• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radioamaterizam

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ima li među nama forumaši radioamatera?Mislim da je bila tema,ali nemogu ju naći.

Ja sam eto, moj call je 9a3bab,a najviše radim pod klubskim 9a1cgk.

Jedan dio opreme s kojom baratam.

Slika0245.jpg
 
B

Bobo

Guest
Ne kuzim se u to skoro pa nista, ali znam da je moj tetak dobio "razglednicu" (potvrdjen kontakt, jel) sa SVAKOG mijesta na svijetu. Dakle svi moguci otoci, svaka drzava, sjeverni, juzni pol... sve sto se da skupiti, on ima...

Bar mislim da ima, jer su to hrpe "razglednica", kako ih ja zovem...
 
B

Bobo

Guest
Objasnjavao mi je tetak, al nikako da zapamtim, posto nisam nit cu ikada biti u tim vodama... Za mene je to "radioamaterska razglednica" ;) lakse mi zapamtiti... hehe
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
ja sam sa aktivno bavio amaterizmoam ali isključivo na 2 metra , sve je to prestalo poplavom ove nove vrste telekomunikacije

sada koristim za posao one jeftinjačke PMR uređaje na 70cm da se ne dovikujemo po šumi i kada radimo neke odredjene poslove

iskreno svidio mi se ovaj uređajčić , najvjerovatnije bi ga uzeo jer je duobander
zna li neko nešto vše o njima

baofeng_uv3r_01.jpg
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
I Ja se bavim pomalo radio amaterstvom aili ja vise slusam nego
pricam.

Od opreme imam Kenwor r2000 scaner onda imam Rup. par rucni mortorola gp 300
podesite na razne ferkvencije i jos mnogo sitni stvari.
ali to samo povremeno kad nemam drugo sta raditi
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
A i ja najviše slušam,osim kad radim contest. Tek sam počeo sa radom na KratkomValu( i to na 80 m uglavnom),dosad samo UKV(2m).

Joj mi imamo tih RUP-ovki,ali niškoristi..

Ma meni je to užitak jer o nikome ne ovisi komunikacja,sve što trebaš je izvor struje,stanica i antena,koja se može lako improvizirat u slučaju potrebe.Danas je to zaboravljen i nepopularan hobi,ali dolazi na svoje najviše u kriznim situacijama.Tako je i naš klub odigrao jako veliku ulogu 91' na bojištu kod Okučana,gdje je naš član poginuo i sad se po njemu i zovemo.
Posebnu slast za mene ima taj KV,kad slušam Amera ili Japanca,a znam da je između nas samo ocean,bez repetitora,odašiljača i sl.

A najbolje od svega je rad u portablu,a to znači skupi opremu,šatore,gajbe piva i mesa za roštilj i 2-3 dana na najviše brdo(nama najbliže je 380 m nadmorske visine).

@savo:pa vas iz Bosne ima jako puno na 2 m.Uglavnom ista ekipa koja se druži po formuli čašica razgovora,kao kad ekipa ide u birtiju uveče u isto vrijeme.. :D :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš nešto malo švrljam po youtube i nalazim kojekakve uradke o radioamaterizmu, pa jel mi može netko od vas koji se bave s tim malo objasniti ukratko i ugrubo kak i na koji to način zapravo funkcionira u praksi??
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Baš nešto malo švrljam po youtube i nalazim kojekakve uradke o radioamaterizmu, pa jel mi može netko od vas koji se bave s tim malo objasniti ukratko i ugrubo kak i na koji to način zapravo funkcionira u praksi??

Pa otprilike i kao forum , smo što su informacije ''prolazne''

Neznam koji dio te zanima ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa ove frekvencije (2m) koje se koriste, mislim na to jel se ne ometaju ovi lokalni radio signali?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Pa ne ometa se , sve je to podijeljeno i svako ima svoje opsege (frekvencije odnosno daljine)

Opseg od 2m metra koji je dodijeljen radio amaterima je 144-146MHz , nešto ispod toga ti je avijacija , nešto iznad toga su ti hitne službe (bar je tako bilo jer sada i hitne službe već koriste neke druge tehnologije)

U ova dva MHZ koja su dodijeljena amaterima imaš simplekse i duplekse
Simpleksi su ti gdje se prijemena (RX) i predajna (TX) frekvencija poklapa , znači ista je , i tu se komunicira direktno između dva uređaja , recimo 20. simpleks ti je frekvencija 145.500 , poslednji 23. simpleks je frekvencija 145.575

Dupleksi i imaju dvojne frekvencije pošto se uglavnom radi uz pomoć repetitora
Znači recimo 4. dupleks , zvanična njegova frekvencija je 145.700 minus600, da pojasnim ovo , repetitor ''sluša'' na 145.100 (matematički 145,700-0,600=145,100) a reemituje ono što je čuo na 145.700 a korisnici repetirora rade obratno , oni emituju na 145.100 a alušaju na 145.700

Znači moju TX frekvenciju repetitor ''sluša'' i reemituje na malo većoj frekvenciji sa malo većom snagom i time se dobija veće područje pokrivanja , repetitori se uvijek nalaze na nekim visočijim lokacijama gdje imaju veliku ''pokrivnu moć'' i time se komunikativno područje znatno povećava jer kretanje dvometarskih talasa kroz atmosferu je pravolinijsko (postoje i refleksije ali to nije ništa značajno)
Niže frekvencije su ''dalekometnije'' one se odbijaju od atmosferu pa ponovo od zemlju i sve tako u krug oko zemljine lopte tako da praktično možeš čuti sam sebe kao ''eho'' efekat
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Može li neko da mi pomogne oko instalacije BAOFENG BF-888 uređaja ?
U pitanju je ''nesporazum'' sa COM portovima ili drajverima
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Problem riješen , drugar mi je dao neki stari kabal za flešovanje nekih starih telefona pa sam uz pomoć mog najboljeg prijatelja (googla :(mm):) to nako po seljački sastavio
Bitno je da je profunkcionisalo od prve :icon_thumright:

photo0166d.jpg
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Izolir traka ćini čuda hej kolega da li si bio pirat na srednjem valu mislim dok ni je bilo cb-a 2 metra itd ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh