• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rasplodni bik

  • Temu pokrenuo opglujić
  • Datum prvog posta

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
@podravec
Daj mi pojasni kak dobiju cifru za povecanje mlijeka,konkretno bik Warberg ima MW 115,a negativan indeks za mlijeko, a prosjek kceri u prvoj laktaciji mu je 6500 sto ne odstupa puno ni od najelitnijih bikova.to me malo zbunjuje...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
@podravec
Daj mi pojasni kak dobiju cifru za povecanje mlijeka,konkretno bik Warberg ima MW 115,a negativan indeks za mlijeko, a prosjek kceri u prvoj laktaciji mu je 6500 sto ne odstupa puno ni od najelitnijih bikova.to me malo zbunjuje...

u ukupnom izračunu gzv-a MW iznosi 37,8% od toga mast 4,4% a proteini 33,4%, pošto se na svjetskoj razini gleda koliko je neka kreva dala kg masti i proteina (a ne litara mlijeka) ako bik podiže mast i proteine ne mora direktno podizati i mlječnost krava (jer povečava kilažu masti i protina)
baš Warberg podiže mast za +0,47, a proteine za+0,32 i zato mu je indeks za mlijeko 115, da npr su mast i protini na 0 pošto je negativen na količinu MW bi mu bil ispod 100

ovaj prosjek od 6480 je na testnim junicama u njemačkoj i austiji, a njihove majke su u prvoj laktaciji dale u prosjeku 47,5 l više (ne 95 jer se sve gleda na pola pa tak i bik koji diže mlijeko za 1000 računa se da diže 500 radi podjele kormosoma pol od majke i pol od oca)
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
a kako oni to sve vide iz krvi? mislim, zašto se krv vadi?

preko gena jer geni su nosioci nasljednih osobina, zato se prvo u laboratoriju rade genomski čipovi tj razebiru se geni pa onda se to unaša u sustav, od uzimanja krvi do rezultata prejde 2 do 3 mjeseca jer oni naprave te genske čipe ali kad unašaju u sustav unašaju po 1000, 2000 uzoraka

u zadenje vrijeme su počeli preko hrskavice jer krv prije propadne a htskavica može stati 2,3 tjedna i dobra je za analizu, npr centar iz križevaca uzima krv, a iz varaždina hrskavicu iz uha (ima kliješta i uzme krskavicu kojih 2mm promjera)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Sad mi je dosta jasnije.
Koliko mora bit staro tele da se napravi analiza?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Sad mi je dosta jasnije.
Koliko mora bit staro tele da se napravi analiza?

u austriji i njemčkoj rade teladi od 1,2 dana starosti i kad je tele 2 mjeseca več imaju analizu i znaju kam z teletom dal ostaje za rasplod ili se prodaje za tov jer oni su organizirani dok je kod nas raspašoj
pošto se analize rade svaki 4 mjeseca znači do koji 13 mjeseci starosti 3 x mora iči na analizu jer kad jer najmlađi ima največu geonomsku vrijednos i onda do 13,14 mjeseci opada pa se večinom tu ustabili
mi smo vadili jednome od 10 mjeseci, 2 od 12 i jednome od 14 mjeseci starosti, za ove 2 od 12 mjeseci su došli rezultati
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ako se koji pokaže s dobrim gzv-om ide u centar za reprodukciju, ovak ih ne planiram koristiti jedino ako koja neče ostati steona od 3,4 puta onda tek jer imamo dobre veterinare i gledam koristi ono najbolje kaj ima u hr, ovi kaj nebudu za centre kao ovi 2 ti su za prodati tko hoče za prirodni pripust jer 112 i 113 gzv su premali za centre a za ovak koristi mislim da su dosta dobri
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Znam da imate dobre veterinare,k meni idu iz Virja...bolje da dalje ne komentiram...
S cim se sve osjemenjuje kod nas vjerujem da su tvojim bikovi elita
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Znam da imate dobre veterinare,k meni idu iz Virja...bolje da dalje ne komentiram...
S cim se sve osjemenjuje kod nas vjerujem da su tvojim bikovi elita

mi iammo svoj kontenjer pa si sami naručujemo sjeme iz centara, sad smo zadnje uzelu Willea, Vulcana i Rockefellera tak da moraju osjemenjivati s kem im ja rečem
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Pred 2 godine sam isao na predavanja za mljekare u virju.i predavao nam je tvoj veterinar, Neven mislim da se zove.pricao nam je kak radite embriotransfer i dosta stvari o tvojim kravama i bas se vidi da covjek voli svoj posao i svaka mu cast na novim stvarima za koje ovi moji nisu ni culi.
Jesi koristio winnora?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
da Neven, on pozna sve moje krave i junice kojima se nekaj radilo, to ti mam sve reče kolko se zauzme za posel
jesem, još ga koristim ali ne puno gdje koju osjemenim s njim kad mu je vime loše, mada sad na jesen u gudovcu ova prvotelka kaj je pobjedila od njega je imala vime da ti pamet stane
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Negdje sam čitao da Winnorove kćeri testirane kod nas imaju bolji indeks za vime (mislim da je bio oko 100), e sad zašto je to tako...?
Ja sam dobio dva teleta od Winnora, ko za vraga oba muška, i sad su mi još 4 krave bređe s njim pa se nadam da bude i nešto žensko...trebalo bi biti 70 posto ženskih, ali mislim da je to samo navlakuša...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mislim da mu je indeks za vime kod nas 112 ili 120 jedno od toga 2 je, mada je našim testovima ne vjerujem jer koliko kod nas ima ocjenjenih krav možda 1000, 2000 a oni imaju za svakog bika kod nas po 100,200 pa čak i 500 ocjenjenih kčeri tak da moru svakaj pisati
a more biti i to kad su kod nas opčenito loša vimena na kravama dok je to u njemačkoji i austriji posloženo dosta dobro
a ovaj postotak ženskih kčeri je relativen to se nemre znati, kaj je to bil mladi bik kad su u test očle 2000 doza je od toga bilo 70% ženskih ali to kak bog veli nema tu pravila
 
M

MOCO

Guest
kod mene se jedne godine telila samo ženska telad, od različitih bikova, sigurno ima veze s nečim pogotovo ako se zna da ph rodnice utječe na pokretljivost xy spermija
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
je,sam onda nebu ova tam gore navedena cijena... kaj ne?...

oni su sad oko 750kg, bude za oko 4000 kn manja, kupca za klanje imam, ali ih je šteta "potuči" kad imaju test koji neje predober, ali isto tak niti neje loš
 

Najnoviji postovi

Na vrh