Re: SILIRANJE sezona 2013.
kakvu ulogu ima sol? ovo sad prvi put čujem, kad sam pomagal kod silaže kod frenda onda smo samo kipali i gazili s traktorima, al nismo solili ni niš drugo po silaži bacali...
mislim da je kolega upravo odgovorio:
Kod siliranja se mogu za konzerviranje koristiti različiti aditivi koji se mogu podijeliti na kiseline, kombinacije kiselina i formalina, soli, šećera, inokulante, enzime, absorbante i poboljšivače palatabilnosti koji se dodaju kod hranidbe.
Soli
Primjena soli u spremanju silaža nije tako nova. Primjena je započela u SAD-u 1953. godine u obliku kiselih soli. Djelovanje ovih soli je baktericiozno. One imaju svojstvo oslobađanja određenih kemijsko aktivnih toksičnih plinova prilikom njihovog razlaganja u vlažnoj masi silaže. Na taj način onemogučuju rad bakterija i gubici u hranidbenoj vrijednosti krme su mali.
U postupku siliranja krme dodavanjem kiselih soli, stvara se kisela sredina ali se isključuju procesi mikrobiološke fermentacije šečera. Zbog toga je silaža manje kisela. Najpoznatiji pripravak je AAZ (prema autoru A.A. Zubrillinu, 1996). Pored njega treba spomenuti i pripravke K-2, C-2, VIK. Svi ovi pripravci dobro čuvaju kemijski sastav krmne mase koja dugo ostaje nepromjenjena ako se dobro spremi.
Natrijev metabisulfat su najprije upotrijebili Amerikanci, dao je odlične rezultate sa korištenjem u količini 3,5-4 kg/tonu mase, on se lagano razlaže u vlažnoj masi i oslobađa plinove koji ubijaju mikrofloru. Ova koncentracija nije štetna za probavu u životinjskom organizmu, no nešto veća primjena u koncentraciji 5-6%, izaziva proljev goveda. Za konzerviranje mahunarki treba nešto veća koncentracija, obično 4,5-5% na tonu mase, a za kukuruz je dovoljno 4%.
Natrij bisulfat je sličan natrij metabisulfatu. On se koristi u koncentraciji 8-10 kg/t mase mahunarki, a 7-8 kg/t mase trava ili DTS-a. Zelena masa se posipa i dobro sabija, te se stvara aktivna kiselost oko pH4. Prema Virtanenu ovi sulfati nisu preporučljivi za siliranje mahunarki, alil su dobri za kupusnnjače, suncokret, krmnu repu i sl.
Natrijev sulfat je odličan pripravak kao zaštitno sredstvo koje spriječava razlaganje nekih složenih i značajnih hranjivih tvari kao aminokiselina: metionina, cistina, cisteina, lizina i histeina. Primjenjuje se u koncentraciji 2-3 kg/t mase pri vlažnosti ispod 75%, a pri većoj vlažnosti u koncentraciji 3-4%. Za siliranje kukuruza u mliječno-voštanoj zriobi smatra se najboljim kemijskim pripravkom.
__________________