• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priprema pčela za zimu

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Pčelari ovo znaju ali da ponovimo za početnike, ukoliko pčelama fali hrane mogu se prihranjivati do polovice 9. mj. vjerojatno kako se vrijeme poremetilo i do kraja 9. mj. Sada je već kasno za prihranu jer pčele moraju sirup izventilirati i poklopiti a to ne bi mogle jer su sada već u zimskom klupku pa bi se taj nektar odnosno sirup mogao skiseliti a i tu preradu bi činile kasne zimske pčele koje bi se mogle iscrpiti te takve ući u zimsko mirovanje što nije dobro.
U 12. mj. ide završni tretman protiv varoe, ja to radim oksalnom kiselinom ili pripravcima na bazi oksalne beevital itd.
 

ivica1946

Novi član
Tu od
11 Sij 2018
Poruka
24
Kod nas jos može, dnevne temperature su takve da čovjek ( a i pčela ) misli da je tek početak 9. mjeseca. Samo mislim da bi prelaz na zimske uvjete mogao doći doslovno preko noći
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
kod nas u dalmaciji jos radi na vrisku i vristini pa ce biti i vrcanje :)
Kod nas u G Kotaru zadnje vrcanje početkom 7 mjeseca i to je to za stacionirane pčelare tako da su kod nas uvjeti za pčelarenje jako teški ali to baš nikog ne sekira.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Sezona isto jako loša, jedno vrcanje, med kvalitetan ukusan(miješani) ali ljudi hoće čisti Bagrem, Kesten. Nadamo se boljoj sljedećoj sezoni.
 

ekstrem

Novi član
Tu od
20 Srp 2018
Poruka
5
Kod nas u Dalmaciji je najgora pcelarska kletva "Dabogda se na vrisku vadija " :))

Godina za sto brze je zaboraviti
P.S. Dogodine je rekordna spremajte kante i bacve :)
 

ivica1946

Novi član
Tu od
11 Sij 2018
Poruka
24
Sezona isto jako loša, jedno vrcanje, med kvalitetan ukusan(miješani) ali ljudi hoće čisti Bagrem, Kesten. Nadamo se boljoj sljedećoj sezoni.

Slažem se s jossip-om, na kraju zime će se moći dati pravi uvid u ovakvu sezonu.
Jossipe po meni je mješani med kvalitetniji od "čistih", kažem kvalitetniji jer ima više ljekovitog bilja, ali o ukusima se ne raspravlja....
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Bio sam u Rijeci u dvorani na Zametu smotra pčelara i probao med od vrjeska stvarno je fenomenalnog okus.kupio 200 okvira Proizvođač Ligno-una Dvor okviri vrhunske izrade ništa ne klima skoro da ne treba klamati iili zabijati čavliće dovoljno je malo bolje zaljepiti sa D3
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Bitno da je med čist bez cukra ili kemikalija a o okusima ne možemo raspravljati jer svaka godina ima svoje, bar kod nas polu profesionalaca.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Ja imam samo cvjetni i livadski med i to stvarno kvalitetan jer kod mene nitko nikada ništa nije špricao u zadnje vrijeme nitko ne sadi ni kukurauz doslovno nema ništa sve što cvate je čista priroda no kada sam probao čisti med od kadulje i vrijeska to je stvarno nevjerojatan okus zato mu je i cijena tako visoka 80-100kuna
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
To je aromatičan med a čuo sam da se zna dodavati i eterično ulje u med da bude još primamljiviji. Najzdraviji kod nas je kesten, ima najjače djelovanje a sada ako bi birao po okusu ja obožavam bagrem pogotovo kada je čišći bjelji, jer je blag dok je kesten jak med i nekada teško padne na želudac pogotovo na tašte.
 

darkos

Novi član
Tu od
16 Lis 2013
Poruka
2
Kakva je situacija sa zazimljenim društvima kod Vas? Kod mene je ova jesen bila jako topla, kasnio je prekid legla tako da je i potrošnja hrane bila povećana.
 

Atppt

Aktivni član
Tu od
10 Sij 2021
Poruka
257
Ja im stavim trakice bayvarol oko 1.9
Vadim ga za 45 dana.
Zadimim ih amitrazom za kontrolu oko 20.10
Ako primjetnim da pada varoa na podnicu
(više od 20-30 komada) zadimim još jedanput.
Nikad u 10 godina nisam imao problem.
Danas sam bio u pčelinjaku i pčela nije u klupu. Čak je u 13 sati bio pročistni let pčela dosta veliki.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Sada bi se moglo dimiti amitrazom s obzirom da je toplo i da pčele nisu jako stisnute u klupku, ali vrijeme za dimljenje je 8-10 mj. U ovom mjesecu ide oksalna kiselina.
 

Najnoviji postovi

Na vrh