• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rijetke zitarice

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Uzgoj rijetkih zitarica nije znatno zastupljen jer nije ekonomski opravdan kao uzgoj konvecionalnih vrsta.
Medjutim to ne znaci da on ne postoji, tj da ne postoji potreba za uzgojem rijetkih vrsta.
Na forumu nisam pronasao slicnu temu iako je bilo lokalno prica o egzoticnim mahunarkama i zitaricama.

Evo ako vas to zanima dajte svoj obol ovde

Psenice
dinkel
kamut
jecam
zob
raz
kukuruzi

sta uzgajate, sta bi htjelu uzgajat, kako to preradjujete...kako to uzivate
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
mene osobno jako zanima kamut

izvor klukas.hr
Na staroegipatskom pšenica. Drevna žitarica. Zaboravljena žitarica. Naime, američki vojnik je pronašao šaku žita u jednom grobu u Egiptu, nakon drugog svj.rata, te je poslao u Ameriku. Žitarica je davala visoke prinose bez upotrebe gnojiva.

Zrno je zakrenuto i znatno veće od pšenice. Sadrži 65% više aminokiselina, do 40% više bjelančevina, više vitamina, minerala i masnoća od pšenice. Slatkas okus, a zbog mnogo masnoća ima veću energetsku vrijednost. Kamut je pšenica koja se može jesti – manja osjetljivost na gluten.

Kolači, palačinke, griz za doručak, kruh.


htio bi posijat nesto kamuta ovu jesen...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
takodjer me zanima kukuruz, tvrdunac, za fino mljevenje za kukuruzno brano...
kukuruz za krupicu...

ove godine imam za probu jako lijep bc 462 kukurz koji bi se trebao fino mljet...vidjet cemo kako ce bit
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ništa ti to prijatelju nije rijetko osim kamuta. iskreno, prvi put čujem, vidim da nema ni puno podataka ni na netu.

i mene zanima kukuruz za krupicu, ali više bi išao u smjeru osmoredca. mislim da će to kod tebe biti pun pogodak. stavi koju sliku da vidimo kako izgleda. ima ti pioneer, H82, ali to bi trebao pitati jednog drugog člana foruma, poslat ću ti pp.

u ponedjeljak ću ti javiti hoće li se sijati pir (dinkel) ili raž, pa će biti više detalja :)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
uglavnom ljudi (kod nas) siju slicne stvari...i uglavnom trazu prinos.
Tu i tamo netko posije nesto specijalizirano.
Na to mislim kad kazem rijetko...

ajde, ako bude sjemena i za mene:)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ovdje ljudi siju i po 50 ha tih kultura. To uglavnom sve ide van, ja planiram svojih 10 jutara, 5 kod prijatelja i mozda jos 10 kod rodjaka. Trebao je biti pir u startu, ali je BC prodao svo sjeme, a RWA mi je preskupo, 7,5 kn bez PDV-a. Sad moram vidit hoce li htjeti raz. Sjemena ce biti, ima ga na svakom koraku, za razliku od pira...
 

Najnoviji postovi

Na vrh