• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smilje - uzgoj

  • Temu pokrenuo Alisabel
  • Datum prvog posta
A

Alisabel

Guest
Ima li ikog tko ima iskustva sa uzgojem Smilja, biljka mi je veoma zanimljiva......
Smilje (Helichrysum italicum) mediteranska je biljka koja raste na sunčanim kamenjarima, visoka do 60 cm, uskih listića i žutih cvjetova, tradicionalno upotrebljavana za tretiranje astme, migrene, jetrenih tegoba i kožnih oboljenja.

Proizvodnja eteričnog ulja smilja započela je početkom 20. stoljeća u Dalmaciji, a značajno mjesto u aromaterapijskoj praksi dobiva tek nakon 1980.-tih. Smilje se mora destilirati u roku 24 sata nakon branja, a za terapeutsku upotrebu smatraju se najpoželjniji varijeteti bogati italodionima (oko 30%), neterpenskim diketonima, najefikasnijim poznatim spojevima koji pomažu apsorpciji hematoma, a također i iznimno djelotvorno utječu na regeneraciju tkiva. Osim italodiona, eterično ulje smilja sadrži monoterpenske alkohole, monoterpene i estere.

Zahvaljujući svom sastavu, osim sto djeluje antihematomatično i regenerativno, smilje je također mukolitik, spazmolitik, djeluje snažno protuupalno i antioksidativno, antikoagulantno, stimulira rad hepatocita, smanjuje razinu kolesterola, pokazuje analgetičko djelovanje.

Indikacije: tretiranje hematoma, proširenih i upaljenih vena, tromboze, popucalih kapilara, sportskih ozljeda, ožiljaka, keloida, strija, kožnih alergija, atopijskog dermatitisa, psorijaze, reumatoidnog artritisa; stimulacija funkcije jetre.

Izvor oshadhi.hr
 
A

Alisabel

Guest
Zar nikog nema iz priobalja da se zanima za ovu biljku ?......... :shock:
 
D

dudulesku

Guest
bok Alisabel,
evo ja nešto kemijam sa smiljem,
javi što te zanima, ako mogu pomoći tu sam
 
A

Alisabel

Guest
Pa vidim da je eterično ulje prilično skupo, smilje raste koliko vidim i kod mene kod samog mora....ali koliko bi to bilo isplativo ukoliko bi zasadili, koliko kila treba cvijeta za litru ulja od smilja. Pretpostavljam da se mogu razmnožavati i reznicama.
Kakva su tvoja iskustva sa ovom izuzetnom biljkom ?
 
Na vrh