• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem sa posjedom parcele

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Imam jednu česticu koja je u posjedu moje obitelji 100 i neku godinu, moja baka po ocu dobila u miraz, 2000 čhv vidim ju sa prozora, 200 m daleko, ali nikada nije prenešena u vlasništvo, upisana u posjedovni list koji glasi na djeda pokojnog. Vlasnik koji je upisan u gruntovnici umro je, sin mu je u ZG na socijali i neće ostavinsku jer gubi socijalu a ja i dalje čistim njivu koja službeno nije moja. Isti taj nasljednik nema ništa protiv, zna da je to moje i neće praviti probleme, samo ne znam kakav postupak pokrenuti da uknjižim parcelu na svoje ime, molim za savjet.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,546
Otiđite odvjetniku koji se time bavi pripremite 5-6000 kuna i on bi to trebal riješit u vašu korist pošto nasljednik od vlasnika nema ništa protiv
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Upravo tako, napravi se ostavinska rasprava, (prenese se vlasništvo sa pokojnog) na živučeg vlasnika. Vlasnik se odriče nasljedstva u korist tvoga oca, odnosno tebe, i to je to. Mislim da se to može i bez odvjetnika napraviti. Prvo sve dobro ispitaj kakva je točno procedura i onda dođeš sa vlasnikom i to se riješi.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
nasljednik neće prenesti vlasništvo sa pokojnog na sebe jer gubi socijalnu pomoć, u tome je cijeli problem. Da hoće već bi riješili. treba drugi način a da ne košta previše.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Da, moralo nekad čekati 15 dali će se neko žaliti. Neznam kako je sada . Treba sve provjeriti i sa socijalnom službom, nebi trebalo tih 15 dana biti problem......
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Mi smo to obavili kod javnog bilježnika,bitno je da su sve strane suglasne
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to se radi ispravnim postupkom, pogotovo ako ste upisani u katastru...nekih 6 mjeseci i oko 300 eura pripremi...
sad vidim, upisano ti u katastru na djeda...bilo bi dobro napraviti ostavinsku, ili nadopunu ostavinske vanjknjižnim vlasništvom...
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
982
Odrekne se u korist tebe...


Ja sam se na ostavinskoj odrekao u korist sestre... Može se.
Najveca greska ikad.

Ako se ofreknes u neciju korist, raspolagao si imovinom i bio si posjednik barem.sekundu....tj prihvatio vlasnistvo.
Tako se moja zena odrekla u korist sestre i naslijedila ocev dug.
Jedna sitna greskica u izrazavanju.

ODRICEM SE SVEGA....TOCKA.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,546
Može se odreči samo onome tko je sve na spisku na ostavini ali ne nekojoj sasvim 3 osobi
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,033
Najveca greska ikad.

Ako se ofreknes u neciju korist, raspolagao si imovinom i bio si posjednik barem.sekundu....tj prihvatio vlasnistvo.
Tako se moja zena odrekla u korist sestre i naslijedila ocev dug.
Jedna sitna greskica u izrazavanju.

ODRICEM SE SVEGA....TOCKA.
Ne možeš se odricati pojedinačno imovine. Ili sve ili ništa.

Ja sam se bio svega odrekao u korist sestre
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,361
Moreš se odreči u korist svoje djece makar nisu u raspravi. Izjava glasi: Odričem se nasljedstva u svoje ime,ali ne i u ime svojih nasljednika. Onda tvoja djeca nasljeđuju jednake dijelove. Ne može samo jedan
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,361
Ne možeš se odricati pojedinačno imovine. Ili sve ili ništa.

Ja sam se bio svega odrekao u korist sestre
To nije odricanje. Ako se odričeš,onda se dijeli na sve sudionike rasprave. Ti si prihvatio svoj dio i onda se odrekao u korist sestre. Taj djelić vremena si bio vlasnik
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
to se radi ispravnim postupkom, pogotovo ako ste upisani u katastru...nekih 6 mjeseci i oko 300 eura pripremi...
sad vidim, upisano ti u katastru na djeda...bilo bi dobro napraviti ostavinsku, ili nadopunu ostavinske vanjknjižnim vlasništvom...
Ostavinska iza djeda, sve prepisano meni u gruntovnici i katastru osim te čestice, djed nije bio vlasnik a gđa u katastru kaže da u posjedovni list po novom upisuju samo čestice kojima si vlasnik.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh.
Imala sam nasljeđeno od oca oranucu od 500 čhv prije dvadeset pet godina koja mi je na ostavinskoj upisana kao vanjknjižno vlasništvo.
On je to nasljedio od svojih roditelja, a tko je prije njih bio vlasnik, tko bi ga znao, to se tako nasljeđivalo nekoliko generacija unatrag.
Opcija je bila proljetos kada smo krenuli u sređivanje vlasništva i katastra svih neuređenih oranica sudskom komisijom zatražiti za tu oranicu upis na mene, ali je iskrsnuo novi problem. Naime, susjed međaš koji uz moju česticu ima njih 5 - 6 stečenih kupovinom dao je mjerniku posao objedinjenja svih njegovih čestica u jednu. Pritom je majstor u njegovu novu objedinjenu upisao i moju na njegovo ime u gruntovnici, i ovaj je postao gruntovni posjednik i moje.
Uglavnom, uz bezbroj otvorenih vratiju po gruntovnim uredima i katastru i nekoliko saveta za rješenje, savjet je bio za najbezbolniji i najjeftiniji način povrata moje oranice u moje vlasništvo - kupoprodajni ugovor. Dogovorili smo se sa lažnim vlasnikom moje parcele da troškove iznosa na promet nekretnina i uknjiđbe na moje ime snosimo po pola. Pristala sam na to jer bih ionako imala i veći trošak da sam rješavala vanjknjižno vlasništvo za upis na sebe, to ide preko sudske komisije. Otišla sam sa ostavinskim rješenjem u kojem je vidljivo da sam ja nasljedila oranicu u porezni ured i objasnila u čemu je problem, te su mi izašli u susret sa savjetom da u kupoprodajni ugovor napišem najnižu moguću cijenu za koju sam oranicu "kupila" - rekli su mi koju neka napišem - tako da je i iznos poreza na promet bio mali iznos, nekih 250 - 300 kuna.

Vanknjižno se rješava dakle sudskom, nepovoljno je financijski ako se uz tu česticu ne rješava još koja. Mjernik podnosi prijavu koja ima fiksnu cijenu bivših 1250 kuna, izlazak sudske je oko 750 kuna, bivših. (započeli smo proces koncem prošle godine pa smo dogovarali cijene u kunama)
Sa mjernikom se pregovara i dogovara o cijeni njegovog rada, a od javnih bilježnika i od odvjetnika se bježi ko vrag od tamijana, oni čovjeku koji ne zna proceduru skinu kožu ko ubitom zecu.
Javnom bilježniku sam rekla hvala i otišla orkanskom brzinom iz njegovog ureda kada me pitao koliku financijsku vrijednost imaju sve moje oranice koje treba sređivati, a njihova provizija je 3% tržne vrijednosti mojih oranica samo za njihov dio posla.
Tako je rekao i drugi, i od drugog smo pobjegli u zum momentu.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh