• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Predaja pšenice u mlin??

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jel netko zna kako se kreće omjer za 100kg pšenice, ako se preda negdje u mlin i mjenja za brašno????

ja sam zvao đakovo, žito......i čovijek kaže da za 100kg žita dobijem 50kg brašna tip 550.......ili krmnog brašna 110kg, pa neznam da li sam dobro razumio

jedan mlin kod mene što neradi, za 100kg davao je 50kg brašna i 20-30kg krmnog brašna......ovo mi je nekako malo, da se za 100kg žita dobije samo 50kg brašna.......kažu da je od žita brašno najkvalitetnije, al ipak.....
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
jel netko zna kako se kreće omjer za 100kg pšenice, ako se preda negdje u mlin i mjenja za brašno????

ja sam zvao đakovo, žito......i čovijek kaže da za 100kg žita dobijem 50kg brašna tip 550.......ili krmnog brašna 110kg, pa neznam da li sam dobro razumio

jedan mlin kod mene što neradi, za 100kg davao je 50kg brašna i 20-30kg krmnog brašna......ovo mi je nekako malo, da se za 100kg žita dobije samo 50kg brašna.......kažu da je od žita brašno najkvalitetnije, al ipak.....
tu nešto neštima..nije čudno što taj mlin više neradi, koliko vidim iz svog pologa meni čakovečki mlinovi za 5 kg brašna uzmu 20 kg pšenice
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
tu nešto neštima..nije čudno što taj mlin više neradi, koliko vidim iz svog pologa meni čakovečki mlinovi za 5 kg brašna uzmu 20 kg pšenice

Znači za 100 Kg pšenice samo 25 Kg brašna!? Koliko dobiješ stočnog brašna, daju li još šta: možda crno ili oštro za kolače...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
koliko sam shvatio 100kg pšenice za 50kg brašna tip 550, bez stočnog brašna, crnog i ostalog.......

a ako bi samo htio stočno brašno, od 100kg pšenice bi dobio samo 110kg stočnog brašna, bez ovoga T-550.....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e gdje su zlatna vremena kad si za 100 kg dobio 44kg tip 400 meko i još 25 kg tip 850,danas je nastala opča pljačka po mlinovima i još kukamču da posluju sa nulom,prije nekih 2-3 godine ,izašao je podatak da su svi mlinovi u Hrvatskoj imali blizu 1000 tona kala, koje su oni odbili ljudima i to je sve bilo samljeto u stočno brašno,čista dobit kao suza,tako da bi najbolje bilo da se pokriju po glavi i ne kukaju,tu kod mene mislim da u Kovačici daju za 100 kg pšenice ,54 kg brašna tip 500
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Ja ne ne predajem pšenicu u mlin za brašno, nešto mijenjam za stočno a nešto ostavim za ishranu stoke. Brašno kupujem u trgovini jer kod nas kad predaš pšenicu onda ti uvale ono najlošije brašno koje nemože ići u prodaju u trgovinu. Par puta sam se tako opekao, svaki put u drugom mlinu i odustao od predaje u mlinove. Koliko mi treba brašna to kupim i uvijek je kvalitetno. U trgovini mogu birati koje ću a u mlinu šta mi daju to mi je.
 
M

MOCO

Guest
a jbte dokle je to stiglo! kad sam bio dijete išao sam s didom u mlin mijenjati žito i uvijek smo i griz uzimali, danas to valda više ni ne postoji-mislim onaj pravi griz, ne ovaj neki čudni bez okusa
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
nepostoji više,odeš tamo sa svojim žitom a oni ti uvale svoje lošije ili tuđe brašno iz ušura(ujma).a ti se mučio oko svojeg,te neprskano te kopano itd.. kad mlinar vidi boju žita odmah zna šta će sa njim.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
e gdje su zlatna vremena kad si za 100 kg dobio 44kg tip 400 meko i još 25 kg tip 850,danas je nastala opča pljačka po mlinovima i još kukamču da posluju sa nulom,prije nekih 2-3 godine ,izašao je podatak da su svi mlinovi u Hrvatskoj imali blizu 1000 tona kala, koje su oni odbili ljudima i to je sve bilo samljeto u stočno brašno,čista dobit kao suza,tako da bi najbolje bilo da se pokriju po glavi i ne kukaju,tu kod mene mislim da u Kovačici daju za 100 kg pšenice ,54 kg brašna tip 500


onda je svugdje isto.......nemam veliku količinu pšenice da ju predajem u otkup za novac, jer puno se uzima, troškovi otkupa, transporta, bla bla bla bla.....neće mi ništa ostati......

a ovako mi se čini jednostavnije, samo zamjena.......a brašno se može prodati,i novac dođe odmah.......
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Dali ste probali raditi sami svoje brašno, kupio sam staro imanje i u štaglju sam našao ostatke mlina ljevak i kamen :cool2: a sad bi možda kupio kakav stari i probao sebi napraviti brašno jel imam ko kakva iskustva s tim ???
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ima u brezovici covjek mlin na kamen odneseš platis i bok,ili zamjena.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Imaš temu o mlinu na kamen, ja ga imam, ali noviji, odmah odvaja brašno od mekinja. Ako uspijem nabaviti sita, mislim da ću i griz odvajati. Inače meljem uslužno, ulaz 2 kn/kg. Prekosutra ću čistit mlin i samljeti vreću pšenice, pa ako te nešto konkretno zanima, mogu ti slikati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja dam samljeti kod mlinara gje mijenjam za brašno. Osim velikog mlinskog postrojenja ima i mlin na kamen. Uslugu mljevenja naplaćuje 80 lipa po kili brašna. Dobije se integralno brašno koje miješamo s krušnim i raženim i pečemo svoj kruh u pekaču. Sad je prošla jedna godina od kad smo počeli doma peći kruh i zadovoljni smo.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Jel uzima mekinje? Od 10 kg pšenice nekad dobiješ 6-8 kg brašna, ovisno o kvaliteti, a u ovom slučaju, na kamen, i koliko puta se vraća na mljevenje. Ja radim 4 puta. Kod nas su sad mekinje 1,30 kn/kg. Ja više volim kad je kruh od samog integralnog pšeničnog, bude puniji, treba se naviknuti na taj okus, meni je super. Kad se radi od heljdinog, onda je druga stvar.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sipal je pšenicu u grot i van ide brašno. Nisam nigdje primijetil još jedan izlaz iz melina.
Nisam prije vagnul pšenicu, ali po slobodnoj procjeni kod težine 22 kg brašna, toliko je bilo i pšenice. U brašnu ima vidljivih smeđih ostataka od vanjskog dijela zrna, dakle mekinja, kod nas velimo posije. Čak je rekel da bi ga doma bilo dobro prosijati, ali mi ga koristimo takvog. Meni je kruh dobar, ali ak se napravi samo od integralnog brzo se počne mrviti. Zato miješamo krušno i napose raženo.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zato ga treba prosijati. Imam i ja na mlinu izlaz za sve kompletno, s time meljemo kukuruz. Bolje bi ti bilo da ga prosiješ, ne bi trebao dodavati to bijelo iz trgovine. Dodaj malo ulja u tijesto i neće se toliko mrviti :icon_wink:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na savjetu.
Ne dodajem bijelo iz trgovine, nego krušno koje sam dobil zamjenom pšenice u istom mlinu.
Kad mijenjam pšenicu za brašno mogu uzeti komplet u koji ulaze 3 vrste brašna (oštro, glatko i krušno) i posije iliti mekinje ili mogu zamijeniti za samo neke vrste. Mljevenje kod usluge mljevenja se plaća, a kod zamjene može po izboru: plaćanje ili ušur za mljevenje. Više se isplati dati ušur.

Ne da mi žena ni blizu pekača. Sve ona odradi onak od oka i svaki kruh je ima svoje posebnosti, ali u globalu su svi dobri.
Čul sam da je protiv mrvljenja dobro staviti jedan krumpir, odnosno pire od jednog krumpira. Samo to mi se čini prekomplicirano. Tko bi svaki dan kuhal samo jedan krumpir i zdrudzgal ga u pire. Uglavnom, došel sam do zaključka da je raženo brašno zakon, samo ga se ne smije previše staviti jer kruh postane "prečvrst", a i pekač je opterećeniji kod miješanja. Već sam predlagal ženi da bumo napravili mjerice za pojedine sastojke, ali neće ni čuti. Samo me pita jel mi kruh dobar. A kak bum rekel da nije dobar, kad je dobar.
Da si bliže mogli bi se naći na piću pa malo pročaskati jer smo ovdje čini mi se malo otišli u off.
PS:
Imal sam u vrijeme hrvatskog proljeća, u srednjoj školi u Zg, kolegu Puljića iz tvog kraja. E to su bila vremena za pamćenje.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Bit će prilike i za to :) Ja sam malo mlađi i ne poznam ni jednog Puljića iz Đakova, ali svi koje ja znam su iz Stoca inače.
Kod nas se kruh mijesi, ja bi sam taj iz pekača pojeo za doručak :D: To s krumpirom nisam čuo, ali treba probati, zašto ne.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mi ga pečemo na večer od 9 do 11 i to najvećeg koji može pekač ispeči (600 grama brašna). Do jutra se taman lijepo ohladi. Toplog ionako nije zdravo jesti. 3/4 ga pojedem ja.
Puljići inaće jesu iz Hercegovine, ali ovaj je bio iz Đakova ili okolice, vjerojatno potomak kolonizatora poslije 2. svj. rata.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Možda glupo pitanje, ali zakaj nije zdravo jesti topli kurh???

Pa meni je najbolji kruh dok je još topli :)
 
Na vrh