• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proljev kod koza

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Znam da je o ovome pisaono negdje među onih tristotinjak stranica, ali tko će to sad naći...
Zato i otvaram novu temu. Iz ovoga foruma se mnogo može naučiti, ali kad je sve zbrdozdoljeno u jednoj temi (kao u "kozarstvo"), onda kao da i nije napisano. Zašto (kao ne svim forumima) svaka tema ne bi imala svoju - temu?
Enivej, jutros sam našao proljev u štali. Otkrio sam koja koza ima proljev i ne znam što da radim. Negdje sam davno pročitao među onih tristotinjak stranca da je u pitanju kiselina i da pomaže soda bikarbona. Ili sam nešto pomiješao?
Uglavnom, proljev je prilično rijedak, ali koza jede normalno. Svako jutro i svako veče su na paši. Osim ako pada kiša. No trava je skoro uvijek mokra...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Prvo, dobra ideja ali ne ovako precizno,dosta je bilo stavit bolesti koza,drugo pomiša si lončiće soda bikarbona se koristi kod kiselog želuca što rezultira grušanjem mlika kod kuhanja! Za proliv prvo pokušaj sa suhim mekinjama,a onda ako u 2 dana ne prođe sulfadimidin u koncentraciji ovisno od težine koze!

Proliv je najvjerovatnije od mokre trave.
 
Posljednje uređivanje:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Prvo, dobra ideja ali ne ovako precizno,dosta je bilo stavit bolesti koza,drugo pomiša si lončiće soda bikarbona se koristi kod kiselog želuca što rezultira grušanjem mlika kod kuhanja! Za proliv prvo pokušaj sa suhim mekinjama,a onda ako u 2 dana ne prođe sulfadimidin u koncentraciji ovisno od težine koze!

Proliv je najvjerovatnije od mokre trave.

Tako je... pomiješao sam. Inače, mokru travu jedu cijelu godinu. Ove godine i nema drukčije trave, nego mokre :D:
Koliko mekinja joj smijem dati i vodim li je redovno i na zelenu pašu s drugim kozama ili je ostavim u štali? Jutros je bila na paši i normalno jela...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Bilo bi dobro da je jedan dan ostaviš u štali na suhoj travi i daj jos od suhoga samo mekinje i eventualno ječam i zob jer kukuruz isto izaziva proliv pogotovo u velikim količinama je i opasan.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Za proliv kod koza postoji vrlo jednostavan a 100% siguran lijek pogotovo u ovo doba godine a to je dunja.Lijek isproban iz neznanja kad je supruga neznajući dala kozi nasjeckani dunja došlo je do totalnog zatvora momentalno te je koza poslije intervencije veterinara počela sitno da brabonja kao malo jare.Dunja je probana još jednom i uspjeh u liječenju 100 %.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
ljudi lijek i lijek antibiotik trimetosul i enroksil zovi veta jer je to kod koza vrlo ozbiljno bar su to nasa iskustva
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Mojoj Rogici prošlo samo od sebe za 2 dana sasvim. A nisam baš ništa poduzeo. Čak je išla i na pašu s ostalim kozama i jela kao i uvijek (halapljivo i puno).
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A onda je to nekaj pojela krivo sto nije imalo posljedica ,znali smo imati i takvih primjera.Ali kad koza nece jesti ,kad stoji na mjestu , kad bas vidis da joj je lose sekunde su u pitanju bez zekanja
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Takođe jučer sam dao monil kao i svakoj koja je novo pridošla,sad znamo i zašto su tako zakržljale,u desetak brabonjaka sam našao 7 crvića,i u tom grmu leži zec!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imoj jarac danas ima proljev, dali može dobiti ako je pojeo više šrota (mljevenog kukuruza)?
Vežem ga kako ne bih puno jeo smjesu, lud je za smjesom.
 
Na vrh