• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAŽ (hrž)

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
raž

konačno smo skinuli raž sa polja poleglo je sve ali je đura pokupio do poslednjeg klasa.
rod oko 4t/ha +- 200kg

fuvtxi.jpg


rwq529.jpg


6yi8aw.jpg


qn7nll.jpg


prvi put ovoliko tovarim jednoosovinku inače original stranice su joj bile duplo manje ovo je max.
težine što može da bude međutim nove gume i automatska kuka na 560 i sve je ok
20qkwp.jpg


obavezno skladištenje u kućnoj varijanti

o5ns03.jpg


314fi1z.jpg


ovo je pšenica koju vraćam za dug
dvgd2g.jpg
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: raž

Pa koliko su ti visoke ove stranice na prikolici, mislim da ona može bez pol frke nositi 5 tona jel moj susjed ima takovu s nadogradnom su mu stranice visoke 1,05 m :!:
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
negdje sam pročitao da bi se raž ozima mogla posijat sad u srpnju/kolovozu, dat jedan otkos zelene krme ove godine i onda još dat otkos zelene krme u proljeće kao prva kultura jer se prva od svih budi iz "zimskog sna" i onda još baš ako je sila drugi proljetni otkos pustit da dozori i iskombajnirat u zrno (normalno, sa manjim prinosom) ili i dalje kosit zeleno.

jel ima netko iskustva i je li točno ovo sve kaj sam ja nabrojao?

edit: kao kompatibilna leguminoza se spominje ozima grahorica
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ljudi, jel sije ko raž (hrž), kako stojite s prodajom te zitarice? Nesto sam nacuo da se moze prodati zajedno sa slamom, jel ima ko kakva iskustva s time?
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Ljudi, jel sije ko raž (hrž), kako stojite s prodajom te zitarice? Nesto sam nacuo da se moze prodati zajedno sa slamom, jel ima ko kakva iskustva s time?

Kod nas to samo jedan čovjek sije (kolko ja znam) i on to uglavnom koristi za ishranu svinja....
A i znam da se kod nas može to predati u mlin po cijeni pšenice.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Imal sam je ove godine oko 2 tone, pa bum jos malo pricekal da vidimo kaj bu z cijenom mozda poraste pa bu onda isla v mlin neki.
A cul sam neku pricu da postoji neki Talijan koji se bavi izradom slamnatih krovova i onda kad se s nekim dogovori, nakon zriobe dojde i pobere sve i slamu i raz i sve skupa odpela sa sobom.. Pa ne znam dal su to samo bajke ili toga stvarno ima...
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Imal sam je ove godine oko 2 tone, pa bum jos malo pricekal da vidimo kaj bu z cijenom mozda poraste pa bu onda isla v mlin neki.
A cul sam neku pricu da postoji neki Talijan koji se bavi izradom slamnatih krovova i onda kad se s nekim dogovori, nakon zriobe dojde i pobere sve i slamu i raz i sve skupa odpela sa sobom.. Pa ne znam dal su to samo bajke ili toga stvarno ima...

Prije bi rekel da je to bajka, a i ako nije sigurno ti nebude dal neku dobru cjenu...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Samo pričekaj sa cijenom,jer bude sigurno veča nego od pšenice,ja nisam ove godine sijao jer ono što sam imao svoje sijeme posijano prošle godine led satro 2 rali da nisam imao ni za sijeme,problem je što ovi koji siju radi slame za pokrivanje moraju kositi tu raž i od nje nema sijemena a cijena tog pokrivanja je dosta isplativa,mislim da i u Međimurju ima neki obrt da se time bavi,jer su me ljudi zvali od tamo prije dve godine
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
kod mene u Lici se dosta sije raž nekad puno više nego sad ali se još uvijek dosta sije, ovih par ljudi što ih poznam koji ssiju na veliko su vozili u Koprivnicu mislim u podravku ali nisam siguran. Nekad je cijena raži bila dosta skuplja od ostalih žitarica ,ali više nije,mislim da su je prošle godine otkupljivali po 1,05kn-1,20kn
A što se tiče slame malo tko je traži ali ako se koristi za krovove ili za konjske samare onda ta slama nesmije proći kroz kombaj nego se ručno kosi srpom.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
poz, "navodno" je opčina Bednja imala neki projekt sa starom vrstom raži (visoka),davala je ljudima sjeme (mislim da je u pitanju turistićka ,za pokrivanje etno kuća) probaj ih kontaktirat pa vidi i trebalo bi se raspitati uzimali su ju ljudi u zagorju za popunjavanje samara
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
kod mene u Lici se dosta sije raž nekad puno više nego sad ali se još uvijek dosta sije, ovih par ljudi što ih poznam koji ssiju na veliko su vozili u Koprivnicu mislim u podravku ali nisam siguran. Nekad je cijena raži bila dosta skuplja od ostalih žitarica ,ali više nije,mislim da su je prošle godine otkupljivali po 1,05kn-1,20kn
A što se tiče slame malo tko je traži ali ako se koristi za krovove ili za konjske samare onda ta slama nesmije proći kroz kombaj nego se ručno kosi srpom.
Moram se ispraviti prošle godine raž se otkupljivala po cijeni od 1,7kn u podravci, a za ovu godinu nisu još definirali cijenu
 
Z

zoky 285

Guest
Kak misliš -http://www.agroklub.com/sortna-lista/zitarice/raz-101/
Ozima raž ima diploidne i poliploidne kultivare. Za zelenu krmu treba koristiti diploidne populacije i kultivare,
 
N

Nkopjar

Guest
karlo nej to prodavat rađe reči svojima doma da slože onu finu raženu zlevanjku,(ljudovi nemate pojma ka to njegov tata složi ufff) 2 tone ti brže prejdu :partyman::partyman::partyman::partyman:
 
Q

quercus0_0

Guest
Trebal bi za 700 klaftri ,al da se kombajnira ,znači ne onu starinsku kaj je jako visoka napiši cijenu i odkud si Pozdrav...


e onda ti nemogu pomoc ovu raž sam jedva pribavio prosle godine na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima od profesora nemam ja bas puno, ljudi se bave oplemenjivanjem svasta tamo ima za vidjet... raž je nešto viša ali tokom kombajniranja nema nikakvih problema uključiš sječkaru na kombajnu i deri iza tebe ostaju samo fino usitnjeni žetveni ostaci. Na učilištu bez problema vrše tu raž sa malim Wintersteigerom vidio na svoje oči.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Kod mene u lici ti ima dosta raži i ja neznam za drugu nego ovu što se vrši na kombajn
 

Najnoviji postovi

Na vrh