• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Pa ako je kupovna sjemenska psenica i netreba preko 25 kila...
Drugo je sto sijemo tavanusu pa da se obezbijedimo sijemo preko 30 kila po dulumu
Da ne bude zabune kod nas je vecinom mjera dulum....10 dulum je 1 hektar


Makedonca je malo zeznulo drljanje....Nije ona rijetka
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Dobro mu se razbusala, to je bitno.Kod nas kazu da se moze sijat i do Bozica. I nekda zna biti bolja ona koja je kasnije sijana, pogotovo kad je ovako topla godina, kasno dodje snijeg i mraz, pa ako je prevelika polomi je.
A sjetvena norma ovisi i o zemlji. Ja sam i sijacicom sijao 220 kg po jutru (jutro i ral je isto - 5754 m2). Puno ljudi ni ne cita deklaracije, a prodaju 2 reprodukciju ljudima po istoj cijeni kao i orginal sjemenska.
A i rasipac je sirok pojam, Ja imam s 2 diska, Hmezad, pa se u nuzdi sije i s rasipacem. Ali kad se usporedi sa susjedovim Amazonom, njegov je svemirski brod. Svatko sije s onim sto ima. Inace, mi pozubimo lagano iza svake sijacice, a sijalo se sa svacim, OLT, IMT, Isaria... A bilo bi jos bolje da se moze povaljati iza sjetve, bolji kontakt sjemena sa tlom, a po tome i bolja klijavost.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Eto kod svakog drugačije.. Ali lošim rasipacem treba posijati 50kg više po rali nego da se sije sijacicom tipa Olt gama..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Gama lijepo posije. A za razliku od IMT-a ima i diskove. Ali misljenja sam da je bolje i platiti nekome da ti posije sijacicom, nego se patit rasipacem. Rasipac je krajnja opcija, ili ako nema nigdje sijacice ili ako se ne moze uci sa sijacicom. A kazem, mi uvijek pozubimo, ali lagano. I redovi se uvijek poznaju. Valjak sto sam spominjao, mislim da sam negdje citao da je 10% bolja klijavost ako se povalja.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ovisi kakvo je vrijeme kad se sije. No uglavnom nikad nije toliko suho da pšenica nebi nikla pa da je treba valjati. Sigurno je bolji kontakt, ali tada je i tlo bolje zbijeno i teže pije vodu pa se voda lakše cijedi u depresije.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Nije bas valjanje psenice nesto sto treba koristit pogotovo glatkim valjkom.
Ja sam je jednom povaljao i odlicno nikla ,padne kisa i uhvati ju mrzolna bez snijega.
2 do 3 centa ona nabjena odvoje se od zemlje sve u nekim kockama....mogob ic lopatom kupt

donekle je spasi snijeg sto pade al svedno bi prerijetka
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Jesi bacio prihranu? Ja nisam i veli stari da ćemo moći tek za 20 dana u polje možda, svaki dan pada kiša.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Danas prihranili OS Vulkan, mislim da bude odlična pšenica :)



 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Krivudas nešto hehehh. Ja sam je imao i odlična je bila, skoro puna Imt prikolica 5.5 kubika na ral..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ujak je rasipavao danas, ja sam tek predvečer, tokom dana sam oral.
Ma to je bilo malo u početku dok se nije uhvatio pravac i dok se ne vidi koliko široko rasipač baca, to je bila baš prva parcelica :)
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Danas prihranio cca 7ha žita , još sutra 5 ha ako vrijeme dozvoli ...

150 kg/ha kana







 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Jel si ne ostavljas tragove za prskalicu odma?

Ma ostavljam vražju mater, sijačica stara 100 godina, van standardne mjere 2,25 cm, prskalica mislim da ima 8m grane, a i rasipač tak slično baca, no za naših 15-ak kj žita nema ni neke potrebe.

Kad se kupi sjetvena kombinacija 2,5m, veča prskalica od 600 ili 800l i rasipač od 400 ili 600 kg onda se budemo igrali sa tim.:icon_weed:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Na to i mislim. Ako imas rasipac i prskalicu istog zahvata.
Ne ostavljam ni ja sa svojom starudijom ali zato se koraca u prvoj prihrani i ostanu tragovi za kasnije prihrane i prskanja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Izgleda tako mali nasprem Mf-a [emoji16] . To je tvoj baš njega si kupio u zamjenu Viconu?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Da izgleda mali , ali zato baca fenomenalno , nemam potrebe za večim rasipačom ... to sam danas prihranil u roku 3 sata k tome da sam išel doma punit .

Da to je moj , zamjena Viconu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh