) je politički orijentiran. Ako imaš vezu dobil buš papire sa si lud i imaš sve. cigani socijalu,stanove,besplatne knjige,hrana,struja,voda. pogotovo saborske i slične mirovine. to sve radni ljudi financiraju. ako si u hrvatskoj protiv države odma te društvo proglasi ili komunistom ili srbočetnikom. čim spomeneš kako je u njemačkoj ili švicarskoj bolje odma krene priča kako je to njemačka ona je bila u dva svetska rata nju su svi tukli i bla bla. ja smatram da nije stvar da su nijemci bolji narod nego Europa želi da hr bude nerazvijena i naš standard nizak tako da kada oni dođu na more sve bude jeftino. to vrlo lako postignu sa razvadi pa vladaj i par svojih plačenika na položaju. sada se slunju sprema neka vojna akcija hr+nato za obranu od napada od rusije. WTF? pa zakaj svaki rat mi moramo aktivirani? kaj nemožemo biti neutralni?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Ante Kostelić bi na kraju tako mogao primati oko 13.700 kuna mjesečno. Usput, prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi 2880 kuna, a više od 620.000 ljudi prima mirovinu manju od 2500 kuna.
to je gore iz članka. tek sada kada je on postavio to pitanje oni če povečai mirovinu. da je šutio dobio bi 2500.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Kolega pročitao sam ja to, prije nego sam ovdje postavio na vidjelo.
Jasno je meni da Kostelić ne bu' kruha gladan (nema on lovu skrivenu u čarapama, ima ju u sefovima poreznih oaza), ali mi i dalje nije jasno što bude sa ostalim dijelom naših ljudi, vrlo uspješnih u odgoju naših mladih sugrađana, samozatajnih i poštenih i dokle tako?!
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Iz moje perspektive svaki sportaš koji se upušta u politiku, za moj pojam je dno dna. E, sad vidite koji su to, pa ako tko zna nek ih nabroji nebitno u kojoj stranci se nalaze.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Pa jel imaš kakve uvjete da dobiš neku penziju? Kolko je potrebno minimalno staža za penziju?
Po zakonu prije 1.1. 2020 dosta mu je bilo 15 godina staža i više od 200 dana borbenog sastava, s 52 godine mogao je u mirovinu. Imam negdje taj list zakona u Narodnim Novinama. Taj zakon se ticao i mene jer imam malo više ,ali nemam godine. Zakon je promijenjen i sad se možemo "slikati" Točnije promjenili povlastice u korist HVO-a. Mi moramo čekati starosnu plus ratni dodatak, koji je neka sića.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
15 godina staža plus godine života koliko traži zakon...nisam siguran jel 65 ili 67...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Nemislim na borbeni staž, nego pitam kolko staža minimalmo mora biti da neko ima pravo na penziju?
Citirao si kolegu Darijusa koji ti je napisao koliko ima staža. U staž se pribraja i sudjelovanje u ratu ,gdje je naveo 7 mjeseci.Ja sam ti napisao kakva je prava imao,a sad ih nema.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Nemam ja nikaj protiv...nek mu daju. On je bar dvoje vrhunskih sportaša podigel i promoviral Domovinu nam po svijetu. I on je jedan. Smeta me kaj bi ta njegva mirovina mogla biti znatno veća od moje plaće...
A gdje su penzije zaslužili ovi koji 4g sjede v saboru??? A povlaštene (nekad je bilo 50g. života) budu dobili tak i tak.
Ono kaj me boli je to da su radničke (zaslužene) penzije pretvorili u crkavice:
- preranim umirovljenjem mnogih 90-ih
- povlaštenim mirovinama (saborske, boračke i ostale ) isplaćivali iz iste kase kao zaslužene, umjesto iz budžeta
- stvaranjem "nacionalne mirovine" bezposličarima napravili su veliku nepravdu, jer ove mogu biti veće od radničkih zasluženih.

Glede roditelja koji su podigli svoju djecu i oni su postali utjecajni u znanosti, proizvodnji...njima je dovoljna nagrada uspjeh njihove djece (sarkazam).

Ono kaj me boli je i porez na penzije. Netko je cijeloga života zarađival veliku plaću, puno uplaćival poreza i doprinosa, a sad mu još jedanput uzimaju porez...

@plus, moj prvi odgovor je bil sarkastičan, a ne ozbiljan ;)
 
Na vrh