• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

prenamjena zemljišta

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Pozdrav svim forumašima
Naime prilikom otvaranja OPG-a gospođa u uredu za gospodarstvo ili ti sadašnja agencija za plaćanja u poljoprivredi, rekla mi je da moram napravit prenamjenu zemljišta sa oranice u voćnjak, sva sreća pa nema objekata pa ne moram zvat geodete, ali mene zanima koliko će mene ta prenamjena koštat jel mislim da ni to nije sitnica.
 
M

MOCO

Guest
ja sam radio promjenu katastarske kulture sa vinograda na oranicu, a ne prenamjenu! mislim da se trebaš u katastru raspitat šta ti u stvari trebaš!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav svim forumašima
Naime prilikom otvaranja OPG-a gospođa u uredu za gospodarstvo ili ti sadašnja agencija za plaćanja u poljoprivredi, rekla mi je da moram napravit prenamjenu zemljišta sa oranice u voćnjak, sva sreća pa nema objekata pa ne moram zvat geodete, ali mene zanima koliko će mene ta prenamjena koštat jel mislim da ni to nije sitnica.

To je kod nas u podravini cca 700 kn. Treba u katastru podnijeti zahtjev, mora izaći njihov geodet i vidjeti, naprave promjenu katastarske kulture i to je to.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kod nas u Međimurju je to prije par godina bilo,čini mi se,250 kn,i moglo se sa jednim zahtjevom srediti više parcela.Dakle,za istu cijenu.Mi sma sređivali tri na jedan zahtjev.To je prenamjena kulture.Da ne pitaš pogrešno za prenamjenu iz poljoprivrednog zemljišta u građevinsko,pa te sa cijenom uplaše da ti srce stane.:heart::p
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Zar nije za preoravanje livade dovoljno samo u ArKodu napraviti promjenu na oranicu i u Agronet zahtjevu naznačiti kulturu. Mislim da za potrebe poticaja netreba ništa mijenjati u katastru.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E,baš zbog poticaja to treba napraviti.Jer poticaj za livadu ili oranicu nije isti.A osim toga,kako su naši kontrolori revni,njima je dovoljno da na parceli koju si zasijao kukuruz napišeš u upisniku pšenica i oduzeti će ti pare ,iako je poticaj za obje kulture isti.
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
E,baš zbog poticaja to treba napraviti.Jer poticaj za livadu ili oranicu nije isti.A osim toga,kako su naši kontrolori revni,njima je dovoljno da na parceli koju si zasijao kukuruz napišeš u upisniku pšenica i oduzeti će ti pare ,iako je poticaj za obje kulture isti.

To je jasno, ali mislim da netreba u katastru tražiti izmjenu.!
 
M

MOCO

Guest
ako je u katastru čestica kao vinograd, nema šanse da arkod prihvati kukuruz ili bilo što drugo
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Za prenamjenu oranice u voćnjak mora ti geodet izati elaborat i mora izači na mjesto prenamjene da se uvjeri da je to voćnjak,njega zanima samo dali su posađene voćke ako nisu,nečeš ni dobiti prenamjenu.
Tako je bilo s moja dva voćnjaka i prije 10 godina i prije 5 samo sada dobiješ brdo papira.
Mislim da je nekih 700-1000kn.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ako je u katastru livada, a ako si od nje napravio oranicu ne treba promjena katastarske kulture, samo napišeš koju kulturu sadiš, ali ako ideš prijaviti voćnjak onda treba. Tako je bar kod nas, jer ja sam imao situaciju sa livadom i nije bilo potrebe.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
a kakva bi bila situacija ako recimo imam jednu livadu vodi se kao oranica i sad nekoliko godina svinje počele raditi ogromne štete ,odlučim se tu posaditi šumu,dali ja moram zvati nekog na izmjenu ili samo tu zemlju izostavim iz poticaja i posadim šumu o svom trošku ,jer ovo sa sijanjem nanovo livade nema koristi
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
prvo ograda onda neš drugo, al za šumu mislim da poljoprivredno zemljište (čitaj od posebnog državnog interesa) nije predviđeno, štoviše mislim da je to i kontra zakona, al opet, postoji sad ponovno šumarska savjetodavna služba pa probaj njih zvat...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma idu mi više ti zakoni da ne kažem kud,šumska svinja znači smije na mojoj zemlji raditi štetu a gospoda lovci ju na zimu budu spremili u zamrzivač a ja nek se j...m po svojoj zemlji i ograđujem e neče moći ,samo da nemam još malo uvijetne radi oružja sredio bih ja njih sa zabranjenim sredstvima,ovako ja posadim dovoljno udaljeno od susjeda i za koju godinu budu i vrganji počeli rasti u šumi:rolleyess::rolleyess:
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
ako je nesto u katastru livada (a i na terenu je, neke parcele i u arkodu) i zelim to izorat i posadit visegodisnji vocnjak sto mi je ciniti? cijena ako sesto placa? hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Promjena krajobraza ako je u arkodu livada i ako si ucrtao te čestice. Kad posadiš voćnjak odeš u apprrr i napraviš promjenu u višegodišnji nasad.
Ako čestice nisu upisane u OPG i arkod, doneseš posjedovni list, 20kn biljega i upišeš.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Promjena krajobraza ako je u arkodu livada i ako si ucrtao te čestice. Kad posadiš voćnjak odeš u apprrr i napraviš promjenu u višegodišnji nasad.
Ako čestice nisu upisane u OPG i arkod, doneseš posjedovni list, 20kn biljega i upišeš.

moze ugovor o zakupu ako bi isao u zakup?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Naravno, ali ti i dalje treba posjedovni list. Dakle iz katastra posjedovni list da je osoba xy vlasnik čestice zxy i ugovor u zakupu gdje ti osoba xy u zakup daje česticu zxy.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam, mi smo prije nekoliko godina morali podnjeti zahtjev, izlazilo se na uviđaj, mislim da je bilo oko šesto kuna - ali je bilo povoljno to što se u tu cijenu moglo prenamjeniti više čestica, na više mjesta.
Ali, to je bilo prije arkoda ako se ne varam..
Moglo se - recimo livadu - prije izorati pa onda napraviti prenamjena, a i nije se morala raditi ako se nije htjelo. Ali za livadu nisam dobivala poticaj obzirom da nemam krava, a i bio je svejedno značajno manji od oranica.
U stvari, prvo trebaš zasaditi voćnjak, pa onda tražiti prenamjenu. Ma da, tako je bilo - izorali smo, iskrčili, i onda je došao službenik na uviđaj.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sada ne ide nitko na uviđaj, vjeruju na riječ. Ja već 3 godinu za redom docrtavam zemlju. Prve godine je upisana u OPG, kako polako čestice dovodim u funkciju tako i mijenjam krajobraz (prenamjenjujem).
 

Najnoviji postovi

Na vrh