• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Simentake iz austrije

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Interesiraju me vasa iskustva. Kod nas ljudi uglavnom nisu zadovoljni. Dvojica za primjer: uvozne junice po astro cijeni ne daju 20 litara dnevno, a domace na istoj ishrani vise. Da ne govorimo o holsteinu iz nizozemske, 40 litara ista hrana.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Prije, kad smo mi kupovali junice 2003 godine, to je bilo puno bolje samo kaj mi nismo mogli dojti na RED ZA UVOZ. pa smo uzeli od đurđevečke zadruge.
Danas neznam kak to funkcionira, mada znam da je puno ljudi prije to uvažalo i nije im bilo žao, a sada stvarno neznam kak to funkcionira, uostalom ko zna kakva sada junice dobiš, mođda neke iz turske....
 
B

bduda

Guest
Junice iz uvoza su preskupe čak preko 2000€ a dok se domaće mogu kupiti već od 1000 €.
Moje je mišljenje da što se tiće Simentalca netrebamo nikud iči jer kod nas postoji i dobra genetika a i tradicija proizvodnje, a što se tiće Holsteina to je već drugi problem do sad je uvezeno svega i svaćega tako da ima krava koje uz vrhunsku hranidbu daju jedva 10 litara mlijeka a o problemima sa bređosti da ni ne govorim. A tu je i problem osjemenjivanja doza od vrhunskog Holsteina je preko 100€ a Simentalac je oko 100 kuna; tu je i plasman teladi Holsteina ćete prodati oko 10 dana za nekih 100€ dok simentalac ide duplo.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I ja se slazem da kod nas ima kvalitetnijih grla od ovih uvezenih. Jedini je problem naci takva grla po cijeni manjoj od uvozne. Naravno, ako uvozis junice, bilo bi najpametnije da odes tam i biras, jer ovo sto se uvozi na coravo i nije neka roba.
 
B

bduda

Guest
U gudovcu su junice prodavane po cijeni od oko 12000 kuna a u vozne se prodaj po 15000 i više a zašto nema junica treba upitati Veterinrsku inspekciju i Ministarstvo poljoprivrede, RAZLOG JE KLANJE ŽENSKE SIMENTALSKE TELADI I NEORGANIZIRANOST TRŽIŠTA U HRVATA
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Zato su krivi jedino stočari,kojima neće nitko pomoći doli oni sami dok se ne ujedine i sami srede tržište i cijene... ;)Samo što je to poprilično teško s našim ljudima...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
bduda kaže:
pa udruge postoje samo ne odrađuju svoj posao!

Ili ga, da budem zlocest :twisted: , ipak odradjuju ;)
 
B

bduda

Guest
DOBRO ne želim sa prepirati ali zanima me gdje su junice, zašto se kolje ženska telad, kakvi su poticaji za uzgajivaće junica i na kraju kako to udruge organiziraju tržište junicama?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
bduda kaže:
DOBRO ne želim sa prepirati
Ma sve pet. Pojma nemam o junicama, a jednako pojma nemam o udrugama. Samo sam bio zajedljiv, a bez i najmanje zelje za bilo kakvom konfrontacijom ili raspravom. :)
 
B

bduda

Guest
Ok. ali ja bi volio da mi netko odgovori na gornja pitanja
 
Na vrh