• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pozdrav od milanv85

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Veliki pozdrav svima! Nov sam na forumu i uopste u svijetu uzgoja ljesnjaka. Prije nekoliko dana zasadio sam 460 sadnica (250 istarski okrugli, 150 ludolf i 60 rimski) u blizini Banja Luke. Pravio sam razmak 4x3m, obzirom da sam mislio obradjivati manjim masinama. Toliko od mene za pocetak!
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Pozdrav zemljak, dobro nam dosao :partyman::partyman::partyman:
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Hvala vam! Trenutno citam starije postove, pa cu poceti sa pitanjima, budite spremni... :)
 
B

BAGERISTA

Guest
Pozdrav i dobrodoša..................:partyman::partyman:
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Jos koju rijec o sebi... nisam se do sada bavio poljoprivredom, tako da nemam bas mnogo znanja nit iskustva osim onog sto sam do sada procitao na forumima... ideja da uopste sadim nesto je dosla sama po sebi... imamo zemlju na selu a nista se ne radi na tom planu, tako da sam u dogovoru sa roditeljima i donio odluku za tako nesto. Obzirom da radim i studiram, i da imam obaveza druge prirode :) kao sto je sport, bila mi je i bice neophodna podrska roditelja, jer ne vjerujem da bih sam mogao stizati sve... Prva pomisao je bila da vocnjak bude hobi, ali kako vidim da ce to vjerovatno prevazici nivo hobija kako po vremenu koje cemo morati posvetiti radu i odrzavanju, tako i po sredstvima koja je neophodno izdvojiti za tako nesto. Citajuci mnoge postove na ovom forumu sve blize sam odluci da sledece jeseni zasadim jos jednu parcelu velicine cca 1Ha, kako ulaganja nebi bila bas uzaludna... ali otom-potom!

Od mehanizacije i masina nemam bas nista, tako da za pocetak razmisljam o sjedecoj kosilici i kopacici, ba bih volio da cujem vase komentare i prijedloge... naravno, da uz manja ulaganja dobijem sto je moguce vise:rolleyess: a o traktoru cu vjerovatno razmisljati za koju godinu! Uskoro cu postaviti sliku zasada, nije mnogo, ali je pocetak....
 
G

GROF

Guest
., lip TI pozdrav mladiću i novi članu ovog dobrog foruma!

., dobro nam došal!., odlično predstavljanje, predivne slikice., čekamo ji još?! ...
., osobno mene uvijek i iznova fasciniradu mladi ljudi ki uz sve škole svita oćedu delat oko i na zemlji., moj rešpekt!., sretno TI., čitamo - pišemo se ...

., aj Bog! ...
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Hvala na rijecima podrske! Iskoristio sam vremenske uslove kako bi se nesto vidjelo na slikama, inace se ne vide ovako dobro. Sadnice su jednogodisnje i citajuci postove malo sam zabrinut, kako zbog starosti sadnica tako i zbog malog razmaka... ali sta je tu je, vidjecemo na godinu sta smo napravili!
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Prvo pozdrav i dobrodošao :partyman:
Lješnjaci su odlični,,,,, predivno :supz:
a strojevi,,,, :scratch hmmm neznam što da ti kažem,,,, bilo bi najbolje kupit traktor osrednje snage pa bi imao za sve ,,, znam da košta ,,, a možda kako i sam kažeš nagodinu,,, bolje pričekat. Lješljaci su tek počeli rasti .
Sretno ,,, a kak misliš brati lješljak ?
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Prvo pozdrav i dobrodošao :partyman:
Lješnjaci su odlični,,,,, predivno :supz:
a strojevi,,,, :scratch hmmm neznam što da ti kažem,,,, bilo bi najbolje kupit traktor osrednje snage pa bi imao za sve ,,, znam da košta ,,, a možda kako i sam kažeš nagodinu,,, bolje pričekat. Lješljaci su tek počeli rasti .
Sretno ,,, a kak misliš brati lješljak ?


Pozdrav! Pravo da ti kazem nisam mnogo ni razmisljao o plodovima, sve kontam ako se previse upustim u detalje i moguce probleme mogao bih i odustati od sadnje :) Sad kad su tu moram smisliti nesto :madmana: Kad budu u rodu vjerovatno cu ih rucno sakupljati za pocetak, posto mi se ne isplati za ovu manju povrsinu uzimati bilo kakvu mehanizaciju. Nisam jos procitao postove na forumu ni do pola, pa cu malo krasti ideje kolega forumasa po tom pitanju...:D Pokusavam nagovoriti nekoliko kolega da podignu zasade, pa bi mozda na taj nacin mogli zajedno uzeti i neku masinu za tu namjenu... naravno ako se ozbiljnije prihvatimo posla.
Kontao sam za pocetak uzeti motokultivator kojim bi frezao i kosio, mozda nesto polovno, da posluzi 2-3 sezone... pronasao sam jedan oglas, motokultivator Muta Gorenje 9 ks, benzin, sa frezom kosom plugom i prikolicom za 2550km (cca 1300 e) pa mi se ucinilo primamlijivo, iako pojma nemam o tome...
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Kolika je to površina , m2

Ima oko 0,6 ha, samo sam malo gusce zasadio pa je stalo 430 sadnica, i ostalo jos nekoliko sadnica u slucaju da se koja ne primi...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
pozdrav i od mene iz tople dalmacije
super su ti slike samo hrabro naprid sa poljoprivredom
 
Na vrh