• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sakupljanje grana u voćnjaku i šta sa njima

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Imam mali vočnjak i zelio bih usitnjavati orezane grane. Ima li tko iskustva s drobilicama granja iz trgovačkih centra? Ima ih sa frezom koja reže ili sa rotirajućim nožem. Koje su bolje?
 
G

gorstak

Guest
I mene ovo interesuje... ima li neko iskustva po ovom pitanju...Pozdrav
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Pošto je sezona kupljenja grana poslije zimske rezidbe, interesuje me kako ko sakuplja grane mašinski, te šta radi sa istim. Da li ih pali samo da se što pre riješi ili nešto korisno kao npr kompostiranje, ogrev ili dr.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pošto je sezona kupljenja grana poslije zimske rezidbe, interesuje me kako ko sakuplja grane mašinski, te šta radi sa istim. Da li ih pali samo da se što pre riješi ili nešto korisno kao npr kompostiranje, ogrev ili dr.

Ja nemam puno pa ručno pokupim iznesem van voćnjaka i zapalim . U većim nasadima se grane malčare , tarupaju , melju .., tako da ostaju u nasadu jer tko bi to sve pokupio.

NIje mi jasno kako se riješava bolest koja ostaje na granama .

Konkretno na šljivi monilija napada vrhove mladih grana koje prilikom rezidbe sve uklonimo , i onda se takve grančice samelju i ostaju u voćnjakau .

Kako se to riješava :icon_scratch:
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Nije baš preporučljivo ostavljati zaražene grane, listove i plodove u voćnjaku. Ovisi o biologiji bolesti dali prezimljuje u zaraženim izbojima ili ne. Kod nekih bolesti preporuča se čak i dezinficiranje alata poslije odstranjvanja takvih izboja. Konkretno, gljivica monilije prezimljuje u zaraženim granama pa čak i u zaraženim plodovima koji se nalaze
ispod stabla, također i u suhim granama, i već u fazi bubrenja pupova može inficirati voćku i tako se razvijati do cvatnje. Nebi nikako smio zaražene dijelove ostavljati u voćnjaku. Ako ti je problem paliti ili iznositi grane izvan voćnjaka, možeš ih samljeti, a tu masu kompostirati i upotrijebiti u povrtnjaku ili cvjetnjaku, s time da komposište nije blizu voćnjaka.
 

MAZUL

Novi član
Tu od
12 Sij 2020
Poruka
1
Pozdrav svima!
Treba mi savjet kako iskoristiti orezane granje iz voćnjaka kao kompost za gnojidbu istog voćnjaka?
 

Najnoviji postovi

Na vrh