• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem : cvjetni štitasti moljac

zeljar

Novi član
Premium
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
pozz
kako vi rijesavate problem sa tim stetnikom ?
unatrag 5 dana toliko ih se pojavilo na otvorenom u kelju sad i u maladom kupusu i prosle godine su bili veliki problem tu kod nas u vidovcu
i nije bilo rešenja pa ako tko ima kakva iskustva bilo bi od koristi. hvala
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Da, to je stvarno opasan štetnik i treba ga suzbijati sustavno kroz duži period jer ne postoji sredstvo koje uništava jaja i larve tog nametnika nego samo odraslog ili odraslu bijelu mušicu. Razmnožava se, ovisno o temp. svakih 10-15 dana i u tim periodima treba prskati sredstvima pazeći pritom na karencu(vrijeme do berbe). Ja sam prvo prskao sa Karate Zeonom ili Proteusom ili Confidorom a kako se približavala berba prešao sam na sredstva manje karence Calypso, Acelan, Mospilan Chess ili Actara. Ali obaveza je da prskaš uvijek sa drugim preparatom uz upotrebu vezivnog sredstva. Ako oko njive imaš raslinje njega pokosi i poprskaj svaki put kada prskaš i nasade. Sretno.
 

zeljar

Novi član
Premium
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
da tako i radimo znaci samo uboj u boj za nasad svoj :D .
rano je krenula prosle godine mi je zavrsila na celeru poriluk salati prosirila se na sve .
hvala pozz
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Kako ide borba sa bijelom mušicom, ja svoju držim pod kontrolom za sada.Saznao sam za jedno sredstvo po imenu Teppeki i da riješava moljca do temelja u dva prskanja u razmaku od 8-10 dana. Dalmatinci ga mogu nabaviti ali da košta oko 350EU. Evo mogućeg rješenja.
 
S

Suncokretica2

Guest
@pettulaRZ: za tej teppeki sam i ja čula, no, nismo ga pronašli, malo sam surfala po netu, gdje god sam pronašla djelovanje spominju se samo lisne uši......a prema podacima iz upisnika registriranih sredstava u RH, zastupnik je tvrtka Vita Market d.o.o.......čekam ponedjeljak da ih nazovem pa ćemo znati i cijenu, meni se nešto jako puno čini tih 350 eura....
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Za teppeki i za njegovu cijenu mi je rekao jedan trogiranin koji ima informaciju da ga metkovčani nabavljaju negdje dole i koriste ga u plastenicima za suzbijanje bijele mušice.Nisam se dalje raspitivao jer mi se cijena učinila previsokom ali kad malo bolje razmislim...hm čini mi se isplativim jer sa max dva tretiranja riješiš problem.
Ajde suncokretica raspitaj se za cijenu i mogućnost nabavke pa mi javiš a ja ću probati saznati od koga dalmatinci nabavljaju teppeki.
 
S

Suncokretica2

Guest
jao, Pettula, ubi se ja trazeci Teppeki :mrgreen: ! Bitno je da sam ga ipak pronasla! Ne bas u Hr nego u Sloveniji.... uglavnom, ovi zastupnici kod nas ga nemaju pa su me uputili da zovem u Sloveniju, pa su mi tamo rekli da ga od njih kupuju dvije zagrebacke firme, pa sam zvala tamo....nemaju pojma ni sta je to....e, sad ko tu koga nemam pojma....pa sam poslal mail u Metliku u njihovu Zadrugu (dosta mi vise bilo nabijanja tel. racuna) i odgovorili su odmah ovako: " Hvala za povpraševanje! Insekticid Teppeki nimamo na zalogi, lahko pa vam ga naročimo. Rok dobave je 2 dni.



Cene:

100g 39€

500g 170€"


Dakle, mislim da niti tebi nije Slovenija daleko, i da trebas samo nazvati najblizu poljoapoteku i naruciti. A da je skup, skup je :scratch ......no, ako je zaista djelotvoran - i nije

'Sreca' pa danas pada kisurina pa imam vremena :lol:
 

zeljar

Novi član
Premium
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
i tu je za sad ok pod nadzorom samo kad sad sunce pregrije bit ce veselo .
a šta se sredstva tice nista nije skupo ako ima efekta mislim da se slazete samnom , mozda je malo preskup na kulturama koje brzo rastu salata ali za kupus kelj i nije .pozz
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Da saznao sam i ja da se može nabaviti u Sloveniji i da ga prodaje neka tvrtka Karsia. Važna informacija je da se može upotrijebiti samo jednom u vegetaciji (pojava štetnika) jer može doći do rezistencije. Probati ću ga nabaviti jer će mi trebati (vjerovatno) u tek posađenom pomidoru u plasteniku. Jer, što kaže zeljar, sada kad zagrije taj će se štetnik razmnožavati kao na traci.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja špricam paradajze protiv bijele mušice kad pada kiša,otvorim skroz bočne i prednje stranice,nešto ih rikne od otrova,a ove što izlete van,ubije ih kiša,kiša je za njih smrt...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ja špricam paradajze protiv bijele mušice kad pada kiša,otvorim skroz bočne i prednje stranice,nešto ih rikne od otrova,a ove što izlete van,ubije ih kiša,kiša je za njih smrt...
Super informacija, to sa kišom - probati ćemo. Da li je bilo problema sa tuttom absolutom(strašan lisni miner) kod vas u paradajzu.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Super informacija, to sa kišom - probati ćemo. Da li je bilo problema sa tuttom absolutom(strašan lisni miner) kod vas u paradajzu.

Moram priznati da nisam ove godine imao problema sa nikakvim kukcima u paradajzu,ali su se zato pojavili problemi sa glodavcima u sušnom razdoblju,koji su također napravili veliku štetu...
A jesi ti probao ovaj insekticid tepeki?
Ja sam čuo da dečki u "Zelenom hitu" mogu nabaviti neki insekticid protiv štitastog moljca,a imaju i predatore...
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
i ove godine se javio,bar kod mene,a lani su mi se ljepili po foliji za omatanje paleta,nađe se i za njega lijeka ali predatorima baš i ne vjerujem puno,ajde bubamare ima sveposud,ali ostali su skupi,i to preveć skupi
 

Najnoviji postovi

Na vrh