• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

purani

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ma bi ja rado tako, ali radim i veći dio dana me nema doma, tj. ako doleti kakva oluja i kiša- ne mogu ih zatvoriti.
a dođem doma više puta oko 18 h, a tada ih više nema smisla puštati vanka...
 

Filip

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
369
ja sam se do ove godine držo tog da kad se obriju mogu van,ove godine sam ih pustio van kad su bili stari 20 dana i ništa im nije bilo,sad su već 3 mjeseca stari.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pa smiju oni van i kad su dva tjedna stari, al ne smiju pokisnuti dok ne obriju glave .... Tak barem stariji govore !
 

Filip

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
369
kod mene su govorili da ne smiju van dok ne obriju glave,a ne da samo ne smiju pokisnut.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja sam svoje pustal van od pocetka i nikaj im nije bilo .....
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
U kojoj kolicini ? Sjecam se da sam to daval zecevima dok sam ih imal ( u vodu, naravno )
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Imam pitanje za iskusnije. Ove godine sam kupio 6 pazinskih i do sad su mi tri uginule. I to sad kad su vec poprilično veliki. Jučer smo na još jednom primjetili da sav neki jadan, mama ga zakolje, a jetra mu sva "flekava". Jel zna neko sta bi to moglo bit i čime bi se to moglo liječit pa da mi barem još ova dva ostanu do jeseni.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
To se i meni dogodilo ove godine. Pomor kakav nikad nisam imao.... Tri Kalifornijska i pet zagorskih mi je otislo .... Jednog sam uspio na vrijeme "spasiti" i imao je flekava jetra. No, od cega.... Ne znam ! To je greska kaj nikad ne pitamo struku od cega bi to moglo biti ??!!

A ovo je nesto sto bi moglo biti, a nasao sam na netu. Radi se o Tifusu * U akutnom obliku bolest se očituje jakom hemolitičkom anemijom. Inkubacija traje 4-5 dana. Kod mladih životinja klinička slika nalikuje pulurozi. Odrasle kokoši su slabe, s nakostriješenim perjem i povišenom temperaturom koja pada neposredno pred uginuće. Perad ugiba za 5-10 dana. Kod purana je prisutan žutozelen proljev. Kod starije peradi jetra može biti povećana s mrljama od žuči, mogu biti prisutna anemija i enteritis.*

Liječenje: Bolest se može liječiti jednim od sulfonamidnih pripravaka, pr. preparatom Sulfadimidim 32%-tnom injekcijskom otopinom (Veterina), ili potenciranim sulfonamidom kao što je Trisulfon topljivi prašak ili suspenzija (Krka). Osim toga, liječenje se može provoditi i enrofloksacinom, koji u nas dolazi pod komercijalnim nazivom Baytril 10%-tna otopina za peroralnu primjenu (Bayer), Enroxil 10%-tna otopina za peroralnu primjenu (Krka) i Vetoflok 10%-tna peroralna otopina (Veterina). U liječenju ovih bolesti može se koristiti kombinacija neomicina i nalidiksinske kiseline, pod komercijalnim nazivom Ilinon plus, prašak (Lek) te različiti drugi pripravci. Lijekovi se izdaju na veterinarski recept i daju prema popratnim uputama proizvođača. Međutim, niti jedan od lijekova ne može ukloniti infekciju iz jata, pa je svrha liječenja zapravo ublažiti kliničke znakove i smrtnost, te istodobno tijekom nekoliko tjedana umanjiti izlučivanje uzročnika.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh