• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci za motokultivatore

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Jel to na španeru opruga od perilice rublja? :LOL:
Meni već par godina drzi dasku ralice za snijeg na labincu. Neuništiva je... Motori, pumpe za vodu i te opruge nadžive perilice rublja bar 20 godina :) (normalno, one stare, ne ovo novo smeće)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po završetku međurednog frezanja, čistim sa freze kaj se nalovilo i primijetim neki zvuk kod okretanja noževa. Skinem poklopac i provjerim ulje. Nivo je otprilike do sredine. U samom motokultivatoru (BCS 740) je nivo ulja u mjenjaču 2 mm iznad max. Na video klipu se čuje zvuk prilikom ručne vrtnje noževa.
Može li netko prema zvuku zaključiti jel ga proizvode zupčanici, ležajevi ili nekaj treće?
Još mi je ostalo za pofrezati oko 500 m2, a ne bih htel da se nekaj podrobi.

Unaprijed zahvaljujem na svakom komentaru.

 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Kao što je kolega prije napisao probaj odvojiti od mtk,pa ćeš eliminirati mtk,ali ovako po zvuku mi djeluje kao da ti nije skroz izašao iz "brzine tj ozubljenja pa malo zubčanici love,probaj malo promrdati ručke od uključivanja freze
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Skinul sam frezu sa mtk. Također se čuje. Kad je dio koji se kopča na mtk prema dolje, čuje se jače nego kad je ta strana prema gore. Kad je motokultivatorska strana prema gore. kod vrtnje unatrag, zvuk je kontinuiran i jednakomjeran, a kod vrtnje prema naprijed (smjer kao u radu), zvuk se čuje kao da se zaletava. Dio kruga čisto malo pa onda dio kruga jače.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To znam da mi ne gine. Samo se dvoumim, riskirati i sutra još pofrezati preostalih 500 m2 ili ne?
Znam da je to nezahvalno bilo kome preporučivati, bum prespaval noć i sutra odlučil.
Hvala svima koji ste se uključili. :ppozdrav:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Ja ti ne i preporučio, jer može biti sitnica komadić zupčanika, ležaja, koji je ne bitan, zbog kojeg bi još i mogla radit, ali ako dospije između zupčanika može ti puknuti blok i onda je tek belaj. Mislim da ćeš morati i motičice onaj prvi red sa svake strane
skinuti da biš rastavio getribu
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja na kraju nisam skužio, se čuje u samoj frezi ili u mtk? meni ovo zvuči ko da nešto vrti na suho a to ne može bit a drugo je da dere zupcanik u zupcanik ko da na mtk freza nije iskljucila do kraja, stvarno ne kuzim sta bi u prenosu freze moglo stvarat takav zvuk?Da je trava zeznula lezaj mislim da bi se drugacije osjetilo,nebi se ovako lagano vrtilo i imala bi lufta osovina, ovdje nešto zaškripi i ima zvonki zvuk osim šta drobi
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U samoj frezi. I ja sam pomislil da je od vrtnje bez ulja, ali ima ga do polovice. Možda je ulja premalo, ali ne vidim kamo bi nestalo jer je freza suha, ne curi nigdje. Da je možda ulja premalo mavodi me različit zvuk u različitim položajima. Najviše se čuje kad je strana koja se kopča na mtk prema dolje. Tada ulje napuni taj "vrat" i veći zupčanik možda tek dodiruje ulje, a manji je iznad ulja. Moram pronaći papire od freze. Nadam se da bum ih našel - stara je oko 30 godina.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Ma koliko god da je ulja ako ga samo malo dodirne zupčanik raznese ga posvuda,tako da ti do ulja nije sigurno,to se čuje jer se najvjerojatnije odkrhnuo komadić zubca na zupčaniku.Da je bila suha bez ulja onda je to nešto drugo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Natoči tekuću mast da ne čuješ šrotanje.
A kad se nekaj zdrobi, to bu tak nježno da nebuš ni čul (već samo osjetil na novčaniku ;)) Šala!

Možda se "samo" zdrobil lager ili uskočil seger pa više nije uzubljeno kak treba. Raskopaj sad, da nebu veće štete.
 
Na vrh