• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priprema tla za uzgoj nevena

  • Temu pokrenuo Chainee
  • Datum prvog posta
C

Chainee

Guest
Bok svima,

trebam pomoć iskusnih poljoprivrednika.

Ovakva je situacija.

Unajmljujem, godinu dana neobrađivano zemljište od 1000 m2, na kojem želim slijedeće proljeće posaditi nevene. Ono što me zanima, je slijedeće:

Kada je najbolje preorati zemlju i na koju dubinu, da li nakon zime opet treba orati ili je dovoljno tanjuranje i frezanje, kada i sa čime zemlju pognojiti (mislim na organsko gnojivo tipa stajski gnoj) i u kojoj količini se to radi.

Uglavnom, zanima me kako najbolje i najkvalitetnije pripremiti zemljište za slijedeću sezonu i ujedno smanjiti pojavu korova, bez kemije naravno.

Evo toliko za sada, dok se ne razvije rasprava :lol:

Hvala svima
Tompa
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pozdrav... pošto i ja planiram posadtit koji stotinjak kvadrata nevena :mrgreen: :mrgreen: onako za probu...
planovi su slijedeći: :) na jesen baciti stajski gnoj i zaorati, u proljeće usfrezati i posaditi neven...to je sva mudrost. Možda se javi netko iskuniji ali mislim da je to u biti to...
sa đubrom nemožeš pogrijiešiti, samo što više gnojiva to bolje..kako za nenv tako i za korov :) :)
mislim da nije zeznuta osnovna obrada tla, koliko će biti zanimljiva borba sa motikom protiv korova :) :)
 
C

Chainee

Guest
Ne ide ništa bez freze. Ja sam ove godine bio na "probnoj proizvodnji" i poludio sam zbog ambrozije.

A ostali, manji korovi ne smetaju ako ne pretjeraju.

Koliko stajskog gnoja treba razbacati na 1000 m2, onako da se ne štedi ?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
hehee,,,ambrozija neprijetalj BR.1
a gle, đubar bacaj podjednako iz svake prikolice i tako dok ne pokriješ cijelu površinu sa đubrom. Znaći da ti đubar bude jednako razbacan po cijelol parceli... možda 2-3 prikolice
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
hehee,,,ambrozija neprijatelj BR.1
a gle, đubar bacaj podjednako iz svake prikolice i tako dok ne pokriješ cijelu površinu sa đubrom. Znaći da ti đubar bude jednako razbacan po cijelol parceli... možda 2-3 prikolice
 
C

Chainee

Guest
Ok, a kad to treba napraviti (gnojidba + oranje), mislim u kojem mjesecu ?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
a tamo negdje u 10mjesecu... baci đubar i zaori, a na proljeće freza ili rotobrane i sadi... i to je to :) :) pozz
 
B

bosniahos

Guest
U mene samonikli kraj povrtnjaka, vijerovatno isto uspio zbog stajnjaka
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
a kako ide s tim nevenom, moze neka informacija, koliko kosta sadni materijal, kako se sadi, plasman, cemu sluzi??? ako moze koja brojka! pozz
 
Na vrh