• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rok uporabe umjetnog gnojiva

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nisam nigdje nasao podatak (ukljucivo i na ambalazi) o datumu proizvodnje i rok valjanosti umjetnog gnojiva.

Dakle, kako znati kad je gnojivo proizvedeno i koliki mu je rok valjanosti? Koji su uvjeti cuvanja ? Jel' smije smrznuti?
(zanima me konkretno KAN i 7-20-30, ali pretpostavljam da je slicno)
 
F

feliks

Guest
Dobro pitanje i mene interesira, ajmo stari znalci objasnite.
 
B

Bobo

Guest
Cujte... Ako gnojivo ne potrosim ove godine, potrosim ga iduce, tako vjerujem da rade i svi poljoprivrednici ovdje...

Forumas Komer radi u petrokemiji koliko mi je poznato, pa dok on ne skuzi ovu temu, mislim da pravog odgovora dobiti necete...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
zna mi se dogodit da ostane nešto umetnog treba ga čuvat od vlage i direktnog sunca i nakon godinu dana nisam primjetio razliku na usjevima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Umjetno gnojivo spada u kategoriu trajnih suhomesnatih proizvoda , pod uvjetom da je u orginalnoj ambalaže tj, dalje od vlage i topline .
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
mene strašno zanima ovo pitanje
ovu proljetnu gnojidbu sam obavio sa 7-20-30 iz 2008.god.(465kn/100kg)
inače godina i mj. piše na vreći a to sam skužio nakon toga kad sam s kamiona istovario palete
ja sam to uredno platio pa potpisao šoferu otpremnicu i on ode ....bas mi i nije bilo svejedno ali onda je bio već gotovo za bilo kakvi povrat robe
gnojivo mi se činilo u redu kad sam počeo koristit bilo je sipko bez gruda ,kod mene je OK skladišteno ali kak je bilo prije 'Idont no'
ali vjerujem da se može mali postotak hranjiva izgubit pogotovo dušik
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Gdje je na vreci pisao datum proizvodnje? Na samoj vreci ili na varu? KAN koji je meni ostao 100% sam siguran nista slicno nema. Cak niti nekakav niz brojeva iz kojega bi se moglo iscitati. Ali osim datuma proizvodnje proizvodjac je duzan deklarirati rok uporabe. Bas me zanima dali itko iz Petrokemije ovo cita .....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tko ima love , tko si može priuštiti kupovinu umjetnina za sljedećui sezonu? :oops:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Smiljan kaže:
Gdje je na vreci pisao datum proizvodnje? Na samoj vreci ili na varu? KAN koji je meni ostao 100% sam siguran nista slicno nema. Cak niti nekakav niz brojeva iz kojega bi se moglo iscitati. Ali osim datuma proizvodnje proizvodjac je duzan deklarirati rok uporabe. Bas me zanima dali itko iz Petrokemije ovo cita .....
i ja sam dobivao palete sa datumom,a datum je bio na najlonu kojim su umotali paletu.na vrećama nikada nisam primjetio da ima datum proizvodnje li pakiranja.
 
M

MOCO

Guest
Platim virmanom, odem po gnojivo i za par dana pošalju mi i Kutine R1 i deklaraciju formata A4.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
pred tjedan dana sam poslao mail u Petrokemiju i to na tri E-mail adrese, ali se do danas nisu udostojili odgovoriti. Nadam se da necu morati taj mail forwardirati dalje ...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Tek sad sam vidio temu,inace zna se dogodit da odštampane vrece sa datumom se ne pakiraju toga datuma,pa mislite da imate staro gnojivo(nazalost takvih propusta je bilo,ali eto,teoretski se nebi smjeli dogoditi,jer vrece se narucuju u rolama i vec su odstampane,pa ona su i vjerovatno godinu proizvodnje odstampali unaprijed,nisam siguran jel pise mjesec)-o tome brine nabava...
Gnojivo se nemoze pokvariti,amonij nitrat koji je glavni dio Kan-a se raspada na 180°C i nebi se smjelo izloziti vecoj temperaturi od te(znamo da tu temperaturu u skladisnim prostorima nemate),ako vec imate ostatke gnojiva u vrecama,najbolje da iz sklonite od direktnog izlaganja sunca i maknete iz vlaznih i/ili mokrih prostorija te vjerujem da tako nece biti problema;)

ps.sad vidim smiljanov post da nije vidio nikakav datum(za detaljne informacije probaj nazvati maloprodaju ili mozda nekoga u upravi pitati o tome,ja ti nemogu previse o tome reci jer ne radim u upravi,niti pakirnici gdje bih mogao mozda nesto vise saznati)

pss. gnojivo se proizvodi uglavnom prema narudzbama,tako da po primitku narudzbe se radi plan poizvodnje i tako da kako se gnojivo proizvede uglavnom se odmah pakira i odvozi kako se nebi dugo skladistilo u krugu petrokemije kako bi se i dlaje moglo pakirati i odvoziti itd...Gnojivo najduze stoji u skladistima preko zime kada je remont(to je cca mjesec i pol dana i pakirnica uglavnom je prva u remontu kako bi ona tokom remonta proizvodnjih postrojenja mogla pakirati gnojivo koje se nalazi u skladistima)
 

Najnoviji postovi

Na vrh