• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

REgulator sile kocenja na prikolici zeza

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ja sam to čudo rastavljal prošlo ljeto na tehnostrojki, ma dječja igračka za onoga koji ima imalo smisla za to :!:
 
M

meyconi

Guest
Taj deo koji ti je ostao gore sa gumenim prstenom takodje izlazi van, tako funkcionise kada pritisnes kocnicu to se spusti nanize i izlazi. Moze opet da ti pravi probleme zbog masti koje si stavio . Neznam cime si mazao ali si trebao nekom inertnom odnosno neutralnom kremom za ruke , najbolje neki glicerin, i izbegavaj masti koje se na hladnoci stezu jer to posle blokira tu plocu i nece da funkcionise. Ako ti treba hinto da proradi , zbog posla a nemas vremena da razradis , samo sa donje strane kroz te rupice uspricas dosta wd 40 i pritisnes kocnicu nekoliko puta i pod pritiskom vazduha pokrenuce se taj klipcic nadole i pocece da funkcionisu kocnice . To je samo u slucaju nuzde jer wd moze da ti osteti gumice , nece iz par puta ali kod duzeg koriscenja verovatno hoce.
 
B

Bobo

Guest
100% sam siguran da je gumica bila namazana s masti za podmazivanje, jer i mirise tako, i pod prstima se osjeti tako, a i na oko je kao mast...

Podmazao sam gumicu obicnom litijevom masti i odradila je sezonu bez greske, a ak krene opet zezat, lako ja to rastavim i onaj gornji dio izvadim i namazem i njega i teraj...
 
M

meyconi

Guest
Radice i sa litijumskom masti kojom si namazao , ali je mnogo bolje namazati nekom koja je postojanija na nizoj temperaturi i finija je. Manje ces imati problema . To ce Uglavnom da ti pravi probleme kad zahladni i u prolece dok se ne pokrene prvi put. Ja licno to rasturim u prolece , ocistim podmazem i do sledeceg proleca radi perfektno bez ikakvih problema.
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
imam problem

novi sam ovdje, imam traktor imt 539 danas sam radio zracne kocnice na prikolicu ali mi ventil na traktoru
izgleda neradi,pokusao sam ga rastaviti ali nisam uspio,kad stisnem kocnicu umjesto da zrak propusta prema prikolici on ga zaustavi a kad pustim onda pusta ako moze neka mi neko objasni princip rada
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Probam odgovoriti, a tema nestala :scratch :D

Ovo ti radi OK .

Indirektna kočnica.

Zrak prvo puni pomočni rezervoar na prikolici, a koči ispuštanjem zraka iz zračnog voda .

Kad stisneš kočnicu na traktoru, smanjiš pritisak u zračnom vodu(ispustiš zrak) , rasporedni ventil na prikolici propusti zrak iz pomočnog rezervoara na prikolici u kočioni cilindar .
Kad otpustiš kočnice, tlak u zračnom vodu raste, rasporedni ventil dopunjuje pomočni rezervoar i otkočuje ispuštanjem zraka iz kočionog cilindra .

Cijeli sistem služi kao neiscrpna sigurnosna kočnica, znači više uzastopnih kočenja -otkočivanja ne može smanjiti silu kočenja, nego eventualno usporiti otkočivanje ako je prevelka potrošnja zraka iz traktorskog - glavnog rezervoara .



Sigurnosna znači da u slučaju pucanja zračnog voda automatski zavodi kočenje.


Ako prikolica ima nekakvu drugačiju konstrukciju kočnice,(direktnu) onda nebu radilo sa ovakvim sistemom na traktoru .
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
e hvala na odg sad sam skontao ja sam mislio da treba da ide zrak direktno na tockove prikolice ali sad shvacam,sad moram kupiti na prikolicu taj ventil i jos jedan rezervuar
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
dokopao sam se regulatora sile kocenja ali od kamiona , planiram ga staviti na veliku prikolicu ali imam jedan problem
na njega idu 4 prikljucka :shock: sa kamiona su isla 2 crijeva prema njemu , sta je ono drugo crijevo tj. koja je njegova funkcija :scratch
i dali bi mogao taj regulator da se primijeni u ovome traktorskom sistemu ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
savoris kaže:
dokopao sam se regulatora sile kocenja ali od kamiona , planiram ga staviti na veliku prikolicu ali imam jedan problem
na njega idu 4 prikljucka :shock: sa kamiona su isla 2 crijeva prema njemu , sta je ono drugo crijevo tj. koja je njegova funkcija :scratch
i dali bi mogao taj regulator da se primijeni u ovome traktorskom sistemu ?
Taj ti je za dvocjevno kočenje (crveni i žuti vod).
Jedan od njih ti je stalno pod tlakom, dok se drugim upravlja silom kočenja (znači, puni posudu na prikolici i dok kočiš).
Na traktoru treba biti ista takva instalacija (noviji traktori imaju tvornički 1+2 cjevno kočenje izvedeno).
Nisam siguran, no mislim da nebi išlo jednosjevno kočenje na njega. Naime, u crijevu za kočenje samo ima tlaka koji ne puni posudu, nego samo upravlja ventilom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
aha znaci ovaj dvocijevni sistem se koristi tamo gdje je veca potrosnja zraka, posto kamionke imaju 4 topa :scratch

onda mi to komlikuje stvari , a ovaj regulator sto ja imam znaci nemoze raditi u rezimu jednocijevnog sistema :?:
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Jel može kakva slika regulator kočenja na kamionu ima samo dva priključka ulaz i izlaz i polugu ili sajlu kojom je spojena na osovinu.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Dakle, problem je u ovome cudu:




Kad smo kupovali prikolicu, ustekam zrak, oltvorim ventil, sve se napuni na 4.5bar-a i ne mrda, kocnice rade super, milina. u zetvi osjetim da kad ugasim traktor, ona polako ispusta zrak i da se prikolica sama koci. Raspitam se malo okolo i kazu mi da je to normalno, i kad se traktor upali, da ce se tlak dici i da nista ne brinem. Kocnice i dalje rade besprijekorno, samo zrak "curi"...

Sve je bilo ok, dok nedavno nisam isao s prikolicom u transport, i zrak iz ventila dosta curi, sto veci gas na traktoru, to zrak vise curi van na ovo sito dolje:




Sad mene brine, jal to zbilja normalno, al kako mi kazu da sav visak zraka treba traktor izbaciti na "kihavac" a na prikolica kao sto je slucaj kod mene. Kocnice i dalje rade super, samo zrak sisti jako puno van. Da ju vozim na reklamaciju moglo bi biti: "kocnice rade normalno, vozi ju kuci"...

Jel postoji kakva caka, da to sam popravim, ili je to zbilja normalno u sto, iskreno, sumnjam?

Imam sličan problem ko bobo, zrak curi na tom situ od regulatora, i nejde uopće do koč.cilindra. kad se sito začepi, zrak ide i cilindar reagira, ali opet nema te sile za kočenje. sve samo rastavili, očistili, nauljili, ali i dalje problem isti. Kočnice se inače nisu koristile neke 4 godine. šta bi tu bilo sad dobro napraviti, jel moguće da je problem samo u onim gumicama u regulatoru, pa da se samo one promjene?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
?? šta bi to trebalo značiti?
Ne pomaže ni sveta vodica ..neke brtve tj. O-ringe budeš našao zamjenske . ali neke brtve su specijalne i jedino ako ima servisni koplet ima šanse da to središ .
Ako ga sretneš javi mi i ja trebam nekoliko garnitura .
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Ne pomaže ni sveta vodica ..neke brtve tj. O-ringe budeš našao zamjenske . ali neke brtve su specijalne i jedino ako ima servisni koplet ima šanse da to središ .
Ako ga sretneš javi mi i ja trebam nekoliko garnitura .

hočeš reći da vjerojatno budem morao cijeli regulator uzeti novi?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Dobra ideja .

dobra i jedina ideja, zamjenskih dijelova nema, iako bi se brtve dale istokariti nove (nekih 80kn), iako je upitno jel bude bilo dobro, tako da je najisplativije uzeti novi regulator, dođe negdje oko 700 kn i izgleda da ga je jako teško nabaviti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ajde kad si več u tome iskopaj kakvi regulator ima majevica ( to je prikolica sive boje ??)
Bum potražil slike po hdd )ako bude sreče) da vidiš kako izgleda .
Mislim da je to neka njihova costum izvedba :zubo:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,728
Ajde kad si več u tome iskopaj kakvi regulator ima majevica ( to je prikolica sive boje ??)
Bum potražil slike po hdd )ako bude sreče) da vidiš kako izgleda .
Mislim da je to neka njihova costum izvedba :zubo:

pa ova sa bobine slike je majevica, čini mi se, one imaju crnu šasiju, i tako je izvedeno kod njih kako je na slici. gledali smo jučer u sekri na njoj, imaju sparkanu pred dućanom. rekao mi je čovjek u dućanu da se bude probao raspitati direktno kod njih jer ih oni i uvoze. ovo šta sam kao našao je u poljostroju, i to je bila neka stara cijena. iako sekra ima manje cijene od njihovih, vjerujem da bi i regulator trebao biti bar za 100-njak kn manje. budem otišao u subotu do njih pa ču viditi jel se šta da nabaviti onda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh