• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Promjene koje očekuju poljoprivredu ulaskom u EU

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
prvotno napisano od temptation-
Meni nikako nije jasno zašto je kg paradajza ili nekog drugog polj. proizvoda na našim tržnicama skuplji nego u trgovačkim centrima,a prodaju ga proizvođači?

ja mislim da ti to mogu pojasniti,vrlo je jednostavno. dat ću ti moj primjer,dođe prva breskva recimo 15.06,ja ju bacim na tržnicu po 10 kuna,dnevno prodam 50 kg,dođe mi trgovac koji kupuje 2 tone i njemu nemogu dati po 10 nego po 6kn,e onda ti on to kupi od mene i ja vidim na policama kod njega piše 9 kn. e sad,ja bih mogao prodavati na malo i po 5 kn i biti skoro duplo jeftiniji od njega ali nebi mi se baš isplatilo,nemam toliko kupaca da bih zarađivao na količini prodajući na malo,a i neće nitko kupiti 5 kila više zato što je jeftinije. probavao sam ja,jednostavno je tako. a i lakomi smo mi svi,pa da prodam i po 3 kn sve ja sam zaradio ali kad ide po 10 nek ide,tako i sve ostalo. uzmi samo primjer kad dođe lubenica pa ju platiš 100 kn i to direkt od proizvođača,pa da ti pamet stane. kupci trebaju promjeniti navike i kupovati od proizvođača na gospodarstvima ili tržnicama,i to je to,kako kad nije bilo centara. a kako tek objasniti breskvu u trg. centrima po 4 kn,uvoz španjolska,pa za koliko ju je onaj tamo prodao,pa plati prijevoz,carine,deklaracije,dok njih pet zaradi na njoj,a koliko tek kalira...e to nema objašnjenja. i još dođe kupac i kupi,umjesto da dođe i kupi domaću na tržnici koja je u to vrijeme pala na 6 ili 7 kn,je skuplje ali netreba sto kila pa da je velika razlika,a o kvaliteti,izgledu,mirisu itd,da i negovorim.........
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh