• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva šećerca

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja sam se zaželio domačeg kokuruznog kruha nigdje nema onih starih sorti kokuruza ni žutih ni bjelih a problam je i u mljevenju niko to više ne rad na kamen sve se svodi na kupovno brašno a usporedba fićo i svemirski brod...

mi imamo u blizini vodeničara koj još melje na kamen uz pomoć vode.i sve još može bez novca,ide i zamjena brašno za brašno.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
blago tebi ti još znaš šta je brašno kakav ljep miris ima dok se melje za razliku od nas ..:prayer:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
blago tebi ti još znaš šta je brašno kakav ljep miris ima dok se melje za razliku od nas ..:prayer:

moram tako.košta znoja i truda ali kvalitet hrane koju samo sebi stvorimo,nema nijedne industrije koja se može približiti tom mirisu i okusu hrane,a da o zdravlju i negovorimo...samo prirodno. mislio sam da je to lako postići ali sad znam zašto su takvi proizvodi višestuko skuplji od onih u supermarketima
 
I

ihorzic

Guest
Znam da su prošle godine kad sam podpisivao ugovor u KTC -u za kornišone rekli kako su ugovori za Podravku podpisani u siječnju.

Eto otud mi i zanimanje.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
ja se time ne bavim samo sam uslužno posijal ,ovo je slikano 11.7. a sijano je 26.6. naravno sve je to rizik pa kakve si sreće(zbog suše)


Breza znam kome si ovo sijao,dobar sam s tim ljudima.
Nazalost propalo im je preko 50 posto,sušna godina,malo gnojiva,srne ,divlje svinje i na kraju trava jednom riječju katastrofa
Sjeme je dosta skupo,a sitne i male bate neće nitko
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
2010g. nije bilo kasno jer je bilo dosta kiše i vrijeme potrebno da kukuruz dozrije nije dugo tako da je imao šećerca dugo u jesen za prodat
2011g. je bila sušna i to je bio čisti promašaj,nazalost
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Posijao sam kukuruz šećerac, za probu malo u bašću.
Sad ga gledam,lijepo se krenuo,visok je negdje pola metra,ALI VEĆ BACA METLICU. Dali je to normalno za ovu vrstu ili se nešto čudno događa?
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
Posijao sam kukuruz šećerac, za probu malo u bašću.
Sad ga gledam,lijepo se krenuo,visok je negdje pola metra,ALI VEĆ BACA METLICU. Dali je to normalno za ovu vrstu ili se nešto čudno događa?

to je normalno,,pogotovo ako je rana sorta, on ne raste visoko,,vegetacija 65-70 dana
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Posijao sam kukuruz šećerac, za probu malo u bašću.
Sad ga gledam,lijepo se krenuo,visok je negdje pola metra,ALI VEĆ BACA METLICU. Dali je to normalno za ovu vrstu ili se nešto čudno događa?

Da, potpuno normalno. Imam kukuruz secerac koji ima klip i svilu.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
što sa ovim zapercima što rastu dolje kod korjena a i u pazuhu listova.
Dali se oni moraju trgat i što ako se ne potrgaju?
I još nešto dali se zaperci trgaju ili čupaju?
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
što sa ovim zapercima što rastu dolje kod korjena a i u pazuhu listova.
Dali se oni moraju trgat i što ako se ne potrgaju?
I još nešto dali se zaperci trgaju ili čupaju?

ništa sa zapercima nemoraš raditi,,neka rastu zajedno sa kukuruzom,,ne smetaju
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Opet ja.
Danas sam ubrao 10-tak klipova šećerca za degustaciju. No kada sam ih otvorio u nekoliko komada sam vidio crva koji jede klip.
Dali se to može spriječiti i kako?
Još nešto ,pošto svaka stabljika ima 2 klipa dali će onaj jedan biti veći ako se drugi otkine i baci?
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
Opet ja.
Danas sam ubrao 10-tak klipova šećerca za degustaciju. No kada sam ih otvorio u nekoliko komada sam vidio crva koji jede klip.
Dali se to može spriječiti i kako?
Još nešto ,pošto svaka stabljika ima 2 klipa dali će onaj jedan biti veći ako se drugi otkine i baci?

može se spriječiti djelomično,,prska se u samom početku metličenja i početka zametanja klipa,,jednim od sredstava koji imaju dozvolu za prskanje kukuruznog moljca,, od dva klipa uvjek će biti veći onaj koji se prvi zametnuo,,ako si dobro nagnojio njivu,,mogu obadva klipa biti za upotrebu,,naravno ovaj drugi će uvjek biti manji,,
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
dali klip koji je napadnut kukuruznim moljcem ima uporabnu vrijednost na tržištu ,tj dali je normalno naći moljca u klipu i kao takvog ga prodavati i konzumirati?
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
dali klip koji je napadnut kukuruznim moljcem ima uporabnu vrijednost na tržištu ,tj dali je normalno naći moljca u klipu i kao takvog ga prodavati i konzumirati?

takav kukuruz se može normalno konzumirati,, može se on prodavati ali nije baš da kupci vole kad nađu crva u klipu,,čak i onaj koji je prskan ima određeni postotak klipa sa crvom,,a kad ima svaki onda je malo problematično ali opet sve zavisi od kupca do kupca i koliko je klip oštećen od crva
 

Najnoviji postovi

Na vrh