• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RIJEČNIK STRUČNIH NAZIVA

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
molio bih sve koji znaju kratice tj. stručne nazive za pojedin dijelove traktora i prateće mehanizacije, neka napišu po koju riječ i naravno pojašnjenje uz dotični pojam.... npr. POWER SHIFT itd...
strašno me muče pojedini nazivi na traktorima, tako kad naručujem traktor nemam pojma kako da pojasnim čovjeku šta bih želio a kad on meni kaže stručni naziv,,,ja šarlantno pitam "a šta je to"......
mislm da bih ovo bilo od velike pomoći ne samo meni nego i svim članovim, kako sadašnjim tako i budućim

od moderatroa ili admina.. bih zamolio ako postoji mogućnost da ih se slaže u jedan post ili da se smo nadopisuje sa na postojeći...

ako treba šta mijenjati ili premještati, neće biti problema... tipa naziva ili mijesta ove teme...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
e ima ti tu dos caka...sve zavisi koji traktor kupuješ...
npr: kod MF-a ti je DYN 4,6 poluautomasti mjenjač dok kod Claasa ti je to HEXSHASIFT!!!
kod SDF elektronski reverzer je POWERSHUTLE a kod Claasa REVERZSHIFT!!!
ali EHR ti je kod svakoga elektronska hidraulika!!
malo sam napisao!! ;)
 
B

Bobo

Guest
daj nam napisi sto te zanima, pa cemo lakse doci do rjesenja "zagonetki"...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
1.kako se zove mogućnost šaltanja brzine napred-nazad a da pri tome ne mijenjaš brzinu u kojoj jesi
2.šaltanje bez kvačila
3.polovljenje brzina
4.što je to elektronski reverzer
konkretno me zanima za MF pa ako netko ima još nešto za dodati bio bih zahvalan.
ne mogu se sad sjetiti svega ali nadopunjavat ću kad se sjetim...hvala
 
B

Bobo

Guest
roko kaže:
1.kako se zove mogućnost šaltanja brzine napred-nazad a da pri tome ne mijenjaš brzinu u kojoj jesi
2.šaltanje bez kvačila
3.polovljenje brzina
4.što je to elektronski reverzer
ne mogu se sad sjetiti svega ali nadopunjavat ću kad se sjetim...hvala

1. Uredjaj koji omogucuje kretanje naprijed-nazad bez promijene brzine se zove REVERZER. POstoje mehanicki, hidraulicni, elektrohidraulicni i kakvi sve ne...
2. POWERSHIFT bi bio neki uvrijezeni izraz...
3. Polovljenje brzina, koliko znam je "polovljenje brzina" ili u narodu uvrijezeno "POWER"
4. reverzer ti je rucica s ljeve strane volana i s njom saltas NAPRIJED>-> NAZAD bez uporabe kvacila, cak kad se traktor krece naprijed samo ga presaltas u rikverc. Vrlo korisna stvar kad radis s utovarivacem (bio prednji ili zadnji), te kad imas kratke njive s puno okretanja na uvratinama ;)
 
A

Alen

Guest
Bobo kaže:
4. reverzer ti je rucica s ljeve strane volana i s njom saltas NAPRIJED>-> NAZAD bez uporabe kvacila, cak kad se traktor krece naprijed samo ga presaltas u rikverc.

Hmmmm, na MF-u je sa desne strane....
A na vladimircu je na sredini traktora....
Vjerovao ili ne Vladimirac IMA reverzer....

Slika003-18.jpg
 
B

Bobo

Guest
Svaki MF koji sam vidio i vozio ima reverzer s lijeve strane bilo mehanicki, bilo hidraulicni, a ovi koji ga s desne strane imaju, imaju mogucnost da se rucka prebaci na lijevu stranu...

Vladimirec nije traktor po mojim mjerilima, tak da ono...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
slažem se s bobom sve je dobro objasnio..
@Alene:vladimirec je traktor koji je "zaostao" za tehnikom....
svaki traktor sada ima reverzer s lijeve strane gledano s vozačevog sjedala bio on mehanički ili elektronski.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
molim pomoč
prevodim si malo upute za sijačicu isara 6000s sa uljnom getribom, 2,5 metara

naišao sam na riječ bodenklappe i ima oznake 0,1,2,3, e sad šta bi to moglo bit

isto tako trebam značenje riječi feinsärad i nockensärad, te aussaatmenge
to je na njemačkom ali nigdje ne mogu donit značenje tih riječi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
molim pomoč
prevodim si malo upute za sijačicu isara 6000s sa uljnom getribom, 2,5 metara

naišao sam na riječ bodenklappe i ima oznake 0,1,2,3, e sad šta bi to moglo bit

isto tako trebam značenje riječi feinsärad i nockensärad, te aussaatmenge
to je na njemačkom ali nigdje ne mogu donit značenje tih riječi


Ovak isti pojmovi ko i kod moje Hassie
Bodenklape = glavni šuber

Za ove ostale nisam siguran, imam to napisano i prevedeno u prospektu od nje, samo mi neje doma, moram si donesti pa ti napišem, najbolje odi k nekome ko je dugo radio u njemačkoj, pa če ti prevest to, tak sam i ja!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
bogec kaže:
molim pomoč
prevodim si malo upute za sijačicu isara 6000s sa uljnom getribom, 2,5 metara

naišao sam na riječ bodenklappe i ima oznake 0,1,2,3, e sad šta bi to moglo bit

isto tako trebam značenje riječi feinsärad i nockensärad, te aussaatmenge
to je na njemačkom ali nigdje ne mogu donit značenje tih riječi


Ovak isti pojmovi ko i kod moje Hassie
Bodenklape = glavni šuber

Za ove ostale nisam siguran, imam to napisano i prevedeno u prospektu od nje, samo mi neje doma, moram si donesti pa ti napišem, najbolje odi k nekome ko je dugo radio u njemačkoj, pa če ti prevest to, tak sam i ja!

mislim da je ono drugo onaj jež što uzima sjeme, pa bi feinsarad bilo kad radi samo onaj uski dio onja fini, a nocken sarad kad ide cjeli jež iliti valjak koji uzima sjeme.

tak ja bar mislim

daj mi reci a kak u uputama piše da taj šuber za sjetvu djeteline mora bit na 0 nula, pa kak onda ide sjeme ak je zatvoreno, to je ona ručica kaj ima od 0-8

postoji jedna ručica na getribi koja ima oznake od 0-80 el se na tom rikče količina sjemena
el tvoja ima 21 red, od 2,5 metara

ja sam do sad radio sa isariom 6050 a ta ima zupčanike za štelanje, pa pomičem gore i dolje
 
B

Bobo

Guest
Google translator nije mogao naci znacenje prve tri rijeci, ali zato secer na kraju:

Aussaatmenge = Krmača glasnoće :scratch



Tko zeli sam probati, evo link na google translator:
Obrisan neispravan link.

Puno mi je puta pomogao, a i ovaj puta mi je pomogao da s malo nasmijem, onako od srca ;) ;) :D :D

nemojte mi zamjeriti...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
bogec kaže:
molim pomoč
prevodim si malo upute za sijačicu isara 6000s sa uljnom getribom, 2,5 metara

naišao sam na riječ bodenklappe i ima oznake 0,1,2,3, e sad šta bi to moglo bit

isto tako trebam značenje riječi feinsärad i nockensärad, te aussaatmenge
to je na njemačkom ali nigdje ne mogu donit značenje tih riječi


Ovak isti pojmovi ko i kod moje Hassie
Bodenklape = glavni šuber

Za ove ostale nisam siguran, imam to napisano i prevedeno u prospektu od nje, samo mi neje doma, moram si donesti pa ti napišem, najbolje odi k nekome ko je dugo radio u njemačkoj, pa če ti prevest to, tak sam i ja!

mislim da je ono drugo onaj jež što uzima sjeme, pa bi feinsarad bilo kad radi samo onaj uski dio onja fini, a nocken sarad kad ide cjeli jež iliti valjak koji uzima sjeme.

tak ja bar mislim

daj mi reci a kak u uputama piše da taj šuber za sjetvu djeteline mora bit na 0 nula, pa kak onda ide sjeme ak je zatvoreno, to je ona ručica kaj ima od 0-8

postoji jedna ručica na getribi koja ima oznake od 0-80 el se na tom rikče količina sjemena
el tvoja ima 21 red, od 2,5 metara

ja sam do sad radio sa isariom 6050 a ta ima zupčanike za štelanje, pa pomičem gore i dolje

Ovako, moja ti je neka hibrydna :mrgreen: 2,25m, 15 redova, ali točna u kilu, posijem s njome 5 kg lucerne na frtalj rali da je to nekaj za vidjeti :lol: :lol: :lol: , ostane za 2-3 grama sjemena :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gle za Glavni šuber 0 - 8 ja sam skužil ovako, za sve ljuljeve i djetelina mora biti uvijek na 0, jer još dovoljno mijesta ostaje da sjeme prođe, barem kod mene, ja pšenice, tj malo krupnije zrno sijem da je šuber na 1, za grašak če vjerojatno na 5!
Sve ovisi o tome šuberu, ja imam isto zupčanike za štelanje polja A, B, C u rasponu od 1 - 8 za štelanje brzine izbacivanja sjemena, a s glavnim šuberom štelaš protok sjemena van, ako ga više otvoriš veča količina sjemenki ide van i to bude ekstremno gusto, imam još i na samom pogonu fine i grube zupčanike, za žita i za trave!

Ja ču ju dovesti jedan dan doma, poslikat ču sva ''kompliciranija'' mjesta te uz slike opširno objašnjenje i to stavit u temu sijačice, pošto je sve to ''MADE IN GERMNY'', svjetujem ti napravi isto pa da razglabamo o tome, jer te su mašine kod travara glavne i sve se mora znati oko toga!
 

Najnoviji postovi

Na vrh