• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2022./2023.

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,737
Ljudi kakvi su planovi s pšenicom?
Priča se da 2 mlina u mojoj okolici neće niti otkupljivati. A i da otkupljuju, puno ljudi s kojima sam pričal neće predavati za tu cijenu. Kod mene 2 najveća poljoprivrednika siliraju za bikove.
 

Mladen 1707

Novi član
Tu od
25 Velj 2023
Poruka
11
Ljudi kakvi su planovi s pšenicom?
Priča se da 2 mlina u mojoj okolici neće niti otkupljivati. A i da otkupljuju, puno ljudi s kojima sam pričal neće predavati za tu cijenu. Kod mene 2 najveća poljoprivrednika siliraju za bikove.
Mlin Pukanić ti bude otkupljivali,samo je pitanje koja bude cijena?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Jel netko počeo skidati?

Kod nas krenulo danas i svi manje više kažu isto, ne zna se šta je isplativije potanjurat ili ovršiti...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Ako imaju svoj kombajn, onda im se mozda isplati ovrsiti, ali ako nemaju i ako im ovi naplate 100e+ /kj, onda nek razmisljaju o tanjuraci.

Ja opasno razmisljam o kupnji kombajna, jer nase zemlje rijetko kad daju vise od 3t/kj, pa da si barem sam tu bijedu pokosim.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Ali kak je da je, 100 e/kj je previse platiti za tu uslugu pa nek rece ko kaj oce.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Košta kombajn definitivno, ali ko god se tom poslu posvetil nije propal.
Žanješ sebi u idealno vrijeme, još malo požanješ usput i ako ubodeš dobar strojček za par let se vratil.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Ovo bude koštalo ko da jednu godinu besplatno kombajnira…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Da, i kaj sad?
Ove sve godine unazad se ne računaju?
Tolko je na plavoj i ostalim nametima prišparal u godinu dana i nije se smiloval kad je letel po polju jer ral košta tolko nabral on auto ili traktorsku prikolicu.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Neznam ničiju kalkulaciju, al znam da sad nije lako za ovak nekaj izvaditi 8-10 000€ + propala kompletna sezona. Trava je uvijek zelenija u susjedovom dvorištu ali kad ju posiješ vidiš da nije to baš tak jednostavno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Nije sigurno, meni je ponekad mrsko dati 8 ili 10 eura a kamoli tolko.
Propala sezona je največa bol u cjeloj toj priči.
Da se mi dva razmemo, meni je žal kaj mu se to dogodilo ali ne pušim te priče da se ne isplati.
Toga sam se naslušal.

Taj posel traži puno odricanja, puno priprema da bi sezona prošla sa čim manje kvarova koji su brzo rješivi ili ako je stroj dobro pripremljen bez kvarova, ali donosi brzi povrat novaca kad sve ide kak treba.
Znam to iz primjera pokojnog kombajnera iz svog kraja i kombajnera kojem sam uskakal u pomoč od jednorednog berača do dana jučerašnjeg ;)
Naravno da svi ne mogu biti uspješni u tom poslu i zato je trava u susjedovom dvoristu zelenija ali ju ne mora kupiti
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nitko nije rekao da se kombajn ne isplati.
Da ovršiš svoje na vrijeme, pogodiš vlagu, ubereš koju kilu više, ako uspiješ kome uletjeti pa si vratiti uloženo za gorivo, ti si na konju.
Ali samo jedan kvar, sličan ovome gore te zna ujebat i vratiti nazad 10 koraka, plati drugog, plati popravak, budi siguran da je to dobro odrađeno...

Evo, ja nisam niti jedan dan krenuo prije 14 - 15h vršiti, nekad vrijeme, ali svaki dan novo iznenađenje i pizdarije, trenutno stanje je, da ne znam dali kombajn zapaliti sam ili sačekati da se sam zapali 😂 Sreća moja pa sam do sada sve sam mogao popraviti, da čekam majstora, mogao bi svirit ku*cu.

Ali, knjiga utisaka se piše. Kupnja polovnjaka je uvijek jebena, nešto je zakamuflirano, nešto je sfušareno, nešto je samo od sebe problem, ali to je prva godina, niti znaš stroj, niti kako je održavan.

Ja kada sam ovoga išao pogledati, izgledao je uredno, malo zapušteno, ali je djelovao kao dobar ubod, sad kada je došao pod opterećenje, ku*ca-bato, ima mana više nego ja, a to je već zabrinjavajuće 😂 Ali tješim se da još imam volje i snage stati tom svemu na kraj jednim dobrim i pravim remontom koji bude iskao dosta truda, vremena i ponajviše novca, jer je ovdje bilo kojekakvih zahvata i od vodoinstalatera kako mi se čini, ali ako se na kraju bude isplatilo, ništa nije uzaludno.

Ali znam i ljude koji su kupili kombajn za sebe, potjerali ih prvu sezonu, nakon par jutara prvi kvar, nisu vični mehanici, evo kombajn kod jednog već treću godinu stoji u dvorištu s obje adaptacije, ali netko drugi skida usjeve, nije to baš "Maro daj... malo bicikl da se peovozamo".
 
Na vrh