• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjeti za najekonomicniju ishranu nesilica?

  • Temu pokrenuo Kokosar
  • Datum prvog posta
K

Kokosar

Guest
Molim sve da ako imaju kakve informacije za najekonomicnju i najprovjereniju ishranu nesilica, da ih napisu u temi.....i da li znate kako da mijesam superkoncentrat u svojoj mjesaoni...imam mali broj nesilica ali planiram prosiriti na veci broj....trenutni broj nesilica iznosi 16kom.......takodje ako imate bilo kakve provjerene savjete u vezi drzanja, kaveza da ih napisete .... hvala ...
 
K

Kokosar

Guest
i zaboravo sam....ako imate informaciju,kako nastaje i kako se sprijecava kanibalizam kod nesilica...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
ja neselice hranim sa SANO QQRQ koncentratom pomjesanim sa kukuruzom...zadovoljan sam,cijena ti je 150kn za 25kg smjese,to mjesas u omjeru 70% kukuruza/psenice i 30% koncentrata....najjednostavnije i nema previse filozofije...gdje drzis nesilice?u kavezima ili na dvoristu?kanibalizam je moguc zbog premalog prostora(previse nesilica na premalom prostoru),zbog razlicite starosti,narocito ako stavis mlade nesilice na teritorij u kojemu su starije neselice vec duze vrijeme...
 
K

Kokosar

Guest
Nesilice drzim u kavezima. Zanima me da li bi mogao mijesati sa prekrupom:

Kilogram premiks smijese koji se sastoji od vitamina A, D3, E, B1, B2, B12, nijacina, kalijuma, patntotenata, holin hloirda, zrnastih hraniva i minirelana..........To inace ide kg na 60kg hrane za koke nesilice ali mene zanima da li moze na prekrupu jer nemam s tim svim velikog iskustva...........hvala
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
jedno sto znam:
znam je da se mljeveni vapnenac daje nesilicama radi bolje ljuske jajeta u omjeru 1-2gr dnevno/nesilici. To sam zapamtio.

u kojoj fazi su ti nesilice?

Zanima me,koje su klase tvoja jaja?

i jos znam da je potrebno nesilicama ako plasiras jaja na trziste davati (barem bi trebalo ako zelis da sve bude tip-top)
izvor kalcija,fosfora,JODA (perad ga potrazuje puno vise nego ostale ziv.),i selen ali on je ZABRANJEN u nekim zemljama jer moze biti toksican...
Ali znam neke koji su ga koristili.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kokosar kaže:
i zaboravo sam....ako imate informaciju,kako nastaje i kako se sprijecava kanibalizam kod nesilica...

zaboravio sam odgovoritii za kanibalizam. uzrok je najcesci prenatrpanost i opstajanje :mrgreen:
ali takoder veliki uzrok moze biti nedostatak nekih minerala. Daj im kostovita.
Nekad fali i esencijalnih amino.kis. lizina i metionina.

i da rasvjeta je jako bitna zbog hipofize,najbolja rasvjeta je plava ili zelena zarulja,ali jbg kad su nesilice u pitanju nemoj da svjetlost bude preintenzivna i moras imati neki svjetlosni "rezim" :D

uglavnom,evo Vam jdan koristan link:

http://www.plamondon.com/faq_healthcare.html
 
K

Kokosar

Guest
Zamolio bih za iskren savjet, nesilice drzim u kavezima, u potpuno odgovarajucim uvjetima uz potpuno odgovarajucu ishranu ali me brine nosivost?

Stare su 7mjeseci....
Klasa jajeta je A kod nas...

prekrupa je mljeveni kuruz

unapred hvala
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nesilicama je potrebnodosta kalcija,zbog gubitka istog kroz jaja(ljuska).
Znaci 7 mjeseci,jos su u prvoj fazi gdje trebaju dobivat vecu kolicinu bjelancevin nego u drugoj fazi.
Jesu to lake nesilice,ili nesilice tovnih hibrida?
 
K

Kokosar

Guest
mislim da su ipak lake nesilice...ne znam tacno razliku...crvene su boje :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kako hraniti koke da nesu jaja koja imaju jaku ljsuku. Kad lupim jaje da ne hvatam po tavi ljuske?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Najbolji izvor kalcija za perad ti je mljevene ljuske skolji. (samo sto ces to tesko naci u prodaji)

Npr. najbolje ti je davati 2/3 mljevene ljuske skolji i 1/3 vapnenca!
To ti je DOKAZANA kombinacija koja daje cvrscu ljusku!

Samo da ti jos navedem,da vapnenac ima oko 38% kalcija,ako me sjecanje ne vara :D
 
L

Linda

Guest
Kanibalizam kod peradi

zaboravio sam odgovoritii za kanibalizam. uzrok je najcesci prenatrpanost i opstajanje :mrgreen:
ali takoder veliki uzrok moze biti nedostatak nekih minerala.

Kanibalizam nastaje i zbog nedostatka rijetkih elemenata u tragovima, jer im se poremeti biokemija u mozgu. ako dodaš Zoolit universal (stočni zeolit u prahu), kanibalizam nestaje već za 3 dana a i dobro je za jaja. Sadrži i prirodni Se.
 
C

chickenlover

Guest
Nemojte se ljudi zamarati i trositi na skupe preparate, ima jednostavno resenje za sve. Dajte kokosima ljuske od sopstvenih jaja (i druge peradi). Fantastican izvor kalcijuma. Malo to izgnjecite il istucajte, ako ne mozete samleti. A bogme ih jedu i kad se samo bace pred njih, bez ikakve obrade. Naravno i malo peska i krede. Skoljke jesu super, al ovo kazem za one kojima mozda nisu dostupne.
 
I

ihorzic

Guest
pijesak , pijesak pa pijesak sa krečom i to je to , vjerujte mi provjereno
 
Na vrh