• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ratarstvo, Kaj delati? :-)

Matac1984

Novi član
Tu od
21 Pro 2017
Poruka
13
Pozdrav svima,posto sam novi ovdje da malo opišem problematiku onog u čemu sam se nasel.Nadljedio sam iznenadno 10 jutara zemlje koja je redovno obradivana,odnosno bila je do sad u zakupu.Sve oranice su u sustavu poticaja te su ih do sad drugi obrađivali.Na žalost kompletnu mehanizaciju koja je bila kod nas na gospodarstvu ,je rasprodala moja baka tak da od strojeva nemam apsolutno ništa.Ja sam zaposlen i imam opg te se bavim još dodatno pčelarstvom.E sad mene zanima dal se na tu količinu zemlje isplati kupovat strojeve,i na kraju koje strojeve kupit rabljene,znači od 0,i ulazit u sustav poticaja i to obrađivat.Mogel bi još od susjeda nazicati 5,6 jutara za obrađivati..i sad neznam kaj delati?pozdrav svima
 

Matac1984

Novi član
Tu od
21 Pro 2017
Poruka
13
Da i to sam zaboravio prije napisat,nasljedil sam još i farmu koja je bila za uslužni tov bikova oko 100 komada,dva objekta i van funkcije je već 20 godina.Mada je sam objekt u dobrom stanju.I sad neznam kaj bi bilo najbolje u njemu započeti.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Za 40000 kuna kupis traktor, plug, tanjuracu i sjetvospremac. Mislim da bi se u to uklopila i neka sprica.

Sa 10 jutara uz poticaj i zaradu od poljoprivrednih proizvoda ces to otplatiti za 2 godine, mozda i manje.
Ja sam za 2016. godinu dobio 18000 kuna poticaja, bas na 10 jutara.

Da od place i pcelarstva zivis, a od poticaja i zarade od proizvoda kupujes mehanizaciju za dvije-tri godine mislim da se osnovno pokupuje i dalje radis sa tim i zaradujes.

Ako imas ikakvog iskustva sa obradom zemlje, a prvenstveno volje, moglo bi se tu nesto pokrenuti.

Na tebi je sto zelis.

Ne ocekivati neke zarade prvih nekoliko godina dok skupis mehanizaciju i to sve krene, a onda da uzmes jos koje jutro zemlje po meni bi se dalo lijepo zaraditi.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Da se zaraditi ako te potrefi godina...
Treba napomenuti da ima i 20ak tisuća kuna repromaterijala i kombajniranja i prijevoza za 10 jutara..
Ako imaš volje za radom onda nastavi dalje obrađivati...sve ovisi koliko imaš love sastrane za uložiti i koliko imaš vremena uz pčelarsrvo(neznam da li seliš i da li imaš 2 ili 50 košnica) sve to napraviti...
U svakom slučaju pomoći ćemo ti koliko možemo i znamo..a ima nas dosta koji smo 3 petka poljoprivrednici i guramo solidno..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Treba napomenuti da ima i 20ak tisuća kuna repromaterijala i kombajniranja i prijevoza za 10 jutara..

Malo je to, mene jutro kukuruza košta 500e, s tim da si sam sijem...
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Mislim da kretati iz 0 bez ikakvog priključka i traktora sa 10 jutara nije baš isplativo ni pametno barem što se tiče ratarstva, ali gdje ima volje ima i načina..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Pa ja gledam sebe, nista dalje.
Radim 10 jutara svoje zemlje. Placam sjetvu i zetvu, ostalo sam radim i isplati mi se dobro.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Marko355 Nije tema ali eto opet razlike. Radim oko 30 jutara oranica i još plus livade a lani dobio 3000 kn više od tebe. :icon_scratch:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Ovisi koliko misli bacati gnoja i s čime šprica.
Mene sve ukupno kukuruz na 9ha sa gorivom,prijevozom,repromaterijalom i kombajniranjem koštalo 46 tisuća..zato sam napisao 20ak..
Ps. Dado kolika ti je vrijednost prava?premalo si dobio..samo IAKS si trebao dobiti 17-18 tisuća kn s obzirom na površinu...Sisak spada u zpo znači 119e bi trebao dobiti po ha..samo toga
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Koliko mozes dobiti novca ako das u zakup tih 10 jutara? Kod mene bi to bilo bar 12000 kunabi nebi ni razmisljao raditi za 18000
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a el nema Varaždin i županija poticaje de minimis za mehanizaciju?
 

Matac1984

Novi član
Tu od
21 Pro 2017
Poruka
13
delam z osamdesetak stacionarnih košnica+posel,Za zakup je sad bilo definirano nekih osam hiljada za sve skupa..kod nas nije tak skupo 500/kn po rali ljudi daju u zakup..tak da mislim da bi se primil posla ak ima neke matematike..a poticaji za mehanizaciju kaj da velim ja sam realan nebi kupil traktor novi jer smatram da je investicija od 20,30 hiljada eura za traktor i strojeve previše..maximalno bi mogel izdvojiti nekih 40,50 hiljada kuna za strojeve....
volju za delati imam imam i cak nekaj iskustva igral sam se prije par godina s tikvama na par rali sused mi je to delal..e dal se dobije poticaj za rabljenu mehanizaciju to nemam pojma..
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Ja se nebi iz ništa pustil u poticaje.Ak te veseli si pusti jedno jutro i sij za ispašu.
 

Matac1984

Novi član
Tu od
21 Pro 2017
Poruka
13
Vidite u tome i je problem...kaj dok se spominam s susjedima i onima koji delaju zemlju me odgovaraju od toga,da mi se to ne isplati i odma poslije mi se ponude da bi oni delali pošto oni imaju strojeve i sve..više put sam to doživel..
A z druge strane mi je na neki način sramotno da netko drugi radi i zarađuje na mojoj djedovini...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Hahahahaha, svi govore da se ne isplati, a svako bi uzeo zemlju u arendu. Zvuči poznato, zar ne?
Ja imam svojih 10 jutara i radim još toliko u najmu. Onako, zadovoljan sam. Ništa strašno, ali ima neke računice na kraju. Pokušavam doći do još zemlje i ako uspijem preći preko 30 ha, onda bi samo to i radio.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Vidite u tome i je problem...kaj dok se spominam s susjedima i onima koji delaju zemlju me odgovaraju od toga,da mi se to ne isplati i odma poslije mi se ponude da bi oni delali pošto oni imaju strojeve i sve..više put sam to doživel..
A z druge strane mi je na neki način sramotno da netko drugi radi i zarađuje na mojoj djedovini...





Drži se meda i zatravi površine tako da imaš ispašu za čebele.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A čuj, u svakoj priči ima malo istine, netko tko radi više zemlje i ima svu mehanizaciju, normalno da se bori za još, jer mu je u cilju iskoristiti te strojeve i otplatiti. Treba se staviti i u njegovu poziciju.
Eh sad sve ovisi kaj ti misliš sijati na tim parcelama, po meni na 10 rali sijati zitarice i prodavati ih kak se veli "ispod kombajna" se ne isplati, kad sve zbrojiš, ne budeš ništa više zaradio nego od zakupa, u dobroj godini mozda i bi, ali racunaj da ne bude uvijek sve super, pogotovo ako ne uspiješ pružiti agrotehniku kao neki veci gazda sa ozbiljnijim strojevima. A ovak te bas briga kakva bude godina, ti znas koliko moraš dobiti od najma,
Spominješ i farmu, jedino ako ju misliš puniti zivotinjama onda si uzmi zemlju ali ovako bi ja na tvojem mjestu uzeo nesto zemlje pod svoje i sijao pašu za pčele, kad se vec time baviš. Tako budeš imao više koristi. Bolje se posvetiti jednom poslu i dobro ga raditi nego svašta pomalo. I to ni ne moraš kupovati strojeve, mislim da će ti to čovjek koji sad radi tu zemlju vrlo rado obraditi. Sastani se s njim i pospominajte se,predloži mu svoje uvjete a on ti bude rekel da li se slaže s tim ili ne.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Dado kolika ti je vrijednost prava?

Nemam pojma. Ne vodim brigu o tome. Nisam se nikad oko toga zamarao jer sam mislio da je kod svih barem približno isto. Jel se može to kak povečati ?
Znam da opet upadam ko padobranac,oprostite.
 

Najnoviji postovi

Na vrh