• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Software za računovodstvo - pračenje financija

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Poštovanje!

Nov sam na forumu, a koliko vidim forum je odličan za tematiku kojom se bavi.

Mene zanima na koji način vi pratite troškove u poljoprivredi, ulaze, izlaze.....da li netko koristi neki od računovodstvenih softwera, tipa Ipos knjigovodstvo ili tako nešto, ili jednostavnu u Execlu zbraja oduzima....i slično....

Ja konkretno se bavim sa raznolikih poljoprivrednim djelatnostima...stoka, žito, kuruza, krumpir, ništa posebno, cc 40 hektara zemlje i račune nam vodi računovođa, ali to nije dovoljno da znam točno na čemu gubim, na čemu dobivam, ukupni ulazi-izlazi jer dosta toga ne dođe do njega....što se ovako nekome proda, bez računa, što stoka pojede, slično.....

Pa zanimaju me vaša iskustva, prijedlozi....

Unaprijed hvala, i ako sam promašio podforum molim administratora da me prebaci u odgovarajući....
 
P

paor

Guest
U Excelu se daju složiti kalkulativna čuda samo treba malo mašte, volje i znanja. Ja ne vodim formalno računovodstvo pa ti ne mogu govoriti o tom segmentu, ali kalkulacije za po doma - super.
Na netu se može vidjeti dosta reklama softvera za poljoprivredu, ali je malo demo verzija za probu. Ono što sam probao je previše specijalizirano ili je neprilagođeno za naše (moje) uvjete i proizvodnju.
IPOS se može jeftino kupiti na netu, ali on je strogo računovodstveni softver pa ako komu treba...

U mojem potpisu imaš link gdje možeš pronaći dva-tri korisna alata.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Da, slažem se, u Excelu se puno toga može...odnosno za jedno obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo sve....samo treba dosta volje i entuzijazma....

Zanima me da li netko uspješno na neki drugi način prati troškove, dobit.....a i iskustva iz excela, neki zanimljivi primjeri....
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Za mene samo IPOS definitivno, radim sa njim par godina i zadovoljan sam, mislim da su im cijene prosječne kao i kod većine knjig. programa, jedino je pitanje šta ti doista treba. Ja npr. imam cijeli program što je najskuplja varijanta, ako ti netrebaju neke stavke ne moraš ih uzeti; npr; možda trbaš samo URA I IRA za obračunavanje pdv_a, pa KPI, pa možda saldakondi, tada ti netrka fakturiranje, financijsko, robnomaterijalno....
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
i ja sam radio 3 godine sa Iposom imam samo najosnovnije za PDV, ali odustao sam od knjigovodstva zbog nedostatka vremena jer na tri strane nestignem a knjigovodstvenih sevisa ima koliko god hočes i to po pristupačnim cijenama pa neka se oni bore sa računima :)
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Poštovanje!

Nov sam na forumu, a koliko vidim forum je odličan za tematiku kojom se bavi.

Mene zanima na koji način vi pratite troškove u poljoprivredi, ulaze, izlaze.....da li netko koristi neki od računovodstvenih softwera, tipa Ipos knjigovodstvo ili tako nešto, ili jednostavnu u Execlu zbraja oduzima....i slično....

Ja konkretno se bavim sa raznolikih poljoprivrednim djelatnostima...stoka, žito, kuruza, krumpir, ništa posebno, cc 40 hektara zemlje i račune nam vodi računovođa, ali to nije dovoljno da znam točno na čemu gubim, na čemu dobivam, ukupni ulazi-izlazi jer dosta toga ne dođe do njega....što se ovako nekome proda, bez računa, što stoka pojede, slično.....

Pa zanimaju me vaša iskustva, prijedlozi....

Unaprijed hvala, i ako sam promašio podforum molim administratora da me prebaci u odgovarajući....

Tek sada sam primjetio tvoj post, evo kako je to bilo kod nas. Sa samostalnim poslovanjem počeli smo jako rado, ima sam 20g, i naravno ona najvažnije bio sam ambiciozan. Pošto nismo imali pojima šta je to poduzetništvo a kamo nešto više,angažirali smo knjigovođu. Ispočetka je to funkcioniralo donekle, a s vremenom su počeni problemi, kad smo mi imali vremena da potpišemo obrasce oni ih il nisu napravili il su bili zauzeti il ih nije bilo doma, njihovi računi su naravno redivito stizali. Pa mi zeznuli jedan povrat pdv_a, pa me kontaktiraju iz PU da neki obrazac nije dobro popunjen, pa nađem u svojim knjigama račun od neke desete firme, a ono najvažnije tek dolazi. Počeli mi raditi i naravno bilo nam je jako teško i svaka kuna nam je puno značila, pa se to povečavalo i počeli pristojno zarađivati. Prođu tako 1 pa 2,3 godina a mi stalno poslujemo na granici gubitka ili sa gubitkom, a njihovi komentali; "je deca malo ste ve meli već troškova drugo leto bu bole", "ovo leto ste meje zaslužili pa zoto".... Radilo se o tome da se njima za te novce koje smo plačali nije radilo puno toga što se vodi u većim firmama; npr. djelomičan otpis Si, smanjenje stope otpisa DU, sve knjižili na konto direktnog troška 4000.
Tako dugo dok se ja jedne godine nism odlučio da je toga dosta. Odmah sam sa njima raskinuo uslugu, upisao školu za samostalnog knjigovođu, kupio dvije knjižurine, jedna za početnike druga o knjiženju analitičkog knjigovodstva naravno RRIF_ove knjige, i uz savjete kolegice koja radi u birou počeo sam samostalno voditi knjige. Bilo je teško, mislim da sam ukupno posvetio dobrih 6mj. intenzivnog proučavanja, školovanja da dobro savladam sve knjig. postupke i naravno još uvijek se vučim, al sad je to milina, imam stalan uvid o dugovanju o potraživanju , o isplačenim plačama, doprinosima, kvartalno se tokom godine vidi dal je poslovanje pozitivno ili negativno pa se to balansira, jednom riječju OTVORILA SU MI SE SVA VRATA POSLOVANJA.
Žao mi je da nisam prije otvaranja firme, opg_a posjedovao to znanje, bilo bi mi puno, puno lakše. :lol:
 
D

dmeter

Guest
Ja koristim OBRT45 najbolji program za obrtnike.
Samo pišeš raćune i ulazne i izlazne podesiš normative i poslije kad se plati proknjžiš plaćanje i gotovo sve knjige proknjižene automatski
 
Z

zoky 285

Guest
Da, slažem se, u Excelu se puno toga može...odnosno za jedno obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo sve....samo treba dosta volje i entuzijazma....

Zanima me da li netko uspješno na neki drugi način prati troškove, dobit.....a i iskustva iz excela, neki zanimljivi primjeri....

evo ima ovdje jedan odličan programčič matične proizvodnje
http://marko.rapide.hr/ratarstvo/default.aspx
koristio ga jedno vrijeme i vise neče :scratch
 
Na vrh