• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja janjetine - pitanja i odgovori

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11

Poljoprivredni Forum

Pozdrav,
imam otvoren OPG (EVPG trenutno ispod 3000€), ovce su upisane u JRDŽ.

1. Zanima me da li mogu legalno prodavati janjetinu (obrađenu za ražanj) i oglašavati se na internetu?

2. Da li je potrebno ispisivati otkupni blok kod svake prodaje, bez obzira da li je kupac fizička ili pravna osoba?

3. Da li je dozvoljena dostava ili prodaja smije biti samo na kućnom pragu?

4. U slučaju da kupac uplati novac na žiro račun, treba li nešto dodatno poduzeti po tom pitanju ili se samo upiše u evidenciju prodaje poljoprivrednih proizvoda (i eventualno izda otkupni blok ako je potrebno kao što sam naveo u pitanju broj 2)?

5. Da li je potrebno još nešto uzeti u obzir osim što treba voditi evidenciju o prodaji poljoprivrednih proizvoda?
Htio bi da sve bude legalno u slučaju da dođe inspekcija.

Unaprijed hvala na odgovorima i nadam se da će ova tema pomoći drugima koji kreću u prodaju vlastite janjetine.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ovak, nisam baš stručan ali barem ću probat odgovorit pa nek kasnije netko ko zna bolje ispravlja.
1 - Da ALI, vjerojatno mora bit zaklano u klaonici a doma moraš imat sanitarne uvijete ko za mesnicu baždarenu vagu, sanitarni ispit itd... Klaonicu mislim nikako ne možeš izbjeć al ovo drugo možeš pisanjem da je kupac podigao robu u klaonici
2. da ak želiš da je legalno

3. mislim da je vezano za sanitarne uvijete tak da NE niti jedno

4. točno

5. S obzirom da u obitelji imam rođaka koji se bavi tovom i htio je isto tako legalno prodavat meso (rasjek) uvijeti su sve isto kao i za mesnicu... Ali potpuno legalno možeš prodat polovice ili rasjek preko klaonice i njihove odvage prikazujuć da su kupci tamo preuzeli robu..
 

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Hvala na odgovorima.

Znači ukratko, poljoprivrednik ne može prodavati janjad zaklanu na gospodarstvu? Jedino može ako šalje janjad u klaonicu i/ili ima zadovoljene minimalne tehničke uvjete na gospodarstvu?

Gledam oglase na npr. Njuškalu gdje se prodaje janjetina, znači da svi koji ne rade preko klaonice ili nemaju MTU (pretpostavljam da je uz ispunjavanje MTU potrebna registracija objekta, dopunska djelatnost? ulazak u RPO?) su u prekršaju?

Ima netko tko prodaje sirovo meso na vlastitom OPG-u da podijeli svoja iskustva?

Kad uzmemo sve u obzir, kolika je isplativost za mala gospodarstva koja imaju npr. 10-15 grla?

Hvala.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa sad kolko ti misliš prodavati? Ako misliš jednog janjca na mjesec to nije probelm, al ak misliš 20 komada dnevno tu je probelm.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Mozes prodavati janje (zaklano) na kucnom pragu, samo vetrinaru ispunis neki blog, oznac klanje na gospodarstvu, da razduzis.

Pa sad kolko ti misliš prodavati? Ako misliš jednog janjca na mjesec to nije probelm, al ak misliš 20 komada dnevno tu je probelm.
Nema problema, mozes, samo moras ga rjesiti zivota na gospodarstvu. Ja radim tako vec godinama. Samo je bitno da izdajes popratnu dokumentaciju, moras ih markirati i razduzivati preko vetrinara.
 

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Pa sad kolko ti misliš prodavati? Ako misliš jednog janjca na mjesec to nije probelm, al ak misliš 20 komada dnevno tu je probelm.
Bilo bi ih otprilike 40-ak godišnje za prodaju. Naravno, prodavali bi se kad bi došli do neke određene kilaže, ovisno kad se izlegnu.
Cilj mi je prodati ih što prije, vjerujem da bi to postigao oglašavanjem na internetu i izradom web aplikacije za narudžbu.
Jedino me brine da li bi moglo doći do kakvih problema...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Nikakve pecenjare, gostonice, restorani... samo fizicke osobe koje kupuju za sebe, za skrinju ili festu neku. Ovi svi fantaziraju oko kilaze, sad je premali, sad je preveliki, ne uzimaju s nogicama, iznutricama, u biti ne placaju a uzimaju ih. Dodju sa svojom vagom koja uvijek " tocna". Kad im stavim uteg da provjerimo ona pusu i ljute, kaj ti mislis da mi tebe prevarili pa uteg 10 kg pokazije na vagi 8, i tak, sve su to izazovi. Najidealnije ti je 12, 13 kg ciste vage. Koju pasminu imas?
 

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Nema problema, mozes, samo moras ga rjesiti zivota na gospodarstvu. Ja radim tako vec godinama. Samo je bitno da izdajes popratnu dokumentaciju, moras ih markirati i razduzivati preko vetrinara.
Hvala Vam na odgovoru.
Znači Vi markirate janjad za klanje kad se izlegnu i onda ih razdužujete pri klanju preko veterinara sa napomenom "klanje na gospodarstvu" ili tako nešto?

Markirana janjad se u Agronetu vodi kao janjad?

To mi se čini dobro rješenje i k tome je evidentirano u sustavima.

Evo napokon odgovor od nekog tko se bavi prodajom. Da li se možda oglašavate ili vrijedi ona stara: "Dobra janjetina daleko se čuje."?:)
 

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Nikakve pecenjare, gostonice, restorani... samo fizicke osobe koje kupuju za sebe, za skrinju ili festu neku. Ovi svi fantaziraju oko kilaze, sad je premali, sad je preveliki, ne uzimaju s nogicama, iznutricama, u biti ne placaju a uzimaju ih. Dodju sa svojom vagom koja uvijek " tocna". Kad im stavim uteg da provjerimo ona pusu i ljute, kaj ti mislis da mi tebe prevarili pa uteg 10 kg pokazije na vagi 8, i tak, sve su to izazovi. Najidealnije ti je 12, 13 kg ciste vage. Koju pasminu imas?
Ah da, sto ljudi sto čudi. Na to jednostavno treba biti spreman,
zato se treba opskrbiti sa barem dvije digitalne vage hehe. Da, ima nas svakakvih.

Imam Romanovke, ti?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Ja odustajem od romanovki i prelazim na slovenke i JSR. Dovoljna je jedna ali tocna i onda se dobar glas cuje. Evo ti zive istine. Frend koji ima pecenjaru naruci mi dva janjca. Ja mu dovezem i njegova zena izvaze i da mi lovu. Ja lovu nisam brojao na mjrstu nego kad sam doma dosao u vidim imam viska love, cca 230,250 kn. Ja ga zovem kaj si mi platio po vecoj cjeni? A on meni ma jebote kad zeni das da nesto napravi i uzme krivu vagu🤣🤣🤣, eto a super smo si frendovi.😁😁. mos misliti kad je biznis u pitanju.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Hvala Vam na odgovoru.
Znači Vi markirate janjad za klanje kad se izlegnu i onda ih razdužujete pri klanju preko veterinara sa napomenom "klanje na gospodarstvu" ili tako nešto?

Markirana janjad se u Agronetu vodi kao janjad?

To mi se čini dobro rješenje i k tome je evidentirano u sustavima.

Evo napokon odgovor od nekog tko se bavi prodajom. Da li se možda oglašavate ili vrijedi ona stara: "Dobra janjetina daleko se čuje."?:)
Nisam siguran kak se vodi u agronetu ali moras markrati cca 80% od stada i razduziti te dostaviti godisnju izjavu o stanju stada na gospodarstvu jer inace neces dobiti poticaj. Ja sam to naucio na tezi nacin. Ja se bavim time, u biti moja obitelj jedno 20 god. Krenuli smo kao i ti, sa 10 komada i lagano. Sad smo na nekih 60.70 a imali smo preko 120, 150, ko bi se sjecao sad. Uvjek sam forsirao kvalitetu i drzao cjenu nismo samo odustajali od toga. Ak je bilo nezadovoljnih, ili sam vratio pare ili drugog janjca. Kad sam isprobavao smjese za mlade tu sam imao problema, jer nismo znali, ali nikako nemoj upotrebljavati mekinje, jer ima se zastopaju mokraci kanali pa smrde po mokraci, jbg 20, 30 komada je bilo neispravno. Sad imamo svoj kukuruz i jecam, sjeno i otavu i vrhunsku robu. Ak netko prigovara da ima jeftinijih ja veli uzmi. Zanimljivo da se vecina vrati... jos da mogu neki poticaj povuci iz EU za sirenje stada, zemlje i mehanizacije,dao bi otkaz i time se bavio...

Cemu markirati janjad?
Zbog poticaja koje dobijes ako si u suatavu poticaja....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Za manju kolicinu se i ne isplati prijavljivati ovce za poticaj. Potrebno ih je samo markirati.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,239
Ima minimalno povrsina i koliko se treba imati ovaca za poticaj. Ne znam tocno broj ali se isplati ako imas pravo.
Cini mi se 40 da je bilo prije. Koliko je sad ne znam. Idem sutra u agenciju pa cu bas pitati...
 

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Nisam siguran kak se vodi u agronetu ali moras markrati cca 80% od stada i razduziti te dostaviti godisnju izjavu o stanju stada na gospodarstvu jer inace neces dobiti poticaj. Ja sam to naucio na tezi nacin. Ja se bavim time, u biti moja obitelj jedno 20 god. Krenuli smo kao i ti, sa 10 komada i lagano. Sad smo na nekih 60.70 a imali smo preko 120, 150, ko bi se sjecao sad. Uvjek sam forsirao kvalitetu i drzao cjenu nismo samo odustajali od toga. Ak je bilo nezadovoljnih, ili sam vratio pare ili drugog janjca. Kad sam isprobavao smjese za mlade tu sam imao problema, jer nismo znali, ali nikako nemoj upotrebljavati mekinje, jer ima se zastopaju mokraci kanali pa smrde po mokraci, jbg 20, 30 komada je bilo neispravno. Sad imamo svoj kukuruz i jecam, sjeno i otavu i vrhunsku robu. Ak netko prigovara da ima jeftinijih ja veli uzmi. Zanimljivo da se vecina vrati... jos da mogu neki poticaj povuci iz EU za sirenje stada, zemlje i mehanizacije,dao bi otkaz i time se bavio...
Hvala na korisnim savjetima. Pogotovo ovo za mekinje.
Moram malo proučiti markiranje janjadi, nije mi to padalo na pamet do sada a bilo bi dobro da je sve evidentirano, kao što su ovce.

Da, treba držati svoju cijenu, pogotovo kad i sam znaš kakvu robu imaš a zadovoljan kupac će se opet vratiti i još vjerojatno dovesti novog kupca.

Ja odustajem od romanovki i prelazim na slovenke i JSR. Dovoljna je jedna ali tocna i onda se dobar glas cuje. Evo ti zive istine. Frend koji ima pecenjaru naruci mi dva janjca. Ja mu dovezem i njegova zena izvaze i da mi lovu. Ja lovu nisam brojao na mjrstu nego kad sam doma dosao u vidim imam viska love, cca 230,250 kn. Ja ga zovem kaj si mi platio po vecoj cjeni? A on meni ma jebote kad zeni das da nesto napravi i uzme krivu vagu🤣🤣🤣, eto a super smo si frendovi.😁😁. mos misliti kad je biznis u pitanju.
Imam jednu miješanu Romanovska i Slovenka i vidi se očita razlika. Janjci se veći izlegu i brže napreduju, pogotovo ako je sam u leglu.

Po kojoj cijeni prodaješ ako nije tajna?
Moj stari ima neku svoju filozofiju pa prodaje po 100€ bez obzira na težinu, onako od oka kad janjci idu zobati i ak se teško provlače kroz rupu, onda su spremni za klanje :ROFLMAO:
 

Kruno08

Novi član
Tu od
10 Svi 2020
Poruka
11
Ima minimalno povrsina i koliko se treba imati ovaca za poticaj. Ne znam tocno broj ali se isplati ako imas pravo.
Cini mi se 40 da je bilo prije. Koliko je sad ne znam. Idem sutra u agenciju pa cu bas pitati...
Mi smo prošle godine otvorili OPG i kad smo prijavljivali zemlju za poticaje, prijavili smo i ovce. Za 11 kom smo dobili oko 250 kn. Nije puno ali barem nešto.

EDIT:
Naziv potpore je Proizvodno vezana plaćanja za ovce i koze. Vjerojatno postoje druge potpore za koje je potreban veći broj grla, pa je i poticaj veći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh