• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pravilnik o jestivim uljima i mastima

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_02_22_544.html

Zanima me dali tko zna gdje se može obaviti kontrola ulja? Treba li se obavjestiti nadležno ministarstvo ili postoje tvrtke koje obavaljaju labaratorijski pregled ulja?

Prvenstveno me zanima hladno prešano ulje, a u pravilniku su navedeni zahtjevi prema hladno prešanim uljima, citiram pravilnik:

"1. da su karakteristične boje;
2. da su miris i okus karakteristični za vrstu sjemena ili ploda, bez stranog i/ili užeglog mirisa i okusa;
3. da ne sadrže više od 2 % slobodih masnih kiselina (izraženih kao oleinska kiselina);
4. da peroksidni broj nije veći od 7 mmola O2/kg;
5. da sadrže najviše 0,4 % vode i tvari hlapljivih na temperaturi od 105 ºC;
6. da sadrže najviše 0,1 % netopljivih nečistoća;
7. da hladno prešana ulja ne sadrže više od 0,15 mg/kg stigmastadiena."


Dali je netko upoznat gdje se mogu obaviti testiranja ulja prema navedenim kriterijima i koje su dozvole potrebne za stavljanje vlastito proizvedenog ulja na tržište?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
 
K

kulen

Guest
mene bi isto ovo zanimalo ako netko zna, ili slvnc ako si saznao javi..

thx..
 

Najnoviji postovi

Na vrh