• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Dečki a kam silite. Temperature se moraju ustabilit na 10 stupnjeva, minusi još nisu gotovi a vegetacija stoji,još dva,tri tjedna pričekat pa će biti više koristi.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Tako je...ne treba se držat striktno datuma nego vremena. Početkom ožujka bacit prvu prihranu,mjesec dana kasnije drugu i zadnju folijarnu u cavtnji. Ali opet naravno svatko zna za sebe kad mu je najbolje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
A folijaro ? Npr fertinom umjesto ureom ?
Jel to vrijedi za ječam i tritikal ili samo za pšenicu ?
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
176
Sinoć prihranio sa ureom 100 kg/kj pa kako bude, tako sam prosle godine, poslje jos kan
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A folijaro ? Npr fertinom umjesto ureom ?
Jel to vrijedi za ječam i tritikal ili samo za pšenicu ?
Trećom prihranom se ne utječe bitno na prinos, ali se utječe na kvalitet (povećanje proteina). Kod pivarskog ječma, koliko mi je poznato, nije poželjno više proteina. Za stočni u svakom slučaju da.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Mene zanima prva i druga prihrana. Pošto kod mene prinosi baš nisu nešto posebno zanima me kako da izvučem što više. Recimo ureom, sad, kod mene nitko ne prihranjuje. Rijetko ko da baci i u jesen gnojiva a kamoli sad ureu. Ili ako sad bacim kan kad onda ići folijarno fertinom
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tako je...ne treba se držat striktno datuma nego vremena. Početkom ožujka bacit prvu prihranu,mjesec dana kasnije drugu i zadnju folijarnu u cavtnji. Ali opet naravno svatko zna za sebe kad mu je najbolje.

Dado sve piše u citiranom postu. ;)
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ako se ne baca predsjetveno, ja bi svakako onda 3x15 i Kan pola pola bacio u prvoj prihrani i to tijekom 2. mjeseca.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
iwanho :unsure: , ili ja nekužim tebe ili ti mene. Ljudi koji siju puno žita normalno da znaju kad če šta baciti. Ja sijem par rali žita za svoje potrebe i nisam u tome baš na čisto kad je šta bolje. Da radim ko drugi baš i nema isplativosti, barem meni. Mene zanima kada sa čim prihraniti. Ječam nisam predsjetveno prihranio zbog divljih svinja. Tritikal jesam.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dado,
nisam te htio povrijediti ili ne daj Bože uvrijediti. Možda proizvodim čak manje žita nego ti. Prošle jeseni sam preskočil sjetvu. Nekad sam sijal ječam, a nakon kaj sam prešel na pećenje kruha doma, sijem pšenicu. Kod jedne i druge žitarice sam se u doziranju gnojiva pokušal barem približno držati preporuka stručnjaka. Dakle zaoraval sam sedmicu, zafrezal 15-icu i prihranjival u dva navrata s kanom. Svjestan sam da je za pravilnu gnojidbu važna analiza zemlje, ali meni je to za moje male usitnjene površine preskupo. Količine gnojiva su uvijek bile nekaj manje od preporuke za vrhunske prinose. Stoga, nikad nisam očekival, a ni realiziral vrhunski prinos žita.
Svoje saznanje i mišljenje o trećoj prihrani sam iznesel u postu br. 1467, a termine za prvu i drugu prihranu je kolega Charlip opisal upravo onak kak smatram da je ispravno pa sam zato samo citiral njegov post.
Sad sam bil možda i preopširan, a ako imaš neko konkretno pitanje na koje do sad nije odgovoreno postavi ga preciznije.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Znači..predsjetveno 15 15 15 300-400 kg/h i urea 100-200kg/h,ja sijem na soju pa ureje bacim 50 kg na jutro. Prva prihrana KAN-om kad se vrijeme ustabili na nekih 10 stupnjeva,znači kraj drugog,početak trećeg mjeseca 150 do 200 kg/h,druga isto tak mjesec dana kasnije od prve,a treća prihrana u cvatnji 20% otopine ureje( 20 kg na 100 l vode) otopinu obavezno dan prije zamješati i po mogućnosti prskati pred večer,urea vodu pošteno rashladi pa da nebi šokiralo žito.

Eto ukratko,količine možeš i veće i manje,ovisno o buđetu i očekivanom prinosu.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Ja bih rekao da je obrnuto,sad je vreme za ureu a kan ide za mesec,mesec ipo dana
Urea je visokokoncentrirano dušično gnojivo čiji je dušik u amidnom obliku koji se postepeno razgrađuje u amonijski i nitratni oblik ali na temperaturama za prvu prihranu urea se ne razgrađuje pa prema tome i ne djeluje,nisam ni ja znao ali mi je to jedan stari agronom objasnio
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Urea je visokokoncentrirano dušično gnojivo čiji je dušik u amidnom obliku koji se postepeno razgrađuje u amonijski i nitratni oblik ali na temperaturama za prvu prihranu urea se ne razgrađuje pa prema tome i ne djeluje,nisam ni ja znao ali mi je to jedan stari agronom objasnio
Meni je jedan mlađi agronom objasnio da tvoj stari agronom nema pojma. Nisam ni ja znao da se urea pri niskim temperaturama ne razgrađue, ali znam da sa padalinama prodre u zemlju i s rastom temperatura dulje djeluje od kana.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Charlip, kolki je prinos i proteini na hektar ili ral? Okvirno otprilike? I di se nalaziš? Pitam jer kod mene takva agrotehnika nema smisla jer kaj smo god radili nismo prešli 5i pol tona na hektar... Zato pitam... Kad bi ja tak uložil ko ti, nebi mi se isplatilo sijat pšenicu...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Uz takvu gnojidbu nebi bilo lose i ici regulatorom rasta. Dvije zastite i herbicid min. 8 tona po ha prve ili premium klase.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Tako je kod nas, otprilike takva agrotehnika, 4 do 5 tona na jutro, proteini od 2.klase pa na gore. Naravno to vrijedi za imalo bolja tla i odlična manje više manje svake godine i tu nema problema, pijeski kak ih godina potrefi, s tim da proteini variraju ovisno o prinosu, manji prinos veći proteini i obrnuto.
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh