• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica na ljulj

I

Ivan_MF

Guest
Pšenica na ljulj

Dobio sam na natječaju tablu na kojoj je već 3 godine ljulj. Na jesen bih htio stavit gore pšenicu, a neki prijatelji mi govore da to neče biti dobro i da će biti loš prinos. Å to vi mislite ?

btw... neću moći 2 puta orati nego samo jednom i to 2 - 3 tjedna prije sijanja jer sadašnji posjednik bude skinuo još jedan otkos.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Samo ti radi što si naumio. Daj joj mineralnog gnojiva u jesen ( prehranu KAN-om u proljeće )a ne bi bilo loše raditi zaštitu herbicidima također u jesen . Ako ne želiš prskati u jesen nema veze , možeš i u proljeće , makar danas ima dobrih herbicida . Naravno jedno prskanje protiv bolesti je obavezno i to je to , nema razloga da ti pšenica bude loša .

Å to su ti rekli ti prijatelji razlog zašto će biti loša pšenica ? Misle da će ju ljulj pojesti do proljeća ili što ?
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Dva kolege ratari su mi rekli da su stavljali žito na ljulj i da je bilo slabo žito i slab prinos ... e sad ja nisam upoznat s tim koliko su oni stavljali gnojiva, vjerojatno ne dovoljno. Pa sad pitam jel je ko od vas imao iskustva s tim ...
 
S

sapat

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Možda će ti biti manji prinos, ali ako posiješ pšenicu mislim da će ti biti lakše i brže uništavati samonikli ljulj i korove
 
R

Ratarko

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Ivan_MF kaže:
Dva kolege ratari su mi rekli da su stavljali žito na ljulj i da je bilo slabo žito i slab prinos ... e sad ja nisam upoznat s tim koliko su oni stavljali gnojiva, vjerojatno ne dovoljno. Pa sad pitam jel je ko od vas imao iskustva s tim ...

Nisam imao iskustvo i ne znam nikoga tko je imao da ga pitam ...
Govorim ti onako kako najbolje znam :| , ja se toga ne bih bojao da sam u tvojoj situaciji .
 
P

paor

Guest
Re: Pšenica na ljulj

ma samo deri bajo
štogod sijao, imat ćeš slične probleme s korovima, idi obavezno na jesensko zemljišno tretiranje uskolisnih korova (nikad se ne zna kakvo će biti proljeće)
veći problem ćeš imati s gnojidbom. ljudi zadnje godine iskorištavanja minimalno gnoje travnjake (znam i po sebi), a pogotovo kad drugom prepuštaju njivu - znači najbolje zaorati 7-20-30 i ureu, čak bi bilo dobro i pod tanjuraču 15-15-15, ali to bi ti ipak bilo previše opterećenja i za novčanik i vremenski
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Hvala na savjetima. Gore ide definitivno pšenica. Malo su me kolege zbunili , a nebi htio zabrljat , ipak se radi o tabli od 20 ha.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Ivan_MF kaže:
Hvala na savjetima. Gore ide definitivno pšenica. Malo su me kolege zbunili , a nebi htio zabrljat , ipak se radi o tabli od 20 ha.

Na 20 ha bi ti se isplatilo malo i uložiti da bi dobio pa savjetujem :

Herbicid obavezno Sygentin Axial , tretiraj u rano proljeće odnosno informiraj se oko toga .
Fungicid Bayerov Prosaro .

Koju sortu pšenice planiraš sijati ?
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Ok, budem se raspitao.
Još neznam koju sortu budem stavio, vjerojatno budem 2 sorte.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Ivan_MF kaže:
Ok, budem se raspitao.
Još neznam koju sortu budem stavio, vjerojatno budem 2 sorte.

Izgleda da ti je čika bobo malo ispeglao postove
superman.gif
, pisao si dva za redom ako se ne varam , no-no
207.gif


Pitao si koju sortu žita da siješ , to je toliko teško reći da mi se ne vrijedi praviti pametan jer niti poznajem tip zemlje koju obrađuješ , niti klimu niti bilo što drugo ...
Ono što ti mogu reći kao čovjek - čovjeku je ovo : Ove godine sam bio jako zadovoljan sa prinosom žita sorte FIESTA .
Pogledaj si da li možeš nabaviti to sjeme a ako ne operi po Srpanjki i makar ćeš mirno spavati .
 
R

ROKI

Guest
Re: Pšenica na ljulj

Da, da. Sa Srpanjkom si siguran, a ni Fiesta nije loša. Moj ovogodišnji prosjek: Fiesta oko 7,4 t/ha, Srpanjka 8,12 t/ha. :D Sijao sam oko 325 kg sjemenske pšenice po hektaru i preporučam i tebi da ideš na veći sklop pogotovo ako ti bude lošija priprema. Samo joj pravovremeno daj gnojiva i pesticida i nema da nema. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh