• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prepoznavanje spolova kod pilića starosti 4...5 mjeseci

Lazar

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
61
I ja sam mislio po tom perju jer vidim da njih ima ovaj pevac od godinu dana i ovi neki manji...a to je ovo na donjem delu ledja ,na vratu,sto je tanko i izduzeno a sija se?
Ako se gleda po tome onda 3 i 8 su koke. Ovi ostali svi imaju to.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja kupujem mlade starosti oko 3 tjedna (kad dobe perje). Kokice imaju dugačke, a kokoti čisto kratke repove. Do sad još nije bilo pogreške.
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
To za duzinu repova nije pouzdana metoda jer sam imao nebrojeno puta petlice sa dugim repom i kokice gotovo bez repa. Uglavnom se desava da bude tako, ali cesto ima izuzetaka. Cuo sam pre par godina da se razlika gleda kod jednodnevnih pilica u krilima. Koka ima duza letna pera od pokrovnih pera dok je kod petlica suprotno.

Evo slika- levo je koka, a desno petao(ali je pouzdano samo u prvih par dana i ov e godine sam to proverio na jednom leglu i ispostavilo se tacno)
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Nema pravila u tome kada ce petlici poceti da pevaju, ali do starosti od oko 6 meseci bi trebali da pocnu. Imao sam nekoliko slucajeva da petlici koji su imali oko 2 meseca pocnu da kukuricu, znaci velicine goluba, ali cista retkost. Koke bi trebale da pocnu sa pronosenjem sa oko 6-7 meseci
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
A kaj se vraga mucite,denite od Seve sliku na zid i pratite reakciju!:icon_anal:
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Na prvoj i osmoj su sigurno petlici. Za 9 i 10 nisam siguran ali jako lice na petlice jer se vidi da ovaj sivi na zadnjoj dobija srebrnkasto perje na vratu sto je odlika petla a ovaj beli na 9. je 99% petao samo ne vidim najbolje. Ostale sve kokice. Izgleda su letele puno cim si im svima posekao krila. Ako mozes slikaj ova dva sa zadnje i predzadnje slike jos po neku sliku ali je 99% da su petlovi.

pozz
 

Lazar

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
61
Na zadnje tri slike su sigurno koke ali 100 %.Mogu da se prepoznaju po ponasanju a i uopste ne lice na petlice.Koke su sigurno.Prva je mozda petao_Ove koke..Oa bela je stara 5 meseci.Primetio sam da su pocele da joj se sire veoma one kosti kod trtice i dosta su siroke.Mogu da stanu dva prsta sasvim lagano.A ovi su mladji mesec dana.Ali su kokice.Ima kokica koje imaju veoma veliku krestu.Na primer ja imam sivu kokosku s cubom koja je potpuno ista kao ove dve sive s cubom.Iz njenih su jaja.Ali ona ima vecu krestu dosta i ono ispod(ne znam kako se zove).Ali po perju kod ovih 3 zadnjih ja mislim da su kokice.A i po ponasanju jer ih stariji pevac vec ....znate sta :)
A danas sam im posekao krila jer izlicu iz kokosinca i prave nered kod komsija.I ujtru kad sam ih isekao i pustio tu u setaliste nisu mogle da izadju hahah :)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jednom mi je jedan deda pokazao caku kod skroz malih pilića.. Kad ih odigneš od poda jedni drže noge ravno i ukočeno , a drugi kao da hodaju na prazno. Ne sjećam se više kako se ponašaju muški a kako ženke , uglavnom metoda je dosta pouzdana.
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Ovaj na osmoj je sigurno petao, a ove dve posle, ako su starije su mozda koke. Ali prati posto za ove dve zadnje nisam bas siguran ali ovaj sa osme je100% muzjak. Mozes da proveris po glasu jer petlici imaju dublji glas od kokica koje imaju dosta piskaviji glas. Moze koka karavno da ima vecu krestu tako da kresta uglavnom nije merilo kod tih ne odredjenih ali postoje i petlici koji gotovo uopste nemaju krestu. Imao sam pre dve godine jednog petlica koji je bio izuzetno visok ali sam dosta dugo mislio da je koka. Znaci nije imao krestu uopste ni rep nikakve naznake sem toga sto je imao dosta duge i jake noge i grublji glas. To sto su im se kosti prosirile ne mora da snaci nista jer ce se ii petao i koka kasnije raskrupniti..Ako nije problem postavi jos po koju sliku od ove dve zadnje. Ako ih je drugi petao gazio opet nema veze jer i koka i petao koji jos nisu seksualno aktivni ce leci ako ih neko zaskoci, iako deluje nastrano. Kod zadnje me buni perje na vratu koje dobija jer je srebrnkasto a to sljastavo ukrasno perje dobijaju petlivi da bi bili atraktivniji kokama, a kod predzadnjeg muslim da ke petao zbog samog drzanja tela i cini mi se da takodje kao i pislednji sivi dobija ukrasno perje. Ako si u nedoumici svakako sacekaj jos neko vreme da se pravilno formiraju.

Pozz
 
Posljednje uređivanje:

Lazar

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
61
Sutra cu ponovo i bolje da slikam zadnje tri.Ali mislim da su kokice.
 

Lazar

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
61
Pozz..nisam hteo da ih diram danas jer im je hladno i sve se skupile na mesto...ne pomeraju se hahahah...ova na zadnjoj je koka jer sam je prekontrolisao i ima bas piskav glas..a to perje joj je od malena..
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Za sivu nisam bio siguran jer ima oblik tela kao zenka ni krestu nema,jedino me je bunilo to perje na vratu, ali ako je oduvek tako ionda je koka. Crveni sa osme slike je petao sigurno a verujem da je i beli tako da najbolje postavi samo par slika od tog belog.
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Ni velicina kreste ni plasljivost nemaju veze sa polom. Kod crvenog sa osme slike se jasno vidi da je petao po boji jer koke ne mogu biti te boje a razlika u boji se najbolje vidi kod potpuno formiranih jedinki a ima i ono ukrasno trakasto perje na ledjima i oko repa,taki da nema govora da moze biti koka, dok se kod bele taj deo bas ne vidi najbolje ali mi se ciini po obliku glave i tela da je muzjak pa najbolje postavi jos par slika jer je mozda i do ugla pod kojim si je slikao a i kazes da je starija.

Pozz
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Decki ti dobro govore...1 i 8 sigurno pijetlovi...9 je 99% pijetao...a 10 nisam ziher al vjerojatno isto pijetlic
 

letuceleaf

Novi član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
12
Ovako:
Uhvatiš pile za šiju i podigneš. Ako skvrči noge onda je žensko,
Ako ispruži noge pijetao je!
Nije to nikakva šala nego provjerena metoda generacijama u suprugovoj obitelji
 

BELORUS

Član
Tu od
15 Velj 2017
Poruka
31
Intresantna tema i mene je to zanimalo pogotovo kad kupujem pilice za tov ! prije 10 god ,pitao sam covjeka koji se bavio tovom pilica kako prepoznati pjetlice a kako kokice .Tada mi je rekao da se pile uzme za nogicu tako da fakticki visi ,pjetlici zakrenu glavu prema gore ,a kokice drze glavu prema tlu ,kako bi se reklo nisu kocoperne a pjetlici jesu, probao sam i 90% bude tocno ,a ove velike nebih znao ?
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Prepoznavanje pola kod malih pilica

Pozdrav, imam male pilice stari su 5 dana i gledao sam razne nacine određivanja pola. Jedni kazu da uzmem pile za vrat i dignem i ako se opusti da je mužijak a ako se opire da je ženka, koja su vasa iskustva? i imal neka metoda za koju znate da je ispravna. Hvalaa vamm
 

Najnoviji postovi

Na vrh