• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Razarach

razarach

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
12
Dobro došao.
Traktor ti izgleda odlično.
Koliko imaš voća, mislim površine, jer otprilike vidim koje vrste gajiš.

Hvala Nesko,
Ma tek sam ti ja počeo da zasadjujem voce, ove godine zasadjeno oko 400 stabala Nektarine, a ako mi se planovi ispune u jesen 2013 ce biti ukupno oko 3900 stabala voca...
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Svaka čast, mislim da je voće budućnost, samo treba raditi pametno.
Nisam siguran, ali čini mi se da smo nekada polemisali oko bočnih freza,ali na drugom mjestu.
Znam da je tvoj kraj idealan za voćarstvo i nema razloga da uspjeh izostane, samo kada se radi.
 

razarach

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
12
Svaka čast, mislim da je voće budućnost, samo treba raditi pametno.
Nisam siguran, ali čini mi se da smo nekada polemisali oko bočnih freza,ali na drugom mjestu.
Znam da je tvoj kraj idealan za voćarstvo i nema razloga da uspjeh izostane, samo kada se radi.

Jesmo Nesko, pravicu nesto preko zime, pa cemo opet komentarisati...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Sto se tice voća počeo sam sa Nektarinom i jos cu nesto prosiriti, za njih spremam parcelu od oko 0,5 ha i sadasnjih 0,3ha bice to dovoljno. U planu mi je da zasadim uskoro i jos 0,6ha jabuke Budimke (autohtona sorta), i 1,0 ha kruske Viljamovke. Nektarinu i jabuku bi proizvodio za konzumiranje, a krusku za preradu.
Nektarina oko 800-900 stabala, jabuka oko 1000 stabala, a kruska blizu 2200 stabala.

Sto se tice krusaka nemozes posaditi samo jednu sortu u tvom slucaju viljamovku jer se nemoze sama oprasiti, trebas imati vise sorti da bi se medjusobno oprasivale, svi nekako pucaju na viljamovku neznam zbog cega valjda kao i u tvom slucaju idu na to da ide u preradu, pa i ostale sorte imaju neke svoje prednosti, ranije i kasnije sorte imaju bolju cijenu ove ranije jer dodju prve a kasne jer su dobre za cuvanje. Kod nas sva kruska ide za konzum ono 2-3 tone sto ode u rakiju ni neracunam.
A i sa jabukama je isti slucaj po pitanju oprasivanja.
 

razarach

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
12
Sto se tice krusaka nemozes posaditi samo jednu sortu u tvom slucaju viljamovku jer se nemoze sama oprasiti, trebas imati vise sorti da bi se medjusobno oprasivale, svi nekako pucaju na viljamovku neznam zbog cega valjda kao i u tvom slucaju idu na to da ide u preradu, pa i ostale sorte imaju neke svoje prednosti, ranije i kasnije sorte imaju bolju cijenu ove ranije jer dodju prve a kasne jer su dobre za cuvanje. Kod nas sva kruska ide za konzum ono 2-3 tone sto ode u rakiju ni neracunam.
A i sa jabukama je isti slucaj po pitanju oprasivanja.

Hvala na savetu u svakom slucaju, a sto se oprasivaca tice, to se podrazumeva naravno....

Nemam ja nista protiv ostalih sorata kruski, vec moja kalkulacija izgleda ovako:
Krusku bih proizvodio u klasama za preradu iz vise razloga, u mojoj okolini na 15 i na 25 kilometara postoje dva velika otkupljivaca i preradjivaca voca (Budimka Pozega i Takovo Gornji Milanovac), cena u otkupu je 50% od trzisne, isporucuje se u ambalazi otkupljivaca, sto znaci nema troska za ambalazu, za otkutp moze i krupna i sitna, i zrela i zelena, i flekava i gradobitna, i brana i padalica... Sve u svemu na istom si prihodu (mozda i boljem) a manja ulaganja i troskovi proizvodnje...
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Otkup je odlična stvar samo ako čovjek ima količinu. Znači sa malim količinama se ne isplati ići na otkup. Kod nas ima jedna izreka "Od malo vazda malo". Ja planiram da radim jedan mali objekat u kome ću u perspektivi pokušati neku preradu.
 
Z

zupa100

Guest
Mislim da te znam sa nekog foruma, u svakom slučaju pozdrav za tebe!
 

razarach

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
12
Može slika od vadilice,,ako budeš moga...........fala lipa unaprid..:partyman:

Traktorčina je pravi,,,,to je novo,,ili ima več koju godinu..ovaj sa slike..


Evo konačko slika vadilice, oprosti telefonom pod nadstrešnicom, pa je loše, ali da vidiš o čemu se radi, na proleće sve mašine idu napolje pa ću slikati...
 

Prilozi

  • Fotografija0277.jpg
    Fotografija0277.jpg
    54.8 KB · Pregleda: 67
  • Fotografija0278.jpg
    Fotografija0278.jpg
    53 KB · Pregleda: 56
  • Fotografija0279.jpg
    Fotografija0279.jpg
    65.2 KB · Pregleda: 66
B

BAGERISTA

Guest
E to je ona ča je ja tražim,,,tako nešto..:supz:
Imaš dosta godina ovu,,,i kako si zadovoljan..............:!:vidim i kod tebe sve u suhom..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Ovo su odlične vadilice.
Kod nas ih nema puno, ali gdje nema trave da je "guši" radi odlično.
 

razarach

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
12
E to je ona ča je ja tražim,,,tako nešto..:supz:
Imaš dosta godina ovu,,,i kako si zadovoljan..............:!:vidim i kod tebe sve u suhom..

Jeste, masine zimi drzim na suvom mestu sklonjene od snega i kiše, a leti iznosim napolje i slažem jednu do druge da ih lakše kačim kada mi koja treba.
Vadilicu imam 3 godine i kod mene je za sve ovo vreme povadila svega 1 ha, i jako fino radi, nije planirana za neku veliku eksploataciju, eto uzeo sam je za 100 evra da se ne maltretiram kada vadim krompir iz bašte...
 
B

BAGERISTA

Guest
Tako bi i kod mene radila isto,,,,ništa veliko,več za sebe,,,,a pomalo tražim di je neko ima makar,,,satranu,pa če se napravit,,...aparat za varenje imam,,samo volja.....:partyman::partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh