• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
MUHA,

Da!!!

ŠTENDER za motocikle!!!!

Kako se nisam setio za motocikle, a dugo sam razmišljao kako napraviti takve slične štendere kao dole na slici:


Samo da raspravim DOBRO u sebi pitanje po kojim uglom? Da li pod uglom od 90 stepeni ili veće ili manje?

Nakon razmišljanja, ipak ovakva vrsta štendera kao na dole slici (prva slika ispod video snimka) NIJE pogodan niti praktičan zbog poprilično velikog rastojanja od oslonca gde su prednji točkovi SS do kraja prednje strane SS (oko 1 metar iznosi rastojanje od oslonca ispod prednjih točkova SS do završetka prednjeg dela motora i plus treba još najmanje toliko da bi poslužila kao poluga).

Po meni se čini da ovakva vrsta štendera prikazanog na video snimku praktičniji za SS zbog veće dubine oslonca i jednostavnosti konstrukcije.


21017 21018 21019

Jbg, upravo sam bio na licu mesta pored SS i nakon analize situacije, NIJE ni ta jednostavnija vrsta štendera sa pravolinijskom polugom pogodna niti praktična odn. drugim rečima poluga bi morala biti komplikovanije krivolinijski obrađena kako bi imala slobodu pomeranja gore ili dole.

Mnogo zaguljena stvar.

Sad sam ponovo probao postavljanje većeg točka na jednoj strani SS dok je na drugoj strani bio manji točak, ali ovog puta na moj način (ali to je samo privremena mera sve dotle dok se ne osmisli samo jedna dobra i efikasna alatka sa kojom bi svuda nosio umesto trupčeta, daske, dizalice,....).

Evo sad današnjih slika..... 21024 21027 21026 ..

21029
Prikazan je trupčić i plus daske na drugoj strani SS radi sprečavanja naginjanja na stranu kad se postavi veći točak.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
Ne treba komplicirati i previše se bojati. Podigne se u sredini na visinu da se može motirati veće kotaće. Stroj je na vagi.
Ovo što si gore izrekao spada u rang naučne fantastike tj. drugim rečima nema ni teoretske šanse da se SS uhvati da baš u sredini digne u vazduh niti da stoji na vagi.

Isto ti je
Pa i NIJE isto. Mnogo teže je podići SS bez ikakvog priključka.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Meni da su takvi problemi s izmjenom kotača kupil bi još jednu frezu, kaj jednu, kupil bi dvije, tri.... pa nek svaka imam svoj prilljučak, svoje kotače, utege....

Ili bi platil nekome da to odradi umjesto mene jer je meni to problem kak god okreneš.
 

dalmatin

Član
Tu od
27 Lip 2018
Poruka
48
Ja sam to riješio tako da sam na zaštitni okvir motora zavario nosač pomoćnog kotača auto prikolice, pa kad je SS treba podignuti montiram taj pomoćni kotač i vrtim ručicu umjesto dizalice. Bolje je kad je freza iza jer ne dozvoljava da se SS prevrne.Umjesto freze može i okretni plug položen vodoravno.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Ništa lakše, ako je bez priključka. Pod prednji kraj se podloži (da bude stabilno), prije toga samo otpustiti vijke, potom dignuti dizalicom pod vratilo, i oba kotača su u ariji.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
Što dizalica zna kaj je priključak ;):LOL:
Nije u pitanju dizalica, nego se prednji deo SS spušta ka zemlji ako nema na sebi neki priključak, pa ga rukovalac mora fizički podignuti prednji deo SS od tla kako bi nekako jedva smestio ispod trupče radi lakšeg postavljanja dizalice.

Ja sam to riješio tako da sam na zaštitni okvir motora zavario nosač pomoćnog kotača auto prikolice, pa kad je SS treba podignuti montiram taj pomoćni kotač i vrtim ručicu umjesto dizalice. Bolje je kad je freza iza jer ne dozvoljava da se SS prevrne.Umjesto freze može i okretni plug položen vodoravno.
Može slika? Na kojoj strani si zavario nosač pomoćnog kotača autoprikolice?

Meni da su takvi problemi s izmjenom kotača kupil bi još jednu frezu, kaj jednu, kupil bi dvije, tri.... pa nek svaka imam svoj prilljučak, svoje kotače, utege....

Ili bi platil nekome da to odradi umjesto mene jer je meni to problem kak god okreneš.
Ako si bogat, onda priušti sebi koliko god hoćeš SS. Za moj slučaj moram u zadnje vreme mnogo češće da smanjim razmak između točkova i plus izmenim točkove za slučaj freziranja po voćnjaku sa nižim granama, a imam i čelični točak. Zbog problema oko dizanja SS ranijih godina sam izbegavao radnje oko točkova.

Ništa lakše, ako je bez priključka. Pod prednji kraj se podloži (da bude stabilno), prije toga samo otpustiti vijke, potom dignuti dizalicom pod vratilo, i oba kotača su u ariji.
Ne znam kakvu dizalicu tj. oblik oslonca imaš imajući u vidu da je ispod vratila zaobljeno (čitaj klizno) kućište kao i svuda na SS?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
A gle, tebi ni jedna opcija koju smo predložili nije zbog nekog razloga dobra. Ni sa zemlje ni iz zraka ( sad vidimo da imaš vočnjak, znači imaš kam i u zrak zakopčati).
Ja takav stroj nemam (imam MIO koji je isto težak za izmjenu ali ja te izmjene riješavam ručno na neku taktiku kojoj sam se prilagodil) ali vidim da niko nema takvih problema pa si mislim možda je jeftinije platiti nekom ko zna nego se mučiti
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
MUHA,

Nastojim da sebi olakšam posao, a ne da otežavam niti da gubim vreme mučeći se. Većina koji su pokušali pomoći UGLAVNOM i nemaju ni SS ni ISKUSTVO. Oni retki koji imaju SS rade uglavnom na o-ruk.

Drugo, očigledno je da su konstruktori prevideli mesto na kućištu, gde je bukvalno svuda zaobljena sklizna površina, gde bi trebalo da se koristi dizalica.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Zašto misliš da su prevideli mjesto za dizanje?

Ako se može izvesti kalup za karter onda se može izvesti i model dizalice koja se savršeno uklapa u taj zaobljeni dio pa se teret rasporedi.... danas postoje i koje kakvi specijalni alati, a fala bogu izmislili su 3d skener, 3d printer, razno razne programe u kojima možeš crtati, strojna obrada od komada željeza, aluminija, plastike, gume.... napravi kaj god u programu nacrtaš....

Rješenje uvjek postoji, ima skuplja i ovdje u par slučajeva predlagana jeftinija varijanta.
Na tebi je odabir pošto ideje svoje nemaš.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Jedna obična dizalica, uzmeš jedan komad u profila, i izbušiš rupu i evo la.
IMG_20190709_163938[1].jpg
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
Na tebi je odabir pošto ideje svoje nemaš.
Imam svoje ideje, ali za svaku vrstu dizalice, ili štendera sam uvek naišao na PRINCIP TEHNIČKE PROTIVREČNOSTI što se tiče dimenzije, oblika, ugla,.......itd. itd....

Štender koji si preporučio je ODLIČNA osnova za SS da bude tačno na sredini ispod prednjih točkova, jer je BAŠ tu najmanji razmak dizanja istovremeno za oba točka radi menjanja ili većih ili manjih točkova, sa ili bez proširivača,........ samo da misaono rešim problem prilaz nogom ka pedali za dizanje, a to nije baš tako jednostavno.
 
Posljednje uređivanje:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Uzmi dizalicu koja nema pedalu vec polugu kao ova na sliciodnosno cijev pa si produzi koliko treba....
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
318
sttipa,

Ako ste mislili na štender koji je Muha preporučio na prethodnoj strani (zadnji post) tu treba JAKA VERTIKALNA NOŽNA SILA za dizanje ne baš lakog SS, a poluga je samo za pomeranje iz fiksne tačke (dizalice ako se misli na hidraulik) gore i dole.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,968
Nemaš pojma kak cross 450 ccm koji isto baš nije lagan ide lagano u zrak s onim štenderom. I to oba kotača istovremeno.
Dole ide još lakse 🤭
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
štènder
štènder
m
Definicija
reg. postolje na jednoj ili više nogu; stalak

Ja sam pricao o hidaulicnoj dizalici...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Draza,

ako ti ni ideja kolege brguda nije po volji, a imaš mob ili fotić, daj napravi nekoliko fotki te tvoje rakete od SS-a i dizalice koju imaš na raspolaganju. Samo nek ne budu sve fotke odozgo. Dakle, većina nas ovdje je voljna pomoći, osim ako nije riječ o zafrkanciji ili pametovanju.

Imam BCS-ku, koja je srećom lagana pa je mogu za nosač haube ispred motora podići rukama, a nogom pogurnem klocnu ispod nje. Jednostavno ne vjerujem da se na taj famozni SS ne može napraviti neka priprema za dizanje koju nije potrebno svaki put skidati i ponovno montirati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh