• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja salate u plasteniku(bazenu)

  • Temu pokrenuo kladionicar
  • Datum prvog posta
K

kladionicar

Guest
Vidio sam na plodovima zemlje pa jedno možda prije mjesec dana kako je neki lik iz zg županije u plastenicima pomoću vode i nekakvih vitamina dobio salatu...ne znam baš točno opisati o čemu se radi,uglavnom on to pakira doma u plastične posudice,one kao za jagode i maline...pa ako netko zna o čemu govorim,molio bih neki link u vezi toga i neku informaciju više...
HVALA
 
R

ROKI

Guest
To ti je hidroponski uzgoj, i u toj vodi (otopini) su ti sva potrebna hranjiva (mikro i makro elementi) za rast i razvoj biljke. Sad bi ti se o tome dalo brbljat i brbljat, ali neda mi se. Pokušaj na tražilici pa ćeš sigurno nešto puno opširnije naći.
 
M

maksica6

Guest
Evo prijateljica mi radi sa tim hidoponskim uzgojem ,oni uzgajaju paradajz,ja mislim da i salatu ,to je jedna firma u okolici Velike Gorice imaju cjele godine paradajz a kroz zimu i salatu,kad budem sa njom pitacu ju kako se zove firma.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Kaj ti to vrijedi uzgajati, kad nije baš jestivo: bljutavo i bez prave boje (mislim na paradajz)
 
M

maksica6

Guest
ZJ kaže:
Kaj ti to vrijedi uzgajati, kad nije baš jestivo: bljutavo i bez prave boje (mislim na paradajz)



Da to je onaj plasticni paradajz,bez okusa i mirisa jedino ima boju :cry: :cry:
 
P

Picek

Guest
maksica6 kaže:
ZJ kaže:
Kaj ti to vrijedi uzgajati, kad nije baš jestivo: bljutavo i bez prave boje (mislim na paradajz)



Da to je onaj plasticni paradajz,bez okusa i mirisa jedino ima boju :cry: :cry:
misliš da netko tko je rođen u Zagrebu i živi u Zagrebu cijeli život zna za bolji paradajz?
svaka roba ima svog kupca, pa tako i taj bljutavi paradajz..
 
K

krx pozega

Guest
Trenutno imam tri plastenika za rasadu duhana na hidroponski uzgoj ili na bazenu....budućnost svog povrtlarskog uzgoja...htio sam još nadodati da mi je želja uzgajati paradajz samo kad budem financijski moćan da to podignem a to je veoma skupo....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Picek kaže:
maksica6 kaže:
ZJ kaže:
Kaj ti to vrijedi uzgajati, kad nije baš jestivo: bljutavo i bez prave boje (mislim na paradajz)



Da to je onaj plasticni paradajz,bez okusa i mirisa jedino ima boju :cry: :cry:
misliš da netko tko je rođen u Zagrebu i živi u Zagrebu cijeli život zna za bolji paradajz?
svaka roba ima svog kupca, pa tako i taj bljutavi paradajz..

Istina, no tko im je kriv???
Mi zato rijetko jedemo paradajz koji nije iz vlastitog vrta ;)
 
M

metka

Guest
Htio bih Vas pitati o hidroponskom uzgoju povrća! Kolika su ulaganja i kakav je povrat uloženog, kratki ili dugi rok. Za sada imam samo zemlju i nešto novca kojeg bi uložio u proizvodnju hrane? Pozdrav svima! :D
 
K

kladionicar

Guest
metka kaže:
Htio bih Vas pitati o hidroponskom uzgoju povrća! Kolika su ulaganja i kakav je povrat uloženog, kratki ili dugi rok. Za sada imam samo zemlju i nešto novca kojeg bi uložio u proizvodnju hrane? Pozdrav svima! :D


To i mene zanima...jel ima kakav info o tome?zna netko nešto o tome?
 
D

dmeter

Guest
metka kaže:
Htio bih Vas pitati o hidroponskom uzgoju povrća! Kolika su ulaganja i kakav je povrat uloženog, kratki ili dugi rok. Za sada imam samo zemlju i nešto novca kojeg bi uložio u proizvodnju hrane? Pozdrav svima! :D
Ulaganja su astronomska (miliunska)i proizvodnja je skupa to se isplati samo ako povrće ima cijenu od 3-5 dolara kilogram i ako je proizvodna zemlja je zagađena sa 20 godišnjom intezivnom sadnjom naprimjer Kaštelanski staklenici
Za jedan hektar je 1995 godine za proizvodnju gerbera trebalo 300000 dem bez staklenika i grijanja
Ove je godine baš poskupila kamena vuna za 50% i umjetna vodotopiva gnjojiva.Ova proizvodnja je u okolici Splita zbrisana sa lica zemlje možda je proizvodnja ostala na 5-10 hektara najveći razlog za prestanak proizvodnje je cijena lož ulja i mazuta i starog ulja

Ti imaš zdravu zemlju bija bi lud ako bi išao na hidroponiju bolje ti je da pare pokloniš nekome ili da odeš u kockarnicu

Moj savjet ti je
Ne kupuj plastenike

Obavezno izgradi staklenike bolja difuznost svjetla,manji troškovi grijanja,bolji prirast i ostalo (Polovni staklenik Venlo 10-15 Eura m2+Staklo 4 Eura m2 Država ti financira 50%
Objekti 5000 do 10000 m2
Centralna kotlovnica na kruta goriva ili zemni plin
Obavezno se drži plodoreda bez obzira na cijenu povrča
Obavezno odmaraj zemlju najmanje 3 mjeseca godišnje
Obavezno pravilno radi pripremu tla i na vrijeme
 
D

dmeter

Guest
kladionicar kaže:
Vidio sam na plodovima zemlje pa jedno možda prije mjesec dana kako je neki lik iz zg županije u plastenicima pomoću vode i nekakvih vitamina dobio salatu...ne znam baš točno opisati o čemu se radi,uglavnom on to pakira doma u plastične posudice,one kao za jagode i maline...pa ako netko zna o čemu govorim,molio bih neki link u vezi toga i neku informaciju više...
HVALA
Da dodam Salata je jedna od najisplativijih kultura u povrtlarstvu
Za dobra humusna tla i temp od 18-21 stupanj dolazi na berbu u roku od 30-40 dana
Mali troškovi ulaganja
I amater može osigurat prinos od 22 000 kg hektar
Podstranski i Kaštelanski maheri dobivaju u staklenicima i do 80 000 kg po hektaru zatvorenih oćiju (posebna prića o tome neću prićat jer toliki prinosi nose sa sobom i povećane koncetracije nitrata u listu koje Fao- smatra štetne za ljudsku prehranu)
Full hidroponski uzgoj tjera salatu do branja od14 do 21 dan(Japanski rekord) ali i jedna greška u prehrani,temperaturi,svjetlu opet povećava nitrate u listu i salatu pretvara u štetnu za ljudsku prehranu,ako stvarno niste magistri ili barem ing. ostavite se toga Ili barem položite biokemiju da shvatite kako biljka funkcionira,hrani se,razvija gdje se koji elementi ugrađuju u stanici i biljci
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Ovdje se radi o uzgoju lisnatog povrća na plivajućim pločama. To je jedan od tri tipa hidroponske proizvodnje (tzv.: aquaponica).Ploče plutaju u bazenima sa hranjivom otopinom. Mi smo u pokusu imali prinos lista salate od oko 3 kg po kvadratu. U ljetnom perijodu vegetacijski ciklus bio je od 16 do 18 dana a u zimskom 40 do 50 dana. Radili smo analizu na nitrate gdje je količina nitrata bila duplo manja od dozvoljene.U pokusu smo uz salatu imali rukolu i matovilac gdje su prinosi također bili izvanredni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh