• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Primjena DRY ICE-a tj "suhog" leda u vinarstvu.

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ekipa

mi amateri koji nemamo hlađenje bačvi obično ledimo boce i uranjamo ih u mošt. Ono kak vrtim razne gluposti po fejsu na mobitelu naletio sam na video gdje ekipa koristi suhi led koji baca recimo na mošt iod preše i u kace s moštom.

Ima netko da zna više i prve ruke?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,331
A koja je cijena tog leda? Tj da li se isplati ići s tim ili je ipak bolja investicija hlađenje.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
evo ubio sam nešto vremena istražujući
Suhi led se koristiti u procesu proizvodnje vina za hlađenje grožđa tijekom transporta i kontrolu temperature tijekom fermentacije. Kontrola temperature tijekom transporta: 1,3 kg suhog leda na 100 kg grožđa radi smanjenja temperature za 1°C. Kontrola temperature tijekom fermentacije: 0,6 kg suhog leda na 100 L smanjuje temperaturu za 1°C.

Znači baciš 6kg suhog leda na 1000L mošta i skine temperaturu za 1°C ( jednostavno istreseš ga na u bačvu)
One nema mirisa boje ni okusa i jednostavno kako se topi tako nestaje bez ikakvih tragova

ili ga istreseš u kacu s moštom, te on stvori oblak co2 iznad sebe i sprečava oksidaciju a ujedno i hladi

cijena 10kn kg...
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,208
Moj did (ženine otac) čim se podjeli mošt od vina, od lijeva vino van, i onda u bačve stavi kante od vode 7 litara da vino ne počne s vrenjem, tako da sve one sitne čestice i ono mutno padne na dno još jednom prelije vino i tako dobiva dosta prozirnije i kako bi rekli mi dalmatinci bilo vino, dok mi doma pustimo da bude desetak dana pod dropom, i tek onda odlijevamo vino, te ono bude više žute boje.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
a to radim i ja. mi to zovemo "Služenje"

Znači sok - otok ispod preše se hladi i dodaje se sumpor da ne bi došlo do vrenja.
Nakon par dana, nakon što se stalozilo, otače se bistri sok, pretače se kroz zrak da se odpline preostali sumpor, i dodaju gljivice za vrenje. Blato ostane staloženo na dnu.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Suhi led je ekstra dobra stvarm samo ako je u bizu mjesto prodaje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh