• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sijačica STEGSTED

Gonf17

Novi član
Tu od
29 Lis 2017
Poruka
8
Pozdrav ljudi!
Imam problem vezan uz sijačicu sa slike.

Xc8XJPb.jpg



Da li je možda netko ima neke upute za tu ili sličnu sijačicu koje bi pomogle kod naštimavanja za sjetvu?
Panel za podešavanje izgleda ovako.

NxNOT0U.jpg
 

Gonf17

Novi član
Tu od
29 Lis 2017
Poruka
8
Uf, kaj bas ništa.
Možda neki info di da probam potražiti takve upute ili nešto slično.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prvi put vidim takvu sijačicu...
Internet nema ništa?
 

Gonf17

Novi član
Tu od
29 Lis 2017
Poruka
8
To je neko Dansko čudo, nisam uspio ništa konkretno dobiti s podacima od iste

PBTucNi.jpg

kLbp48G.jpg


To je stari nabavio, neznam gdje i sad da mu ja nađem kak se to štela.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa kalibriraj ju prema opsegu pogonskog kotača i njezinom zahvatu.
 

Gonf17

Novi član
Tu od
29 Lis 2017
Poruka
8
Znači, ovako nešto?

"Podešavanje sijačica na željenu normu sijanja
Prije svakog rada, sijačicu je potrebno podesiti na željenu normu sijanja koja se iskazuje u kg/ha, a određena je sklopom biljaka, apsolutnom masom sjemena, uporabnoj vrijednosti sjemena i vremenom sjetve obzirom na agrotehnički rok. Svaka sijačica ima upute i tablice normi sijanja koje vrlo često ne odgovaraju stvarnim rezultatima podešavanja sijačice.
1. podizanje sijačice da se pogonski kotači slobodno okreću
2. postavljanje plastičnih posuda ili vrećica ispod sijaćih cijevi
3. izvođenje pokusa (najčešće se izvodi pokus za površinu tla od 100 m 2 što je 1/100 ha)
Izvođenje pokusa:
1. utvrđivanje površine koja se zasije s jednim okretom kotača, a izračunava se prema sljedećoj formuli:
A1=OxBr(m 2),
gdje (A 1) označava površinu koja se zasije za jedan okret kotača u m2, (O) opseg kotača u metrima, a (Br) radni zahvat sijačice u metrima koji je jednak umnošku broja redova (n) i njihovog razmaka (a).
2. potrebno je utvrditi koliko se puta kotači sijačice moraju okrenuti da bi se zasijalo 100 m2. Broj okretaja kotača (n1) jednak je kvocijentu površine za koju se pokus izvodi (A) i površine koja se zasije pri jednom okretaju kotača (A1)
(n1) = A/A1
3. Okretanje potrebnog broja pogonskog kotača mora odgovarati brzini rada u polju i mora se obaviti u određenom vremenu (t)
t = (3,6 x O x n1) / V (s),
gdje je (t) vrijeme okretanja kotača u sekundama, (O) opseg kotača (2r) u metrima, (n1) broj okretaja kotača za 1/100 ha i (V) predviđena brzina rada sijačice u polju u km/h.
4. Masa sjemena (q) koju izuzmu sijaći aparati u svim plastičnim posudama ili vrećicama mora biti 100 puta manja u odnosu na željenu normu sjetve za 1 ha (Q)
q = Q / 100 (kg)
Ukoliko izuzeta masa sjemena ne odgovara željenoj normi sjetve, pokus se mora ponoviti a na orijentacijskoj skali ili rupama sijaćice smanjiti ili povećati vrijednost sve dok se ne postigne željena norma sjetve.
U današnjih je sijačica za sjetvu strnih žitarica dopušteno odstupanja izuzetih masa po ulagaču ±3 %. Ukoliko su odstupanja veća treba utvrditi i otkloniti uzroke njihovog nastajanja."


Ne vjerujem da je to stari ikad radio, al za sve postoji prvi put.
Znači , treba kalibrirati za svako sjeme posebno, i sa svakim sjemenom izmjeriti svih 16 položaja?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Da, ja svoju isariu isto moram stelati za svako novo sjeme, jer nije ni svaki jecam isti a kamoli jecam,psenica i tritikal. Al vec znm otprilike na koji broj moram postaviti skalu.
Moja je širine 2,5 m a opseg kotaca je 186cm i napravim 10 krugova znaci 18,6mx2.5m to je 46,5 kvadrata.
I padne mi npr.1 kg sjemena dok napravim tih 10 krugova i onda podijelim 1 sa 46,5=0.0215 sto znaci da tako nastelana sije 215kg na hektar
 

Gonf17

Novi član
Tu od
29 Lis 2017
Poruka
8
Još jedno pitanje, u vezi mog prijašnjeg posta, korak pod rednim brojem 3., jel on potreban, posto ako traktor brže ide, brže će sijačica bacati sjeme, jel tak?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Tako je!
Ma normalno ga okreci, ne bas skroz sporo samo i trebalo bi biti dobro
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
Imam ja isti model smo je sa 15 lula izlaza 215 cm sirina .Ima 4x od 1-18 mogucnosti gustoce sijanja .Znaci A.B.C.D.kobinacije od 1do 18 .Kod mene kombinacija C-6 sije 250 hg pohektru.Ako nezaboravi sutra cu pogledati koliko je to za 13 lula
 

Gonf17

Novi član
Tu od
29 Lis 2017
Poruka
8
Ako nije problem i ako to imate u nekim uputama, knjižici da poslikate tablicu pa da zaljepite ovdje.
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
Imam uslikanu tablicu ali neide mi stavljanje slika na forum ako imas viber ja ti posaljem sa mobitela a vi okacite na forum

20171106_201722.jpg
[/url][/IMG]



prva rubrika je za psenicu i raz
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Milko

Novi član
Tu od
30 Lis 2019
Poruka
2
Treba mi pomoc uvezi stelonja ove sijacice.
Imabli neko tabelu?
JOLE jel moze tabela da posaljete
 

Milko

Novi član
Tu od
30 Lis 2019
Poruka
2
Imam uslikanu tablicu ali neide mi stavljanje slika na forum ako imas viber ja ti posaljem sa mobitela a vi okacite na forum

20171106_201722.jpg
[/url][/IMG]
Moze li ikako da posaljete ili objavite upute za stelovanje ove masine

prva rubrika je za psenicu i raz
 

Najnoviji postovi

Na vrh