• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Promjena hidraulične pumpe na utovarivaču

Koju pumpu da uzmem?


  • Ukupno glasača
    8

karkop100

Novi član
Tu od
27 Ožu 2014
Poruka
18
Pozdrav,

Trebam pomoć... Imam utovarivač za gnoj (talijanski Leon) na kojeg sam sad stavio korpu jer mi treba za kopanje, korpa je predviđena tvornički... Međutim taj utovarivač je već dosta star i pumpa je oslabila... Pitao sam koliko bi bila reparacija i rekli su 5500 kn. To mi je previše za platiti jer za to mogu novu kupiti (ima u Sloveniji jeftino http://www.njuskalo.hr/strojevi-ala...itete-lijevanog-zeljeza-cjepac-oglas-10681958 ), htio bi da bude čim jača.. E sad ova stara je imala protok 40-50 litara (tako je barem rekao mehaničar) pa me zanima što Vi mislite jel bi ova od 150 litara bila previše i jel ima to uopće može biti previše? Jel ima to neke nuspojave na rad stroja (npr. zagrijavanje)?

Hvala unaprijed!
LP! :icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
To ti je 3 puta jača pumpa od originalne,nemoj si to uzimat jer će ti pumpa tj ulje probijat gumice na cilindru. Imamo isti slučaj sa utovarivačem,moj je Lifam srpski i dali smo duplo jaču pumpu i utovarivač doslovce leti pri radu ai tako se nemože radit moraš bit jako oprezan.Procurile nam gumice na cilindru,dali smo ga na popravak i odma novi klip stavili i nakon natovarenih 40-50 prikolica počeo je taj reparirani cilindar malo slinit.I to sve radi jače pumpe.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Neznam,nisam ti mehaničar da se previše u to razumijem.Samo sam ti napisao svoje mišljenje i iskustvo.Raspitaj se još kod nekih mehaničara koji se u to razumiju.Samo ću ti reč nemoj uzimat duplo jaču pumpu nikako nemoj se zaje ko i mi što smo uzeli.Bila je par kuna skuplja reko ajd tu ćmo uzet,i bolje da nismo. Jer svaki utovarivač i cilindar ima određeno kolko može podignut tereta,a ti što ga više opteretiš to će prije otič. Ista stvar i sa traktorom ako mu daš veči priključak on će se prije potrgat nego da radi sa manjim priključkom i obratno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dado tvoj primjer je dobar , samo nije to baš tako jednostavno kak si ti zaključio . da ste pravilno rukovali s utovarivačem ne bi bilo problema ..

U tvom slučaju bi šok ventili na cilindrima spasili stvar .

U svakom slučaju zanimljivo iskustvo .

vaš velečasni
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ako staviš preveliku pumpu grijat če se ulje i ostalo.Ventli su predvidjeni za protok te origi pumpe i ako staviš pumpu duplog protoka te stare če kruženje ulja bit usporeno zbog premale protočnosti postoječeg sistema i grijat če se.Ja bi išo na pumpu 60-70 litara,to je samo moje mišljenje.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Problem biti mogao biti i kod razvodnika. Ako on ima protok 60 l onda postoji mogućnost da ti bude sigurnosni propuštao jer razvodnik ne stigne.
 

karkop100

Novi član
Tu od
27 Ožu 2014
Poruka
18
Hvala svima na komentarima i ako još neko ima nešto bio bih zahvalan na pomoći!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
80 l/min protoka imaju profi strojevi, za ovaj tvoj utovarivac kojeg pogoni traktor bude dosta 50l/min, mada bi bilo bolje da sis tavio slike, da se vidi stroj, sto se tice probijanja cilindara od prevelikog protoka , nebih bas rekao da je to dod toga. Prevelik protoko radi neke druge probleme, nepotrebno opterecuje traktor, grije ulje, pa na kojim okretajim motora ste gonili tu veliku pumpu i sa kojim traktorom, morala je da mnogo optertecujue traktor.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
powershift , postoji nešto u strujanju fluida kaj se zove hidraulični udar ....to se ne dešava u cilndrima ali kad se s teretom radi velikom brzinom pa naglo stane stvaraju se udari na sustav koji rezultira rastom tlaka ......nekontroliranim rastom tlaka .
Taj tlak nije pod nadzorom sigurnosnog ventila koji je uglavnom smješten na strani pumpe pa se ugrađuju šok ventili ...to je skori isto kino kao i sigurnosni
 

karkop100

Novi član
Tu od
27 Ožu 2014
Poruka
18
Stara pumpa je Casappa CPL 38 D

jel se mozda znate po tome protok... ja sam trazio al nisam nista nasao
i u kojem smislu mislis da ne bi bilo dvojbe? da na novoj pise casappa?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sad kad je rastavljena nije problem odrediti protok
1.izmjeri razmak od centra do centra osovina pumpe
2.vanjski promjer zupčanika
3. visinu zupčanika

4 .omjer ubrzivača (prebroji zube)

samo da ja pronađem link kalkulatora

vaš velečasni
 

karkop100

Novi član
Tu od
27 Ožu 2014
Poruka
18
1000.. (mislim? kak se to regulira?)
ali svejedno je slaba... treba mu dosta dugo da digne sam kran.. nova pumpa je potrebna...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karkop100

Novi član
Tu od
27 Ožu 2014
Poruka
18
jesi ti izmjerio te zupce , alo?

vaš velečasni

Nisam... rekao si da ces poslati link kalkulatora...

Jel zna netko koliko ubrzivac poveca protok pumpe? I jel je bolje uzeti samu pumpu veceg protoka bez ubrzivaca ili manju sa ubzivacem?

I kako da odredim "ccm" pumpe?(sto to uopce znaci?)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh