• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva šećerca

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Pozz svima,ovako,unaprijed se ispricavam ako postoji tema ,ali ja ju nisam našao,naime nagodinu bih pokusao sijati secerac na jednoj parceli od 1ha,pa me zanima gnojidba,sjetva,spricanje,koje hibride koristiti,da li netko ima kakva iskustva sa secercem?
ja sam nasao jedino http://www.poljoberza.net/PG17_1.aspx pa me zanima nesto vise od toga da vidimo sta i kako se radi...
Srdacan pozdrav svima:)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: sjetva šećerca

Jedino što oko toga znam da je ako posadiš šečerac,u dosta široj okolini ,nesmije bit nikakav kukuruz,jer če ti se on onda iskrižat sa tom drugim,i neče više bit šečerac.
A pretpostavljam da gnojidba i prskanje kao i za normalan kukuruz.
 
M

MOCO

Guest
Re: sjetva šećerca

Moraš imati sigurnog kupca i vidjeti koliko on može povući robe dnevno. Prema tome se i ravnaj u sjetvi, to znači siješ 4 reda pa 2 (ili 4 jbg. zaboravio sam) razmak-dakle siješ ga u blokove a ne po cijeloj njivi ko stočni. Onda ne siješ cijelu površinu odjednom nego 2-3 bloka sad pa za 7-10 dana druga 2-3 bloka da ti ne dođe sav rod odjednom nego da ga imaš kroz duže vrijeme-to ti ovisi o kupcu i prodaji.
Prve blokove siješ rano, prije onog roka na vrećici ( jbg. to je rizik koji se može jako isplatiti ako nebude mraza jer te rane prodaš i po 1kn/komad).
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Re: sjetva šećerca

To znam da se sije pomalo,vise me brine spricanje,spominju se i zaperci,itd..pa cu vjerovatno probat nagodinu,samo s kupcem moram dogovorit detalje
 
K

korisnik2408

Guest
Re: sjetva šećerca

Imam nesto iskustva sa secercom. Bavim se tim poslom desetak godina. Sijem do 2 Ha godisnje. Nekad vise, nekad manje.
Trebas imati trziste kao i za svaku robu. Sjetva ide kao i kod merkantilnog kukuruza. Gnojidba mora biti dobra, ako mislis stediti na gnojivu nemoj ga ni sijati, posij psenicu. Ako gnojidba nije dobra imaces sitne klipove koje nece nitko kupiti, tada ti jedino preostaje siliranje istog jer on ne valja ako dozrije tj. njegovo zrno nije upotrebljivo.
Zastita herbicidima - koristio sam zemljisne herbicide. Kasnije prskanje folijarnim herbicidima nije preporucljivo. Kod vecine tih herbicida i pise da se ne smiju koristiti za silazni kukuruz i kukuruz secerac.
Ostaje veliki problem zastite od kukuruznog moljca koji pravi velike stete. Razgovarao sam sa nekoliko zastitara na tu temu, ali vidim da nisu dorasli. Svi pricaju price koje su naucili u skoli od kojih ima malo koristi.
Ako ides na prodaju u svjezem stanju kukuruz se rucno bere. Tu treba radne snage. Jedna osoba moze puno napraviti, osim ako se beru vece kolicine tada treba pomoc.
Evo to su moja iskustva.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: sjetva šećerca

A ja ću nadodati ako slučajno ima problema sa divljim svinjama u okolici, nemoj ga sijati. Ja bih ga sijao zbog plodoreda, pa i pokušali smo, samo što divlje svinje naprave veliku štetu. Šečerac im je valjda jako primamljiv jer neće ni pipnuti drugi kukuruz dok god ima ovog na polju. Meni su na vrtu, 30 metara od kuće zalazile i radile štetu, a u polju je katastrofa.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Re: sjetva šećerca

imas kakvih konkretnijih podataka za gnojidbu,predsjetveno,sjetveno,prihrana,te koje hibride secerca mozemo kupiti kod nas?
 
K

korisnik2408

Guest
Re: sjetva šećerca

Gnojidbu bi trebalo odrediti na osnovu analize tla. Moja gnojidba je bez analize. 250 kg po kj 7-20-30 i 100 kg uree te 100 kg po kj KAN-a.
Najcesce sijani hibridi: goldcup, sundance, joker, spirit. BC institut je imao neke hibride, ali nisam ih nikada sijao.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: sjetva šećerca

ja se time ne bavim samo sam uslužno posijal ,ovo je slikano 11.7. a sijano je 26.6. naravno sve je to rizik pa kakve si sreće(zbog suše)

 
I

ihorzic

Guest
Ljudi tko i kad potpisuje ugovore o sadnji šečerca ?

Probao bi ali sa kim ??????????????
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
teško da budeš imao sreče ,bit če ona snađi se druže jer sumnjam da veliki centri kupuju domaču robu a i zna se kakav je njihov način plačanja :vragek:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
to ti je malo slađi kokuruz i mekaniji od ovog običnog vidim da se zamarate za prodaju jedina prodaja je oglasnik kod mene jedan striček prodao po 2kn klip na more ljudima koji kuhaju na plažama i to u večim kolićinama ili na plac jedan klip 1kn opet isplativo jer je jedna kila kokuruza 1,8kn istina šećerac je malo skuplji sjemenski..
 
M

MOCO

Guest
neznam jel sam već pisao o tome, ali ako neznate kome će te prodat nemojte puno sijat. Ja sam imao 1ha dogovoreno i u berbi mi se kupac više nije javljao na telefon.Iz burze nitko nije ni nazvao pa sam morao sam nešto na tržnici prodavat, a večinu sam zatanjurao jer na njega krenu divlje svinje kad ga nanjuše.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
to ti je malo slađi kokuruz i mekaniji od ovog običnog vidim da se zamarate za prodaju jedina prodaja je oglasnik kod mene jedan striček prodao po 2kn klip na more ljudima koji kuhaju na plažama i to u večim kolićinama ili na plac jedan klip 1kn opet isplativo jer je jedna kila kokuruza 1,8kn istina šećerac je malo skuplji sjemenski..

ali to nije hibrid??znači domaća sorta
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
na žalost hibrid to nije onaj šečerac kojeg sam ja znao jesti dok sam bio mali
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
na žalost hibrid to nije onaj šečerac kojeg sam ja znao jesti dok sam bio mali

aha,ja sam sijao onaj stari domaći kukuruz,peći na žaru,kuhati,mljeti za puru je super.ja nisam ni prskao sve motika radila.prinos zbo suše oslabio ali za nas dovoljno do slijedeće sjetve.problem su susjedne njive sa hibridima pa se miješaju
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ja sam se zaželio domačeg kokuruznog kruha nigdje nema onih starih sorti kokuruza ni žutih ni bjelih a problam je i u mljevenju niko to više ne rad na kamen sve se svodi na kupovno brašno a usporedba fićo i svemirski brod...
 
Na vrh