• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Reducir ventil za vodovod

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Imam problem kod svoje punice, vodovod je bez reducir ventila, znaci pritisak vodovoda ide direkt u kucni vodovod. Naravno, cijevi s vremenom pucaju i uzasno se trose. Sad sam rekel da bum ja to porihtal, samo tražim kakav da reducir ventil ugradim posle brojača.
Tetec mi veli da koštaju oko 500-800 kuna, a sad vidim ovog:

http://www.ikoma.hr/hr/vodovodni-ma...entil-itap-1-2-regulator-tlaka-vodovoda-2593/

Samo 150 KN, jeli to ima kakve drastične posljedice ak uzmem jeftin reducir ventil i koja su vaša iskustva?
 
E

el pibe

Guest
Honeywell-Braukmann najpouzdaniji reducir ventil.Ja sam ih podosta ugrađivao.Garancija 12mjeseci cijena 570kn.Ovaj sa slike je ispravan i bio je u funkciji.Za sad je u stanju pripravnosti ali uskoro opet ide u uporabu.Eto to su moja iskustva.Ne stradaju samo cijevi nego i pipe,bojleri itd.Finjak je kad ti rastepe cijev u zidu pa moraš štemati pola kupaone a to traje i košta.Još ak su pločice malo skuplje pa da vidiš troška.Na smanjivaču pritiska se ne isplati škrtariti.Naravno još si našerafi manometar čisto da vidiš koliki je pritisak u cjevovodu prije nego si reducir narihtaš na preporučenih 4 bar.Moreš i manometar ostaviti na reduciru on ima predviđeni izvod za to.A i bolje je tak da moreš povremeno bacit oko i kontrolirati na manometru ak se kaj pošemerilo.Kod mene je pritisak vodovoda prek 8 bara.Da vidiš kak bez reducira pipe fučkaju a bojler škripi ko blesav.A sad ovi jeftinjara možda i valjaju ali ja se ipak ne bi igrao.
 

Prilozi

  • 035.jpg
    035.jpg
    31.5 KB · Pregleda: 139
  • 037.jpg
    037.jpg
    49.7 KB · Pregleda: 228
  • 038.jpg
    038.jpg
    46.6 KB · Pregleda: 235
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Hvala! Idem poguglat gdje takav ventil najti, da trebal bi onda i mjerit koji je pritisak...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imam problem kod svoje punice, vodovod je bez reducir ventila, znaci pritisak vodovoda ide direkt u kucni vodovod. Naravno, cijevi s vremenom pucaju i uzasno se trose. Sad sam rekel da bum ja to porihtal, samo tražim kakav da reducir ventil ugradim posle brojača.
Tetec mi veli da koštaju oko 500-800 kuna, a sad vidim ovog:

http://www.ikoma.hr/hr/vodovodni-ma...entil-itap-1-2-regulator-tlaka-vodovoda-2593/

Samo 150 KN, jeli to ima kakve drastične posljedice ak uzmem jeftin reducir ventil i koja su vaša iskustva?


osim po cjeni , boji i izgledu ventil se mjeri po protoku ..ako je za puniti kotlič , tuširanje i pranje suđa za dvoje starijih ovaj od 1/2 cola je Ok ..za ozbiljno gospodarstvo , gdje se pere auto na šlaf , zaljeva trava , krava ...stalno neko moči trebaš nešto veče nazivne mjere
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Narucio sam ovaj ventil od honeywell-a... Nadam se da se isplatilo platit skoro 4 puta vecu cijenu nego za ovaj jeftini...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
osim po cjeni , boji i izgledu ventil se mjeri po protoku ..ako je za puniti kotlič , tuširanje i pranje suđa za dvoje starijih ovaj od 1/2 cola je Ok ..za ozbiljno gospodarstvo , gdje se pere auto na šlaf , zaljeva trava , krava ...stalno neko moči trebaš nešto veče nazivne mjere

hmmm ... A kam se postavlja taj ventil ?
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Vece mjere nemrem deti jer je pola cola prikljucak na vuri... A moze se pritisak podesiti do 8 bara na jeftinom kao i na skupom. Zato me i zanimala koja je razlika izmedu jeftinjaka i skupog. Valjda kvaliteta izrade, vjerojatno se isplati na vijek trajanja...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A ak ima cijev koja je, recimo 1/2 cola, kak da na nju zašerafi reducir koji ima navoj 3/4 cola, ili obrnuto !?
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Znam da postoje redukcije. Al kaj si dobil s redukcijama ? Ukratko - Na svaku cijev ide i adekvatni ventil. Nepoželljne su bilo kakve kombinacije, a pogotovo ne one da se jaću ventil stavlja na slabiju cijev. To ti bu rekel svaki majstor vodoinstalater.. Delal sam to svojevremeno pa znam. Tak da se ne slažem s onom tvojim postom koeg sam citiral. Jedino ak nisam razmel "što je pjesnik htio reći tim riječima ?!"
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
A ak ima cijev koja je, recimo 1/2 cola, kak da na nju zašerafi reducir koji ima navoj 3/4 cola, ili obrnuto !?
Postoje reducir ventili s raznim colazama

Via TapaTalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znam da postoje redukcije. Al kaj si dobil s redukcijama ? Ukratko - Na svaku cijev ide i adekvatni ventil. Nepoželljne su bilo kakve kombinacije, a pogotovo ne one da se jaću ventil stavlja na slabiju cijev. To ti bu rekel svaki majstor vodoinstalater.. Delal sam to svojevremeno pa znam. Tak da se ne slažem s onom tvojim postom koeg sam citiral. Jedino ak nisam razmel "što je pjesnik htio reći tim riječima ?!"
je , u pravu si


i dalje si u pravu ..ali kaj kad se instalacija dograđivala od jende pipe do kuče na tri etaže ..sa svim ostalim pomočnim objektima , e tad bi ti svaki malo otpor u instalaciji donio slabijeg mlaza , na kraju bi završio na prostamolu
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
U tom slučaju je reducir ventil uzaludno bačena investicija. Lako je kad se od početka planira i zna kaj hoče, al kod dorade i nadogradnje na staro je "pjesma". Imam sličan slučaj doma.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zašto bi bio bačen novac, ..redcir štiti od pretlaka i kad su sva trošila zatovrena

u roditeljskoj kuči je radi konfiguracije terena tlak bio nategnutih 1.5 bara i to kad je spremnik na vrhu brijega bil do čepa pun ..a to nije bilo često , naročito ljeti ( i za vrijeme berbe grožđa) .

U 40 godina nikada nije mjenjana ni jedna gumica na pipi ili mješalici ..nikada -nigdje
jest da nije bilo masažnog tuširanja , ali bože moj tak je bilo
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
U mom slučaju je reducir postavljen davnih godina ( prije 80-ih ) samo zbog regulacije pritiska. A da sam se gumica namjenjal, jesam. Al gumice odlaze zbog prejakog stezanja pipe. A na to sam lud kad moja kućna udruga žena uz svesrdno kopiranje sinova, zategnu pipu da ju iza njih sa rolcangama moram odšerafiti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Upravo zbog takvog korištenja slavina pribjegavam kuglastim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ja pak kuglaste pipe na dvorištu moram svako proljeće mijenjati. Kapaju nakon zime, a cijelu su zimu otvorene (i voda ispuštena iz njih).
Valjda se rasuše kak pipa na praznom lagvu :D:
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Meni pa gumice redovito krepavaju jer je voda prepuna kamenca.

Via TapaTalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh