• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sastav tla pogodan za voćarstvo

  • Temu pokrenuo damir.slavonija
  • Datum prvog posta
D

damir.slavonija

Guest
Izbor sadnica voća za sadnju u vrtu-voćnjaku, u slavoniji
Interesira me koje su sadnice voća pogodne za sadnju u slavoniji
Pri sljedećem sastavu tla u vrtu-voćnjaku:
1.Prvih 40-50cm dubine, tlo je sastavljeno od teže zemlje, gline
2.Ispod sloja gline, nalazi se više metarski sloj (cca10m) pjeskovite zemlje i pijeska
(kopao sam bunar pa znam kakav je sastav tla više metara u dubini)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Njabolje ti je da napraviš analizu tla, koja je možda još besplatna i onda odeš u savjetodavnu službu koja je također besplatna. Onda ćeš znati gdje si. Možeš svako tlo popraviti samo ćeš morati malo više stajnjaka dodati i zelene gnojidbe češće raditi.
 
D

damir.slavonija

Guest
Zahvaljujem na savjetu, učiniti ću tako. Nakon izvršenog kontakta sa savjetodavnom službom, oglasit ću rezultat.
 
P

Pusher

Guest
A izbor sadnica, manje vise sta volis ako nije neka velika intenzivna proizvodnja... tako da tu skoro pa nemos pogrjesit
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što sam vidio u Dubaiu, i što sam vidio slika sa nekog sajma poljoprivrede u Floridi, mogu smao reći da nema loše zemlje ;) Sve je u prihrani i navodnjavanju :)
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
ne da nema veze sastav tla :!: u svezi sadnje ali ovdje kod nas u slavoniji nema loše zemlje za vočarstvo :weedman: .
pa i ako je malo lošija po kemijskom sastavu to se ispravi pravilnom gnojidbom da može prihranjivati naše vočnjake.
zato drugari samo naprijed sa poslom puno rada i muke pa kada sve naučimo i uredimo doći će mladi iza nas... i opet dobro.ima ona stara "zemlja traži roba a ne gospodara" :lol:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Prvo u zavod za tlo i da se vidi sa kakvom zemljom se ima posla, a dalje lako ;) Sve se da uriktati. Vjerovatno će biti kiseliš jer su umjetna gnojiva uglavnom Ph 3-4.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
rekao bih da vise veze ima mikrolokacija vocnjaka (sunce, vjetrovi itd) nego sam sastav tla. Na tlo mozes utjecati, a na mikrolokoaciju tesko ili nikako :)
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
tu se i ja slažem sa tobom smiljane jer imam stalan vjetrić sa sjevera te sam na toj strani posadio red orasa :weedman:
-do puta-da mi bar malo ublaži nalete vjetra.
ali ne vjerujem da to može jako pomoći ali ako ništa bit će orasa za gibanicu ;)
anajgore je ako je neka udolina gdje se zadržavaju ili su česti mrazevi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Odosmo u off topic ;) Kazu da je za lijesku lagani vjetar dobar radi oprasivanja. Druga je stvar ako je hladan moze cvijet izmrznuti. :) nikad dobro
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eh, a uvijek od boljeg postoji bolje ;) Tko bi nam sada udovoljio. Zemlja je važna a za mikrolokaciju neka se voćka čeliči ;) Da ne bi još i u planine malo šetala i na južne obronke ;) Kad bi tako gledali, malo bi mi zasadili. Ima tu jedna istina kod slavonaca, kako ništa ne uspijeva, loša zemlja, i onda došli vojvođanski hrvati, nema što ne uspijeva sada kod nas ;) Ali ajd... :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Cipiripi jako ti je opasno zaustavljati vjetar. Čitao sam negdje da to zimi i kad su mrazovi ima kontra efekat. Navodno se duže zadrže niske temperature iz vjetrobrana i onda...
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
u pravu si kontam
samo znaš da nema šanse vjetar zaustaviti to ti je onako više za jače vjetrove da ih malo ublaži.
a što se tiče zemlje: nema zemlje koja ne rodi ako joj se posvetiš bar malo. :oops: bar malo!
mi smo mlađi postali gotovani pa mislimo da je poljoprivreda "sjedi i uživaj" dok se naši stari muku mučili da prežive.
ali sve dolazi sa godinama.
daj zemljici što treba pa će ti obilno i bogato vratiti :partyman:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jasno, bitan je rad i znanje. Jedino smo mi uprednosti sto su nasi stari znanje ucili godinama, generacijama, a mi se ipak mozemo brze obrazovati.
 
P

Pusher

Guest
vjetar ti je i dobar sto ce bit manji razvoj biljnih bolesti... zadrzavat ce se manje vlaga u vocnjaku!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...vrlo je bitno i da ti na tlu NIKADA ne leži voda. Sve eventualne depresije treba prije sadnje poravnati i osigurati dobro ocjeđivanje vode sa parcele :idea:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Napraviti šahovsko polje sa podrivačom i krtičnom drenažom na dubini bar 90 cm i rješeno puno muka ;)
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
da,da u pravu ste svi što se tiče vjetra mora ga biti i ne želim ga ja zaustaviti-niti mogu- :roll: jer mije prijeko ppotreban za oprašivanje moje plantaže lijeske a za pčele koje držim je u to vrijeme još rano i zima je za njihov let.
zato pušiiiii vjetre -al polako ;)
 
A

atomizer

Guest
svi faktori su jednako važni za osnivanje plantaže.od same mikrolokacije(expozicija terena,nagnutost,nadmorska visina,visina podzemnih voda itd).danas manje više se svi nedostaci mogu otkloniti koji stvaraju opreku kod voćarenja aliiii treba sagledat dal je to ekonomski prihvatljivo.prvenstveno mi sve kulture gajimo iz zarade a tek onda iz neke ljubavi. zato se sadi voće na terenima koji zahtjevaju što manje ulaganja. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh