• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prvi dan!

M

miljacev

Guest
Pozdrav!

Nadam se da vrijedni ljudi ovog foruma nece biti nazivcirani mojim neznanjem, naivnoscu i neiskustvom, ali morao sam se registrirati i napisati ovaj post da cujem "drugo" misljenje.

U zadnjih (minimalno) godinu dana intenzivno razmisljam o drasticnoj promjeni profesije i odlasku na selo.
Zivotnom stilu izmedju samoodrzivosti i nekog minimalnog profita zasnovanom na vlastitom radu na zemlji i sa zivotinjama.

Moja situacija je sljedeca:
-Najbitnije, poljoprivredi ne znam apsolutno nista.
Do punoljetnosti sam se i znao naci na poslovima vezanim uz zemlju posto su moji obradjivali nesto zemlje ali kasnije su me obaveze i mladenacki duh maknuli daaaleko (doslovno) od toga .
-Sam sam, nemam zenu, djece...
-tezak rad i dugacko radno vrijeme mi nisu nepoznati pojmovi, ali od zavrsetka obrazovanja poslovi vise nisu fizicki teski nego "samo" s dugackim radnim vremenom i svime sto ide uz to.
-zemlje nemam, ali postoji neki mali kapital koji bi se mogao uloziti.
Slika koju imam u glavi izgleda ovako: zemljiste (kontinentalna hrvatska) 1-2-3ha, dio ogradjeno, minimum stanovanja, svastarenje.
Nisam poznavaoc terminologije, ali mislim da bi to moglo spasti pod permakulturu? ...nesto peradi, nesto stoke sitnog zuba, nesto vocki, vrta, sume, mali plastenik... uglavnom, neki minimum za neku egzistenciju, samoodrzivost. Ostalo... vremena, zemlje, volje i zdravlja bi posvetio tom eventualnom minimalnom profitu.
Od mehanizacije ne bi isao dalje od motokultivatora i sl.

Ne trazim konkretne odgovore, mozda samo neku raspravu na ovu temu, prijedloge, pokude i misljenja. ...za pocetak

Hvala
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Na malo poljoprivreda puno znači kučnom buđetu, nemoraš kupit jaja, meso, mljeko...ali da bi od maloga odnosno od svaštarenja mogo živjet, to sumljam.Trebal bi bit neki barem minimalni prihod, svaki mj. onda to ide! Mi imamo svašta po malo i nešto sa druge strane i polako se gura !
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Ako se stvarno želiš počet bavit poljoprivredom,zašto ne....To što neznaš ništa o poljoprivredi,na ovom forumu ima puno tema iz kojih se može dosta toga naučit i vjerujem da će ljudi koji znaju više odgovorit na tvoja pitanja....
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
moje misljenje:bolje biti sam svoj gazda i od svog rada(svastarenja)ziviti pa i na malo nizoj nozi, nego raditi u firmi za neku mizernu platu,pa trpiti svakaka maltretiranja i na kraju hoce li biti plata ili ne
 
M

miljacev

Guest
prije svega, hvala na podrsci.

U prosloj poruci nisam previse ulazio u detalje pa mislim da je mozda bolje sto prije progovoriti o tome jer mi se cini vazna stavka.
Spominjajuci samoodrzivost to sam stvarno mislio u najuzem njezinom smislu.
Baviti se totalno ekoloskom proizvodnjom, bez ikakvih industrijskih gnojiva, pesticida, vitamina i svega sto dolazi iz tvornica. Bez teske mehanizacije...
Znaci rad na zemlji i sa zivotinjama slican onome kako se je radilo prije 100 godina. ...s razlikom u tome sto je danas znanje puuno vece.
I to sve u kolicinama da je dostatno jednom covjeku da bude sit.
Nemam u planu djecu, a ni zene nisu zagrijane za takve hipike ;)

Pretpostavljam da je za to dovoljan manji dio zemljista. Na ostatku zemljista bi se u skladu s mogucnostima pokusao opredijeliti za nesto sto bi moglo s vremena na vrijeme donjeti neku minimalnu dobit. U kojem god sistemu zivjeli uvijek ce biti potrebe za robnom razmjenom. Ako zbog niceg drugog onda zbog "kupovine zdravlja".

Drzi li to vodu?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Znaci rad na zemlji i sa zivotinjama slican onome kako se je radilo prije 100 godina. ...s razlikom u tome sto je danas znanje puuno vece.

...i očekivanja su puno veća....


ono sa čime su "oni" bili zadovoljni danas je nama smiješno i mizerno

Moje režije preračunate u odojke su 2 odojka mjesečno što je 24 godišnje. A tko je nekada vidio 24 odojka?

Neželim te obezhrabriti, no ja koji imam kompletnu mehanizaciju, zemlju i gospodarske zgrade nemogu ni godišnje režije pokriti sa brojem životinja koje je prije 100 godina imao bračni par sa 5,6 djece što je više manje bio standard. Promjenio se način života.

Nema života od svaštarenja i prčkanja... ili radiš kako se spada ili nikako. Daleko od toga, od poljoprivrede se može živjeti ali ili ozbiljno ili nikako.

Ja sam krenuo tako što sam počeo sa proizvodnjom vlastite hrane što mi je uvelike smanjilo izdatke od plače, pa svake godine hektar. dva više, pa više, pa daj još jednu krmaču, pa daj još malo, malo... došao sam do toga da živim od poljoprivrede.

Nepada mi napamet kupovati velike traktore, plugove.... Mene 533 hrani i čisto mi je dovoljan. Bez kredita, bez ičega, kada jednom uđeš u to i zatvoriš krug živi se. Težak je početak posebno od nule. Sada kada zapne odojka ili hranjenika van iz svinjca i popuni se proračun.


Ako imaš svoju viziju i svoju kalkulaciju i misliš da če ti se zatvoriti krug, samo naprijed. Ja sam se uvjerio da se od poljoprivrede može živjeti.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
jedna stvar je sigurna a to je da nećeš biti gladan a 2-3h zemlje s motokultivatorom:toimonster: , vidim da si entuzijasta ali ako nemaš siguran posao onda ništa od svaštarenja, a eko proizvodnja prolazi i pije vode ali proboj na samo tržište bez nekih većih kolićina je samo SF
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
jedna stvar je sigurna a to je da nećeš biti gladan a 2-3h zemlje s motokultivatorom:toimonster: , vidim da si entuzijasta ali ako nemaš siguran posao onda ništa od svaštarenja, a eko proizvodnja prolazi i pije vode ali proboj na samo tržište bez nekih većih kolićina je samo SF

Najbolje kupit neku kućicu uz neku prometnicu gdje prolazi dosta automobila i ufuraš se u neku eko proizvodnju i može nudit povrće, voće, jaja itd. viškove na prodaju, a sebi ostaviš koliko ti treba. Meni je problem što sam 2-3 kilometra od glavne ceste inače bi prodavao sve što mogu na kućnom pragu.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Poštovani
ljudi kod mene daju izraditi tablu sa smijernicom i problem gotovo pa i riješen
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Poštovani
ljudi kod mene daju izraditi tablu sa smijernicom i problem gotovo pa i riješen

Ma kakvi, neće većina skrenut s ceste ako im ponuda nije pred nosom, sirevi, med i vrganji se još prodaju uz staru cestu za more, a i kod mene voće i povrće i ostalo.
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
jedna stvar je sigurna a to je da nećeš biti gladan a 2-3h zemlje s motokultivatorom:toimonster: , vidim da si entuzijasta ali ako nemaš siguran posao onda ništa od svaštarenja, a eko proizvodnja prolazi i pije vode ali proboj na samo tržište bez nekih većih kolićina je samo SF

sa ovim se u potpunosti slažem, ako nemaš posao sa plačom ili neki drugi oblik sigurnih primanja teško da ćeš samo od takvog načina proizvodnje i svaštarenja imati dovoljno za kakav takav životni standard...
ako imaš primanja ,a ovo ti je samo dodatna djelatnost onda mislim da je ok..
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
od svaštarenja nema ništa treba odlučiti i povuči crtu što je glavni proizvod a sve ostalo samo za sebe ili uz male viškove koji se lako mogu rješiti:idea:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
upravo tako jer tu dolazi ona "gdije si bio-nigdje, što si vidio-ništa" , od svaštarenja se ne može ništa, vrt za sebe to da obavezno, ali ako si puknuo na ovce-moraš imat i novce
za šumu traktor, i ovce podrazumijevaju traktor i mehanizaciju, da se taj dio sklepati za 15-20 soma ojra da se nikome ne moliš i da imaš sve za sebe a uz to možda i zaradiš koju kunu.

trebaš znat što hočeš i onda se javiti i reči idem na selo, imat ču npr. svinje ili krave -molim savijet, a ovako neke špekulacije su ti gubljenje vremena
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne nisu gubljenje vremena i tu se nebih složil s tobom.Čovek je samac,ako je naviknut na teži rad,nema problema.Kao prvo ja bi krenul od toga da ga pitam dal ima siguran krov nad glavom?Jer po meni,ako nemaš sebe gde sakriti od kiše i noći,badava ti sve.Neznam kolikim površinama kaniš raspolagati,ali po meni bi bilo ok da moreš krenuti povrtlarstvom,kuruzom,par kokoši,možda purani i tak.Kroz godinu dana sve to bude doneslo da sljedeće godine moreš kupiti i svinje,pa i krmaču,pa se budeš proširival.Ko veli da krmača nebu dovela do toga da kupiš i kravu,možda i dve,ali s vremenom,sigurno ne prek noći.Normalno,ako imalo znaš gospodariti,taj period nebu trajal do kraja života,osim ako ti tak ne želiš.Kredite zaboravi,radije da ti neko par godina uslužno odradi pripremne radove poput oranja i frezanja,a ostalo moreš i na ruke,budući da buš imal slobodnog vremena.Kredite i sl. zaboravi,jer od toga žive samo veliki,a nemoj misliti da oni previše dobro žive,jer treba svaki mjesec skupiti par hiljada eura za ratu kredita.Kad budeš imal neka financijska pokrića,kupil buš traktorić za par hiljada kuna i buš delal pomalo.Znam ja da bi svi mi hteli JD,Fendta i sl.,ali mnogi su se od luksuza i opekli,jer i traktori stari preko 40 godina uredno oru zemlju,ali bez tolkog luksuza i kurčenja po mjestu stanovanja.Jer puno je onih zavidnih,ako sused ima IMT-a,ja moram JD pa makar to dovodilo u pitanje osnovne životne potrebe.Kolega je gore navel da ga IMT 533 uredno služi,i tu se slažem.Možda sam negde otišel u off,al to je moje mišljenje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh