• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjet

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
A da, tak je to.
Ja sam ostal na djedovom (otac od majke) gospodarstvu, a moj otac je zivel kod sebe doma i uspel sam i bez njega, naravno uz pomoc majke i sestre.

E sad pred dvije god je njegov otac umrl i on bi tu svoju zemlju sad rasprodal, ali jos mu baka tj njegova majka neda.
A i izgleda da bude ona ostala sama poslije njega, pa bude i zemlja ostala.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Da ti je u selu pa ajd kukuruz, obiđes svako vece, odneses repelent, upalis radio, bacis petardu...ovako malo teze. Jecam, soja, repica, suncokret
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Imaš dvije opcije. Prva je postavljanje el. pastira i to ti je najbolje. Samo bi trebao odmah nakon sto posijes ograditi jer vec prvu noc svinje vade van barem je tako kod nas slucaj. Najbolje je pastir na 220v pa ga voditi linijom od kuce ako je moguće.

A drugo ti je izbor kulture i plodoreda s tim da bi i tu imao steta, ali mozda manje. Problem je isto kod sjetve ozimih zitarica preko zime ruju ako je pretkultura kukuruz (bran u klipu ili zrnu). Proljece je malo bolja opcija.. ili recimo kukuruz za silazu pa onda zitarice tu gotovo da i nema steta.

Vidim da se spominju i srne po meni je takva steta zanemariva. Svake godine imamo bar 30-35 rali ogradjeno, kukuruz odmah iza sjetve, a žito u proljeće iza snijega.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Mozda jecma i tritikala nebi toliko dirale jer je tricast, e sad jel se mogu stalno zitarice po zitaricama sijati?

Milan, ne moze pastir na 220, to je neizvedivo.

Ima tu komada po 2, 3 jutra u komadu, al problem je kaj je sve ili uz sumu ili okruzeno sumom.

U najgorem slucaju tu bude dobrih drva za rusiti za nekih 20, 30 godina.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ajmo dalje s prijedlozima...
božićne jelke, hren, šparoge...kopriva, neven, matičnjak...luk, zelje, poriluk...

e sad buš rekal da to nemoreš prodat... 🤭
to ti svinje nebuju ni pogledale...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Bez obzira sto jecam ima osje i iglice prolaze kroz njega i psenicu brkulju samo manje. Preko zime ti naprave tolike rupe da jedva odradiš prihranu i zastitu. Ako ima snijega kroz cijelu zimu dobro je, a dok je zima bez snijega pa to je užas.

Stvar ti je ako je puno komada tu trebas onda puno pastira i akumulatora sto je skupo u prvoj godini. Kolci se naprave ili kupe nije neki trosak. Veci trosak je zica jer trebas dvije ili tri i onda odrzavanje kroz cijelu sezonu, 2 ili 3x total ako potrafis u pravo vrijeme.. Ako ne onda trimer i udri..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ima toga 6, 7 parcela.
Bilo bi puno toga za odrzavati oko pastira, da.
A jel drzava ne daje neke poticaje i stimulacije tu gdje ima puno divljaci, pa da je mozda veci poticaj na hektar ili tak nekaj?

Darijus, ovo s koprivom je meni i od prije bilo zanimljivo.
Tu jedni moji susjedi su svaku godinu lijepe novce dobili kaj su sjekli koprivu i susili list.
Ovo bi bilo jos lakse na cistoj zemlji, mogel bi kositi sa stiznom kosom koprivu.:cool:
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
515
A da, tak je to.
Ja sam ostal na djedovom (otac od majke) gospodarstvu, a moj otac je zivel kod sebe doma i uspel sam i bez njega, naravno uz pomoc majke i sestre.

E sad pred dvije god je njegov otac umrl i on bi tu svoju zemlju sad rasprodal, ali jos mu baka tj njegova majka neda.
A i izgleda da bude ona ostala sama poslije njega, pa bude i zemlja ostala.
Ivane, vjerujem da si ogorčen na oca, ali ipak ti je otac, jedini kojeg imaš.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Dobro, tak je kak je.
Nije otac tema, mene zanima kak bi mogel u dogledno vrijeme tu zemlju iskoristiti.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Nemas nista veci poticaj. Lovačko društvo vecinom isplacuje neku odstetu, ali to ti je isto povuci potegni i morao bi biti u nekom dogovoru s njima.. Inace ako je velika populacija divljih svinja preskaču i pastira, trgaju zicu, itd.

Mi npr na svu tu površinu jedva dobijemo jedan el. pastir 220v. I onda ga svaku sezonu vraćaš i ponovno zadužiš.
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Ako ces u dogledno vrijeme tu zemlju imati u vlasnistvu mozda bi mogao razmisljati o nekoj cvrstoj ogradi, sa betonskim stubovima i mrezom visine 1-1,2m visine i rijesen problem
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
To bi bilo preskupo, da se ide ogradivat sa betonskim stupovima i pletenom zicom, bas preskupo.
To da hocu to pretvoriti u pasnjak, za krave ili ovce, onda bi ogradil.
Ali ovako s ratarskim kulturama, neisplativo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Najbolje da to daš u zakup to je dobra šema tu kod tebe.. Vi ste navikli da nemate velikih steta od divljaci kad bi vidio na tim parcelama koliko bi bilo problema ispocetka mozda bi i odustao.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Mi u Podravini nemamo jednu stabljiku porusenu od divljaci.
Imam par jutara uz sumu, ali jednostavno nejde divljac ili ih uopce nema.

Kolega, nema tam nikakvog zakupa.
Jos dvojica trojica u tom selu rade zemlju i to bude mozda jos godinu dvije.

Svi su u nekakvim mirovinama i nitko vise nista nece raditi.

Tamo ima oko 100 jutara kvalitetne obradive zemlje koja bi se mogla raditi, ali divljac jednostavno neda.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,221
Tu kod mene nije običaj da žensko ako ima brat uzima dio iz kuće, al sve se mijenja, dali na bolje ili na gore otom potom, ali po staroj navadi moja se ne prima dijela u obiteljskoj kući i imanju, ne treba nam, a i pre daleko je, ali jednom jedan moj prijatelj mi baci bubu u uhu i reče ni vam je to pametno, nek uzme, pa prodajete i kupi zemlje bliže sebi doma, od toga neće biti ništa.
Budući ste ti sestra jedini pravni sljednici, to te pripada, možda da razmišljaš u tom pravcu, jer 15 km udaljenosti je puno, a ovako i da malo manje kupiš zemlje opet će ti biti lakše za obrađivati.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Običaj je jedno , zakon drugo i stvarnost sasvim nešto treće, što se tiče udjela u imovini da sestre uzimaju udjele ako imaju braću. Ili brata koji živi na doma sa roditeljima. Bila bi zanimljiva tema za raspravu i razno raznim situacijama po tom pitanju.

A da otvoriš lovište. 🤔
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Mi u Podravini nemamo jednu stabljiku porusenu od divljaci.
Imam par jutara uz sumu, ali jednostavno nejde divljac ili ih uopce nema.

Kolega, nema tam nikakvog zakupa.
Jos dvojica trojica u tom selu rade zemlju i to bude mozda jos godinu dvije.

Svi su u nekakvim mirovinama i nitko vise nista nece raditi.

Tamo ima oko 100 jutara kvalitetne obradive zemlje koja bi se mogla raditi, ali divljac jednostavno neda.
Gdje pre vragu v Podravini nema divljači, kod mene svega od jelena, srne a divlje svinje da ne spominjem. Na ovoj označenoj parceli su mi okolo pojele srne a u sredini svinje nikad ništ nisam imal na njoj i na kraju sam je prodal. A ako je bila pšenica ili nekaj slično onda su mi se prasile unutra i to su bili krugovi u žitu jer cca 10 m ukrug sve povaljaju. Ovo kaj se vide one tri točke na sjenokoši su svinje izrovale za korenjem, namataju cijele buse zemlje i taj si je ftrgel kosu dok je kosil . A manje više tak je na svim paracelama oko te šume. A ovi koji su bliže Dravi dosta unište divlje svinje gdje "meke" i dabrovi.

kot.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh